LCD backlight için regülatör tavsiyeleriniz?

Başlatan conqueror3, 30 Mart 2009, 01:12:56

conqueror3

Arkadaşlar projem için hazırladığım devrede 12 volt besleme var. Bu 12 voltu lcd nin backlight ını beslemek üzere 5 volta regüle etmek istiyorum. 7805 kullandım çok ısındı. Soğutucu taktım o da para etmedi. Sanırım backlight fazla akım çektiği için, 7805 in akım kapasitesi yetmiyor. El değmeyecek kadar ısınıyor.

Bu durumda bana önerebileceğiniz bir regülatör entegresi var mı?

Ya da zener diyodu ile falan bişeyler yapabilirmiyiz?

tyildizak

7805 kullanma, Backlight'ı 12V 'a bağlı wattlı öndirenç ile sür. Öndirencin değeri şöyle hesaplanmalı:

12V - 5 V / led akımı

örneğin 50 mA çekiyorsa, 140 R direnç kullanmalısın.

Sıcaklık (kayıp güç) istemiyorsan switching regülatör kullanman şart, LM2575 gibi mesela

Maxim

birkere lcd hangi lcd ?
datasheeti varmıdır ?
5volt ile sürülen bir backlight led olduğundan eminmisiniz ?
belki 4.5 volt ? ledin voltaj değerinin üzerine çıkarsanız çekilen akım dramatik bir şekilde artar .

soğutuculu 7805`i ısıtan lcd ledi !! o işte bir hata var bence .
backlightı bozmadan önce tam emin olalım ledin özelliklerinden .

mustafa_cmbz

direnç ile led'in çekeceği akımı sınırlandırdınızmı yoksa direkt 7805'in çıkışını backlıght'a mı bağlıyorsunuz_?

20x4 lcd 16f877'yi tek 7805 üzerinden besliyorum öyle aşırı derecede bir ısınma olmuyor...çünki 7805 ile led arasına 470r direnç atıyorum...ısınma yine oluyor ama bahsettiğiniz şekilde değil...

eğer yine ısınıyorsa hem 470r direnç atın hemde bir transistör ile akımı arttırabilirsiniz ama 470r direnci takmayı unutmayın yoksa led2in ısındıkça çekeceği akım artacağı için bir daha yanmamak üzere söner... :D

iyi çalışmalar...

conqueror3

Ben 7805 üzerinden direnç kullanmadan besledim backlight ı. 7805 çok ısındı.  Sonra 1k ve 100 ohm üzerinden besledim bu sefer ışık çok az yandı. 1k da hiç yanmadı.

Bu durumda 7805 üzerinden ve 100 ohm un altında bir dirençten geçirirsem sorun çözülür sanırım öyle mi?

fahri-

backlight anoduna 1 adet diyod koy. bu durumda 7805 daha az ısınacaktır.

conqueror3

diyodun ordaki işlevi ne olacak peki?

ve yönünü nası bağlıycam?

direnç le olmaz mı?

fahri-

Dirençle boşuna güç harcamış olursun. gerek yok.
Ben devre tasarımlarımda diyot kullanıyorum ve bir sıkıntı yaşamadım.
7805 çıkışına diyodun anadunu bağlayacaksın. Diyodun katodunu da LCD displayin backlight anoduna bağlayacaksın. Diyodun görevi 0,6V gerilim düşürmektir. Gerilim 0,6V düştüğünde akım azalacak ve ısınma problemin ve display e zarar verme problemin ortadan kalkacaktır.

mustafa_cmbz

diyot ile bu sorunun ortadan kalkacağını sanmıyorum...en ucuz ve güzel çözüm lm317 ile akım sınırlayıcı yapmaktan geçiyor sanırım...7805 ile ben sorun yaşamıyorum sen 100r ve 1k ile denedim diyorsun birde 330r ve 470r ile dene bakalım...iyi çalışmalar...

conqueror3

Arkadaşlar 20 ohm ile denedim. Başarılı bir sonuç aldım. LCD nin ışığı, direk yol vermeye göre daha az yanıyor tabiki ama yeterli ışık var bence. 7805 de eskisi kadar ısınmıyor akımı 8 kat civarı azalttım. Sanırım bu yöntemi kullanacağım.

Diyot olayını da henüz deneme fırsatı bulamadım. Onu da bi denemeyi düşünüyorum.

fahri-

Arkadaşlar cevap yazarken, problemin diyodla çözüleceğini sanmıyorum demişsiniz ama ben bizzat kullanıyorum. Ve problem yok. yani benim söylediğim teorik bir yaklaşım değil uygulama sonucudur.

saygılarımla

yildizelektronik

Ben lcd uygulamalarında hep 75R direnç kullanırım hiçbir problem yaşamadım sana da tavsiye ederim

Gurkan-Demirbas

7805'ler'in iç dirençleri (her nekadar data sheetler aynıdır dese de) farklı olabiliyor. Dolayısıyla ısınma da 7805'den 7805'e değişir. Aldığımız 78XX'lerin markalarına dikkat etmek gerek. Ben ST kullanıyorum,  memnunum.

GürkaN

conqueror3

Fahri 1N7004 diyot kullandım 0.8 volt gerilim düşümü oldu ama yinede 7805 çok ısındı. Yani işe yaramadı. Direnç ile daha iyi sonuç aldım. Isınma diyoda göre çok çok az. Diyot ile sürdüğümde bir süre sonra 7805'e el değmiyor.

Maxim

inanamıyorum buna ,
bu kadarmı ezber iş yapıyorsunuz ?
ne yaptığınızı bilmiyormusunuz?
biri diyor diyot tak ,biri diyor ben hep şu direnci kullanırım,
nasıl yani ??

Led var Led var ,
her led aynı akımı-voltajımı çeker zannediyorsunuz ?

üstelik her LCD nin backlight beslemesi 5volta göre dizayn edilmemiştir ,
yani bazen fabrika, gereken direnci zaten takmıştır siz sadece 5 volt verirsiniz ama bu bir kural değildir.

dünyadaki bütün LCD lerin arkasındaki ledler aynımı ?
yukarıda da yazdım, kimse anlamadı galiba ?

BU, beyaz aydınlatmalı 4x20 LCD nin LED değeri.
3.4 volt ve 40mA lik bir led var

..

BU, yeşil-sarı aydınlatmalı 4x20 LCD nin LED değeri.
4.2 volt ve 280mA lik bir led var

Bu iki 4x20 lcd aynı üreticinin fabrikasından çıkıyor ,
birinin arka aydınlatma ledi beyaz ,diğeri yeşil-sarı.

hadi şimdi bakalım ,kullanmamız gereken direnç değerleri ne ??
bir kere 7805 ile sabit bir 5 volt alıyoruz ,onun çıkışına takmamız gereken direnç değerleri nedir ??

internette 100 bin tane led direnç değeri hesaplama programı var .

BU BEYAZ 4X20 LCD NIN LEDI İÇİN ÇIKAN DİRENÇ DEĞERİ ..

BU YEŞİL 4X20 LCD NİN LEDİ İÇİN ÇIKAN DİRENÇ DEĞERİ(WATT A DİKKAT)