AKLIMDAKİ PROJELER

Başlatan murbay, 20 Mart 2009, 18:14:34

murbay

Selam arkadaşlar...
Bazen yeni projeler yapmak isterim ve aklıma bir türlü konu gelmez. Bazen de benden oldukça ilginç projeler isterler. Bazıları yapılabilir, bazıları ise beni aşar...

Ben bu açtığım konuda tüm arkadaşların aklındaki projeleri (uçukta olsa) paylaşmasını istiyorum.

Belki bu proje konularından esinlenerek değişik şeyler yapabiliriz.

Ben ilk aklıma gelenleri yazıyorum...
1. Akıllı mandal: Bu çamaşır mandalı yağmur yağdığı zaman bir sinyal verecek ve çamaşırları ıslanmaktan kurtaracak

2. Sayısal Harita: İlköğretimlerde kullanılan siyası Türkiye haritası düşünün. Haritada iller ve bölgeler çizilmiş olacak. Öğrenci haritada herhangi bir noktaya elini değdirdiğinde o ilin adı sesli olarak söylenecek ve il hakkında kısa bilgi alınabilecek. Küçük LCD ekranı ile de yazacak. Tuş takımından il plaka kodu girildiğinde ise ilgili ilin ışığı yanacak ve LCD'de de adı yazacak.
Açıklayıcı olun, gizemli yazmak maharet değildir...

eLectronbLue

O mandal olayını 3 yıl önce annem için tasarlamıştım, ayrıca iller hakkında bilgi veren haritaları da 1 milyoncularda 15-20 lira arasında bulabilirsiniz.

mustafa_cmbz

Alıntı yapılan: "murbay"

2. Sayısal Harita: İlköğretimlerde kullanılan siyası Türkiye haritası düşünün. Haritada iller ve bölgeler çizilmiş olacak. Öğrenci haritada herhangi bir noktaya elini değdirdiğinde o ilin adı sesli olarak söylenecek ve il hakkında kısa bilgi alınabilecek. Küçük LCD ekranı ile de yazacak. Tuş takımından il plaka kodu girildiğinde ise ilgili ilin ışığı yanacak ve LCD'de de adı yazacak.

bu zaten var olan bişey...daha uçuk şeyler düşünmen gerek...ışınlı mışınlı şeyler :D

drmp

ASLINDA TAM DONANIMLI BİR OSİLASKOP YAPMAYI DÜŞÜNÜYORUM  HEHEHE

OG

drmp, küçük harf lütfen.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

murbay

"Bir ışıkta sen yak" mantığıyla gidelim arkadaşlar...

Birmilyoncularda ben böyle bir harita görmedim. Fotoğrafı varsa paylaşır mısınız? Eğer varsa ilkokullar için çok gerekli, herkes alır.
Benim düşündüğüm harita sınıflara asılabilecek ebatlarda bir şey olmalı.

eLectronbLue,
mandal projesi hakkında daha detaylı bilgi verirsen memnun olurum.
En azından nasıl bir yol izledin?

murbay

Bazen çok basit olan bir proje hiç olmadık etkiler yapabiliyor. Önemli olan onu düşünüp hayata geçirmek... Daha sonra görenler "ne var bunda, çok basit bir şey" derler...
Fındık bölgesinde yaşadığım için fındık kırmanın ne kadar zahmetli ve uzun zaman aldığını iyi biliyorum.
Yıllardır kimsenin aklına fındık kırma makinesi yapmak gelmedi sanırım.
Adapazarında olduğunu duyduğum  pratik zekalı bir vatandaşımız sonunda fındık kırma makinesini yaptı. Şu an karadenizde tanesi 30-50 TL arasında yok satıyor. Sistem o kadar basit ki, bizim tesviyeci ve metalci arkadaşlar ne var bunda bizde yaparız dediler ve yaptılar.
Ama bu kadar basit bir düzeneği düşünüp ticari kazanç haline getiren yıllardır olmadı nedense...

