20bin Megaohm ÖLÇME

Başlatan amuhurcu, 15 Mart 2009, 17:10:14

amuhurcu

Arkadaşlar merhab....
20bin Megaohm ölçmem gerekiyor... ama hiç de kolay bi iş değilmiş... :(
megger denen alet var ama benim çalışma voltajım 24Vtu aşmaması gerekiyor.... bir sürü devre denedim ama nafile henüz bi sonuç elde edemedim...... konu ile ilgili beni yönlendirebilecek arkadaş var mı acaba....

z

24v/20.000E6 den 1.2nA

Bu degerlerde devre tasarlamak bizlerin harci olamaz.

Birak sicaklik degisimlerini olcum yaptigin mekanda nefes alsan olcum sonucu etkilenir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

lojikmemo1

Merhaba
Aslında o kadar da zor değil 20Gr ye seri 100K bağlarsak ölçüm çözünütlüğümüz 100k olur ve 200 000 adım da ölçümü tamamlayabiliriz bu da yaklaşık 18 bit çözünürlüğe sahip bir ADC  ile yapılabilir. Yok ben 1MR hassasiyetle ölçecem dersen 20,000 MR ye 1 MR  seri bağlarız bu kez de 15 bitlik bir ADC işimizi görür ve MR hassasiyetle ölçebiliriz ha bu arada bu devrenin çıkışı kaliteli ve yüksek giriş empedanslı bir devre veya opamp ile empedans uygunlaştırması yapıldıktan sonra ADC dönüştürücüye girmeli.
Kolay gelsin
İnsanlara Akılları Ölçüsünde Söz Söyleyiniz.

amuhurcu

.... arkadaşlar lojikmemo1 söylediği gibi seri dirençler üzerinden gidip opamp gerilim izleyici olarak kullandım ama nafile ... ortam direnci o kadar büyük ki + opamplar bile 20Mohm seri dirençten sonra doğru düzgün çalışmıyor. Kulşlandığım opamp TLC272 yani giriş direnci 10^12ohm... ama teoride.. pratikte seri bağlanan 2x10^7ohm luk direnç ortamı allak bullak ediyor.... bu iş opamp işi değil galiba.... MEGER denen alet bu durumlarda 1000V verip  yaklaşık 1uA akıtarak direnç tespit ediliyor... ama opamp devresi ile nasıl oluyor henüz çözmüş değilim ....

wsxwsx

jfet girişli opamp bunu gerçekten ölçebilir. Belki de geri besleme direnci kullanmamalısınız.  Ya da kullanırsanız devreyi komple seramik gibi direnci havadan daha yüksek bir madde içine gömmelisiniz. aksi halde bağlanan direnç geçerli olmaz . Bağlanacak geribesleme direnci direnç şeklinde olmayabilir. ( hava, kürdan gibi bir yüksek omajlı direnç elemanı olacaktır)

Not: 1-2 cm mesafede havanın direnci 20 bin M ohmdan büyük müdür bilmiyorum.

amuhurcu

%8 nem ihtiva eden bir tahta yaklaşık 20binMohm dur....
%16 nem ihtiva eden bi tahta da yaklaşık 1000Mohm dirence sahiptir (prob ölçüm mesafesi 2.5cm )
.. tahta nemi (moisture) ölçen cihazlar böyle çalışıyor ama ben çalıştıramadım.... :(

bayelektronik

denmiş ki 24 volt ile bu çok zor.eğer 24 volt bir kaç yüz veya hatta birkaç bin volta çıkarılırsa sorun çözülür herhalde.bence konu bu açıdan düşünülmeli.