PVD120602 GLCD BU DİĞERLERİNDEN FARKLI ÇIKTI

Başlatan Murat Mert, 23 Mart 2009, 18:53:17

Murat Mert

S.A. Sn. Picprojeciler Kolay gelsin.
Protonla daha önce glcd çalışması yapmıştım. Kendime 4 bölgeli lm35 ile termometre alarm yapmıştım. Gayet de hoş bir uygulama olmuştu. Yapmadan önce o kadar çok araştırma yaptım ki, ve sistem sorunsuz çalıştı. Yaptığım devreyi bir arkadaş istedi kıramadım verdim. Hani glcd yi çalıştırdımya acemi güleşçi misali bir güven geldi kendime. devreyi arkadaşa verdim hemen yenisini yapmaya koyuldum heşeyi bitirdim süpriz benim glcd çalışmadı  :(   halbuki aynı yerden aldım diye devrede hata aramaya başladım bir baktım markası farklı. Nette araştırdım bir iki sonuç buldum ama yinede çalıştıramadım. Pic ve proton üstadlarından yardımlarını ve önerilerini bekliyorum. Kolay gelsin.
glcd nin modeli: PVG120602
BULDUĞUM LİNKLER:

TÜRKİYEDEN BİR SİTE

PDF DOSYASI

Sizlerin değerli bilgilerinizi bekliyorum. Tekrar kolay gelsin.
mert07

Maxim

bunun çalışmaması için hiç bir neden yokki ,gayet standart bildiğimiz bir glcd ,marka farklı olsun .KS0108 veya muadili glcd ..

bence devreyi bir daha kontrol edin ,kontras ucunu falan ?

mustafa_cmbz

bende aynı lcd ile çebelleşiyorum...devreyi pertinax'a kurdum çalışmadı...bu gün tekrardan deneme yapacağım ama sanırsam sorun lcd'den kaynaklanıyor ya dandik bişi aldım yada ben yapamıyorum glcd için piyasa bu lcd için kullanılan bütün declare tanımlarını deniyorum...bakalım çalışacakmı....

Murat Mert

Alıntı yapılan: "mustafa_cmbz"bende aynı lcd ile çebelleşiyorum...devreyi pertinax'a kurdum çalışmadı...bu gün tekrardan deneme yapacağım ama sanırsam sorun lcd'den kaynaklanıyor ya dandik bişi aldım yada ben yapamıyorum glcd için piyasa bu lcd için kullanılan bütün declare tanımlarını deniyorum...bakalım çalışacakmı....
Sn Mustafa lcd nin bacakları farklı olabilir cs1 ve cs2 nin yerleri proteusta olduğu gibi olmaya bilir. Ben tekrara denemedim denemem lazım ama bir daha ihtiyacım olmadığı içn bir öğrenciye vermiştim o ne yaptı bilmiyorum.
mert07

mustafa_cmbz

fiyatına aldanıp atlıyoruz oo güzelmiş diye alıyoruz uygulamada tık yok...lcd tarzı şeylerde bir daha ucuza kaçarsam bu işi bırakırım...

ahmet2004

*mustafa_cmbz*

Lcd in resmini ekleyebilirmisiniz? Ön -arka

mustafa_cmbz

hocam elimde fotograf makinesi olmadı için resim yollayamıyacağım...ama büyük ihtimal ile üzerindeki chiplere göz atacaksınız...ben üzerindeki entegrelerin isimlerini yazım...belki bişeyler çıkartırız...

3 adet KS0108B
1 adet BA10324AF

1 adet scı7661MoA

toplamda 5 entegre var....iyi çalışmalar...

ahmet2004

KS108B çipinin D0-D7 pinleri ile Lcd in D0-D7 pinleri birbirine uyuyormu.

Lcd RS RW E CS1 CS2 VE RST pinleri ile KS108B çipinin aynı adlı pinlerini

ölçerek doğrulayabilirsin.

Bu Lcd de standart 128x64 Glcd ile aynı bacaklara  sahip.

1    Vss
2    Vdd, +5 V
3    Vo
4    DI (RS)
5    R/W
6    E
7-14 D0-D7
15   CS1
16   CS2
17   Reset
18   Vee, -10V
19   LED A, +4,2 V
20   LED K

Murat Mert

Sn. mustafa_cmbz lcd yi çalıştıra bildinmi bir sonuca ulaştıysan yazarsan  merak ettim.  :D
mert07

mustafa_cmbz

Alıntı yapılan: "mert07"Sn. mustafa_cmbz lcd yi çalıştıra bildinmi bir sonuca ulaştıysan yazarsan  merak ettim.  :D

diğer konuya cvp yazdım...

Murat Mert

S.A.
Arkadaşlar benim devrede problem varmış. D7 VE CS1 yollarının arasında gözle fark edilemeyen erimemiş nokta kalmış. Ölçü aeti ile ölçerken buldum.
mert07

mustafa_cmbz

genellikle öyle oluyor arkadaşım problem çıkmaz dediğin yerden problem çıkıyor...neyse olayı çözdüğüne sevindim...artık glcd li uygulamalar bekliyoruz senden :D

Murat Mert

Alıntı yapılan: "mustafa_cmbz"genellikle öyle oluyor arkadaşım problem çıkmaz dediğin yerden problem çıkıyor...neyse olayı çözdüğüne sevindim...artık glcd li uygulamalar bekliyoruz senden :D

Sn. Mustafa zaten glcd li çalışmalarım oldu winstarın şu mavi ekranlı olanladan kullandım. onlar kalıp olarak bu glcd lerden küçüktü. Bu glcd ler yapı olarak biraz daha büyük ve gözdoldurucu aynı zamanda ucuzdu. Onun için almıştım ama bakmadan almıştım bunlardada ekran aydınlatma ledi yokmuş :cry:  neyse hayırlısı diyelim ölçü aletiyle bakmasaydım PCB nin hatasını bulmasaydım bu lcd ler benim için bitmişti, onuda rastgele ölçerken buldum nasip işte namussuz, gözle tam gözükmüyor ama omaj veriyordu şükür sorun halloldu.  :D  Kolay gele. ;)
mert07