DS18B20yi kablo ile uzatmak hk

Başlatan kemalguler, 26 Mart 2009, 12:53:43

kemalguler

Arkadaşlar,ete hocamızın vermiş olduğu saat-termometresini(6 nolu)yaptım.Çok güzel de oldu.Buradan ETE hocama tekrar teşekkür ediyorum.Takıldığım bir yer var.Devreyi kutuladım ve astım.Ancak güneş vurmaya başlayınca ısı olması gerekenin çok üzerinde göstermeye başladı.Sensörü dışarıya hafif gölgelik bir yer alınca gösterilen değer biraz düzeldi ancak güneş etkisi halen var.Sensörü blendajlı kablo ile uzatıp 6-7 metre tam gölgelik yere taşıdım.Bu sefer sensör okuma yapmadı.Bu konuda teçrübesi olan arkadaşlardan yardım bekliyorum.Sensörü nasıl ve nereye konuşlandırayım.

Maxim

sanırım daha önce okuduklarıma göre şöyle yapmak lazım ,

kablo tek telli olacak ,
mesela network kablosu bu iş için ideal ,

blendajlı olmasına bir yorum yapamıyorum ...

pull up direnç değerini uzaklığa göre düşürmek gerekebilir ,
mesela 4.7k ise --> 2.2k belki 1k ..

kemalguler

maxiboost hocam ,önerinizi uyguladım.Sorun çözüldü.Teşekkürler.

sekoli

1k lık direnç ve 65 mt lik cat5 kablo ile çalıştırabilmiştim ben. bilginiz olsun.
Belki daha uzun da olurdu ama daha uzun tek parça kablom olmadığı için deneyemedim.

skara1214

yeni konu açmayayım buradan devam edeyim benimde böyle bir sıkıntım var.4.7k yı nereye takmak gerekli çokmu önemli yeri sensörün dibi yada  picin girişe taksak birşey değişiyormu?Kablo çok telli olunca ne sıkıntı çıkıyor?
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

Mucit23

ölümcül derece önemli olacağını düşünmüyorum, İşlemcinin çevresinde biryerde olabilir.

skara1214

ds18b20 garip bir entegre bir yere takıyorum çalışıyor diğer yere takıyorum tık yok mesafede 2 metre bile değil bir türlü anlam veremedim gitti.Bu çok telli az telli olayınıda merak ediyorum çünkü başıma geldi tek tellide güzel çalışıyor çok tellide çalışmıyor.
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

mustafa_cmbz

ileride lasım edene ekstra bilgi olsun...

Tek telli ethernet kablosu ( üzeri şase izolesiz ) 10m  kablo ile pic'in direk çıkış ucuna ( pcb üzerine) 2k2 diren bağlı iken ev ortamında net ölçüm yapabiliyorum..

Okan AKÇA

1k direnç
besleme geriliminide verin
izoleli kablo ev ortamında gerek yok

mustafa_cmbz

bende farkındayım ev ortamında izoleli olmasına gerek duyulmayacağına...Fakat denemeleri evde yapıyorum (atelyem evde çünki) cihaz başka bir ortamda çalışacak..

Okan AKÇA

ben daha once 50m cat 5 kablo ile kullandım birbirine sarılı olan kabloları kullanın (şase data +5 başka kablo olabilir.)

mustafa_cmbz

benim kullandığım kabloda birbirine bükülü kablodan...Ama bu uygulamada farkı olmuyomuş.

İLk denememde 10m çok damarlı şaseli kablo ile denedim... banamısın demedi..tek damarı bağlayınca şak görüntü geldi.. :P

subram

Herkes yazmışda sebebi ne tek damar olayının?
http://www.elektronark.org  Türkiyede Elektronik Kültürünü Değiştirmeye Geliyoruz

CaFFeiNe

tek damardan ziyade twisted pair olayı olmasın?

okuduğum kadarı ile tek damar diyenler cat5 vs kullanmış diye anlıyorum

camby

Şu 1-Wire olayını differansiyel hat ile yapsalarmış çok iyi olacakmış : )