Pic ile 2adet motor fazla akım çekmesinden dolayı çalıÅ

Başlatan yasargunaydin, 15 Mart 2009, 21:57:24

yasargunaydin

Pic 16f 877 ile 2 adet 24V DC motoru aynı anda sürmem gerekiyor.Motorları 24V röle ile (transistör ve diyod bağlantılarını yapıp) tek tek çalıştırabiliyorum.fakat 2. motor devreye girdiği anda 2side çalışmıyor.Olay motorın fazla akım çekmesinden kaynaklanıyor.Fazla akım çektiğinde pic voltajı düşüyor ve kapanıyor.ufak motor taktığım zaman problem yok.Biraz yüksek akımlı adaptör taktığım zaman bu sefer pic yanıyor.Bu problemimi nasıl halledebilirim.Yardımlarınızı bekliyorum.Şimdiden teşekkürler.

tayyar

Pic besleme uclarına, pic'e yakın yerlerde kondansatör atmışsındır diye düşünüyorum; en  kolay yöntem beslemeleri ayırmaktır. Bunun içinde optokuplorle pic ve motor kontrol kısımlarını yalıtırsın.
Yüksek akımlı adaptör taktıgında pic in yanması biraz garip geldi bana.
--EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR--

yasargunaydin

Doğru.motorların volatjı ile picin voltajını ayrı adaptörlerden verince problem yok.Güzel çalıştı.Ama bunun çözümü bu mudur.2 tane güç kaynağı mı kullanıcam.Tek güç kaynağı ile bir çözüm yokmu?Yoksa artık böyle yapıcaz.

tayyar

adaptörden pic'e gelirken bir adet diyot koy ters gerilimlenmeyi engellemek için kondansatör miktarınıda arttır ( yada kapasitesini ) birde öyle dene
Ama sonuç olarak en garanti yöntem beslemeleri ayırmaktır.

yasargunaydin

İlgin için teşekkürler.Yarın dediğini yapıp cevap yazıcam.

tayyar