tyildizak

Yapılacak çok şey var gerçekten. Sanayi ve tarımda üretimin her aşamasında işleri kolaylaştıracak, tasarruf sağlayacak çok şey tasarlanabilir, her fırsatta dışarı çıkıp işletmeleri gezmek, üretim süreçlerini yakından incelemek, sıkıntıları dinlemek gerek.

http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/11263795.asp?gid=229

RcALTIN

Pek uçuk olmasada şöyle bir projem var:
Lazer ışığını suya dayanıklı minik aynalar ile köşelerde kırarak 2. kat seviyesinden apartmanın etrafında dolaştırmayı düşünüyorum... 30cm aralıkla 5 sıralık bir alanı kaplasa apartmana hırsız falan tırmanamaz gibi... Belirli bir süre ışık kesildiğinde alarmı süren ve asla aşılamaması gerken bir sistem olmalı bu. İlerleyen yıllarda yapmayı düşünüyorum kendi evim için. :D
KİMSEYİ ENGELLEDİĞİM YOK, ÖZEL İLETİ DEVRE DIŞI !

elt42at

Şöyle bi aklıma takılmıştı benim de!

Her yer TV, Uydu, Wireless, GPS, GSM, EDGE, Trafo sinyalleri kaynıyor! Basit bir Cep telefonu kapağı yapsak, Bizim telefonun Sinyalinden yararlanmak dışında diğer kalan tüm sinyallerden yararlanarak bataryaya katkıada bulunsa felan!

Tabi bit yavrusu gibi bişi olabilir ama ne bileyim, ona göre de nanoWatt diye övünen MCU larımız mevcut. İlle cep telefonuna uyguluyacağız diye bişi yok. Varsın olsun hesap makinesine koyarız!

Not: Bu hesap makinesi yalnızca Kalabalık gürültülü şehirlerde çalışır! :D

Valla, gosgoca devletler GelGit lerden elektrik üretiyorsa, pek de uçuk bi fikir değil bence!

Belkide doğaya emisyon yaptığımız için katkımız da olur ne dersiniz?

gladi

Alıntı yapılan: "elt42at"Şöyle bi aklıma takılmıştı benim de!

Her yer TV, Uydu, Wireless, GPS, GSM, EDGE, Trafo sinyalleri kaynıyor! Basit bir Cep telefonu kapağı yapsak, Bizim telefonun Sinyalinden yararlanmak dışında diğer kalan tüm sinyallerden yararlanarak bataryaya katkıada bulunsa felan!

Tabi bit yavrusu gibi bişi olabilir ama ne bileyim, ona göre de nanoWatt diye övünen MCU larımız mevcut. İlle cep telefonuna uyguluyacağız diye bişi yok. Varsın olsun hesap makinesine koyarız!

Not: Bu hesap makinesi yalnızca Kalabalık gürültülü şehirlerde çalışır! :D

Valla, gosgoca devletler GelGit lerden elektrik üretiyorsa, pek de uçuk bi fikir değil bence!

Belkide doğaya emisyon yaptığımız için katkımız da olur ne dersiniz?
tebrik ederim ...alternatif birşey mesala güneş pili güneş görmesi gerekiyo ... bunda öyle bir şey yok ... geniş bant bir şey yapacaksın ... bunlar ufak ufak şarj edecek ... tamam belki devre çalıştırmak ve reali güç bir mesele ama burda tebrik ettiğim yan ... bu türden düşünme akıl etme ...
misafir olan kimse, beraberce getiremediği birşeye kalbini bağlamaz.

alengin

kesinlikle katılıyorum bu sinyallerin bi yerde bi şekilde kullanılması lazım uzun zamandır düşünüorum ama nasıl ve nerede olacağı konusunda net bilgiye sahip olamadım..
....ÇIKTIĞIN KAPIYI HİÇ BİR ZAMAN ÇARPMA! HER AN GERİ DÖNEBİLİRSİN....