Led Backlight

Başlatan eLectronbLue, 20 Mart 2009, 00:56:28

eLectronbLue

Merhaba. 15.4 widescreen tft ekrana beyaz ledli backlight yapmam gerekiyor. Kaç led kullanmalıyım? Ledleri yataydan mı dikeyden mi döşemeliyim? En iyi aydınlatma ve en az ledi barındıran bir tasarım için önerileriniz neler ? iyi çalışmalar..

tayyar

Lcd ekranların altında yada üstünde tek bir floresan tipinde aydınlatma oluyor. ip gibi boydan boya gelen tek ışık kaynagı tüm ekranı aydınlatıyor. Laptop tamiri yapan yerlerden eski bozuk ekranları alarak bakabilirsin
--EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR--

timpati

ist-karaköy- abed handa bulabilirsiniz, bunlar yüksek gerilimle çalıştığından kendi sürücüleri de yanında veriliyor.
why mr. anderson, why ?

Maxim

adam " LED " aydınlatma yapıcam diyor  ;)

timpati

Alıntı yapılan: "maxiboost"adam " LED " aydınlatma yapıcam diyor  ;)

e, nerden belli led aydınlatma yapmada mükemmel bir işçilik çıkaracağı? LCD arkasına led koymakla back-light yapamazsınız. bunun birkaç püf noktası var, biz kolay (ve biraz da pahalı ama garantili) olanını söyledik.
why mr. anderson, why ?

eLectronbLue

Floresen lamba ile yapmayı da düşünmedim değil. Lambayı satın almakla iş bitmiyor tabi. Onun bir de çeşitli dc-dc çeviric ve sonrasındaki dc-ac çeviriclere ihtiyacı oluyor. Beyaz Ledlerle daha ucuz bir sistem kurabileceğimi düşünüyorum. Siz ne düşünüyorsunuz bu konuda ?

eLectronbLue

Alıntı yapılan: "timpati"ist-karaköy- abed handa bulabilirsiniz, bunlar yüksek gerilimle çalıştığından kendi sürücüleri de yanında veriliyor.

Bu hazırlarının fiyatı hakkında bir bilginiz var mı?

tayyar

Alıntı yapılan: "timpati"ist-karaköy- abed handa bulabilirsiniz, bunlar yüksek gerilimle çalıştığından kendi sürücüleri de yanında veriliyor.

Bahsettiğin sürücüler yanında veriliyor diyor arakdaş.

Ledlerle verimli olacağını sanmıyorum ama floresan yerine ledleri dizip deneme yapabilirsin.
--EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR--

eLectronbLue

Beyaz ledlerle bir deneme yaptım fakat led ışık açılarını ayarlamak çok kolay olmuyor ve sanki araba farı gibi 30 derecelik açıyla aydınlatıyormuş gibi oluyor aralarda boşluklar oluyor.

murbay

ledleri plexiglas çubuğun iki ucuna gömerseniz daha iyi verim alabilirsiniz. Fluoresan gibi olur...
Açıklayıcı olun, gizemli yazmak maharet değildir...

eLectronbLue

Bir plexyglass ın sadece iki ucuna takmak yeterli olur mu?

drmp

BEN LCD NİN L'SİNİ BİLMEZKEN ARKADAŞ LCD'NİN AYDINLATMASINA EL ATMIŞ VALLLA  HELAL OLSUN DOSTUM

sagamen

bir asansor firmasının lcd ekranını incelemiştim adamlar 4mm plexglass kullanmıs iki tarafta beyaz kare ledler kullanılmıs ve plexglass uzerinde yanılmıyorsam  fosfor noktalar koymuslar ve plexglass uzerini beyaz aydıngel tarzı bir kağıtla kaplanmıs yan taraflarda parlak aliminyum ile kaplamıslar mukemmel bir aydınlatma yakalamıslar
herkEse kolay gelsin