Haberler:

Forum kuralları güncellendi LÜTFEN  okuyunuz:  https://bit.ly/2IjR3ME

Ana Menü

CCS C ve MikroC

Başlatan dijital74, 04 Nisan 2009, 22:33:44

dijital74

Pic programlamada yeni arayışlar içindeyim. CCS ile C dünyasına bir adım atmak istiyorum. Bu yaza da mikroe'nin EasyPIC5 ini almak düşüncesindeyim. Bununla da MikroC kullanmayı düşünüyorum. MikroC ile ilgili Türkçe kaynak yok o yüzden CCS C ile başlayayım dedim.

CCS den MikroC ye geçerken bir problem olur mu? Ne dersiniz?

cowon

slm  bende senin gibi pice başladım.kit olarakta expkitsin 1b modelini aldım.easypic5 ten daha fazla özelliği var ve daha ucuz tavsiyem expkitidir.bu arada css c programlama için en iyi derleyici bunu hocamız bile söyledi.

Tagli

Alıntı yapılan: "cowon"bu arada css c programlama için en iyi derleyici bunu hocamız bile söyledi.
Bence bu kadar kesin konuşmak yanlış. Kişisel görüşüm bir işlemci için en iyi derleyiciyi yine o işlemcinin üreticisinin yapacağı yönünde ama "en iyi" ifadesi de aslında net değil. Ama şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki kullanılan derleyici ne olursa olsun cihazın yapısı ve çalışma mantığı tam olarak bilinmelidir.
Gökçe Tağlıoğlu

bigbey

Microchip'in Hi-Tech C kullanmanızı tavsiye ediyorum.
TA6R

dijital74

Arkadaşlar konu hangi C derleyicisi daha iyi konusuna sapmış. Ben onu sormamıştım. C ye CCS C ile başlarsam sonradan MikroC ye uyum sağlayabilir miyim, bu iki dil birbirine benzer mi? şeklinde idi.

Okunabilirlik ve kolaylık açısından Pic Basic Pro'yu tek geçerim. Fakat 18 serisi picler ve grafik lcd ler için yeterince kendini geliştiremedi PBP. Yanlışsam düzeltin. PBP ile memnuniyetle yoluma devam edebilirim.

bigbey

Neden CCS C olarak başlamayı düşünüyorsun hazır başlamışken Hi-Tech olarak başlarsan şuraya buraya geçecem diye düşünmezsin diye düşüncemi söyledim
TA6R

dijital74

@bigbey

Fikirleriniz benim için önemli. Hi-tech için bildiğim kadarı ile deneme sürümü ile 2k nın üzerinde program yazılamıyor. Diğer yandan konu ile ilgili basılı kaynak bulmak da benim için çok önemli. Yoksa C benim için yabancı bir olay; başlarken konudan soğumak istemiyorum.

@cowon

expkit1b fena ürün değil. Zif soketi olması bir artı. Kart üzerinde GLCD yok sanırım dışarıdan ekleniyor. Diğer yandan Easypic5 de dokunmatik GLCD var. PS2 klavye girişi falan var. ICD var. Expkit1b daha ucuz. Easypic5'i de zaten alırsam doğrudan üreticiden alıcam, GLCD, LCD, Ds1820 vs ürünleri ile birlikte. Söylediğiniz ürün incelemeye değer.

koordinat

ikisini de kur örnek programları gör bence aralarında farklılıklar var ama c tabanlı ikiside fakat nedense ccs çok daha kolayıma geliyor

powarm

Alıntı yapılan: "dijital74"
expkit1b fena ürün değil. Zif soketi olması bir artı. Kart üzerinde GLCD yok sanırım dışarıdan ekleniyor. Diğer yandan Easypic5 de dokunmatik GLCD var. PS2 klavye girişi falan var. ICD var. Expkit1b daha ucuz. Easypic5'i de zaten alırsam doğrudan üreticiden alıcam, GLCD, LCD, Ds1820 vs ürünleri ile birlikte. Söylediğiniz ürün incelemeye değer.

Fiyat olarak yarı seviyesinde iken ek özellik isteği ile ek kart yapılmıştır. Ek kart ile beraber fiyatta bir artısda olmamıstır.
Bir takım özellikler ek kart ile eklenmişti. Eksik olarak bakılabilecek bir tek touch konmamıstır. Buna karsılık başka özellikler eklenmiştir. PS2 bulunmaktadır. Uzatmıyayım ayrıntılı olarak ürünün sayfasından özellik karsılastırma tablolarından bakılabilir.
Yeni 3-4 kit çıkacak orada bu tip bir söz edilemeyecek. Mikroeden cok daha üstün olacak 8 bit pic ailesindeki ürünler. Fiyat olarak daha makul olmaya devam edecekler.

dijital74

Bu tarz bir kiti bu yaza almayı düşünüyorum. Yeni ürünlerin çıkması elbette bizleri sevindirecektir.

ahmet2004

:powarm:

Burası ticari uygulamaların tanıtım yeri değil.(daha önce tartışıldı.)

Form kurallarına uymanızı rica eder sevgilerimi sunarım.

dijital74

Alıntı yapılan: "ahmet2004":powarm:

Burası ticari uygulamaların tanıtım yeri değil.(daha önce tartışıldı.)

Form kurallarına uymanızı rica eder sevgilerimi sunarım.

@ahmet2004

Arkadaşın bir firma adı vererek bizim ürünümüzü alın tarzı birşey yaptığını düşünmüyorum. Piyasaya çıkmış ürünler ile ilgili bilgi alış verişi yapmak suç mu?

powarm

Muadilinin yarı fiyatına satılan bir üründe satanmı daha çok kardadır. Yoksa bundan haberdar olabilecek muhtemel üyelerinizinmi avantajı olur?
Gerçekte hepsi yasak değilde, yurtdışı firmaları olunca yazılan şey önemsemiyor. Veya delab gibi düşük kalite türk firmaları olunca...
"Nasıl olsa bu firma tarafından yapılan bir reklam değildir" anlayışı var. Oysaki o SIRP firması türkiyede bu ürünlerini bol bol pazarladığına hiç  dikkat edilmemekte. Hadi bu ürün grubunu değil tamamına bakacak olunursa her bahsedilebilecek firmanın türk temsilcisi var.

Ben bu işe buradakilerden daha farklı başlamadım. İhtiyacım vardı bu tip bir sete. Ürünlerin rakamları görünce ve satılana bakınca, etmeyeceklerini görmem benim gibi bir tasarımcı için çok basit oldu. Daha iyisini çok daha ucuza sunma hedefi dışında bir yolda tutmuş değilim.

Yukarıda yanlış bir bilgi geçiyordu bunu düzeltmek için herhangi bir kullanıcı gibi bende 2 satırı çok rahat yazabilirdim ve yazdım.

Yapılmaya çalışılan; bir takım kontrolsüzlükleri kontrol edebilmek için her seyi yasaklamaya çalışmaktan başka bir şey değil. Buradaki yazılların hepsi silinsede bu gerçekler değişmeyecek.

cetinkaya

arkadasim bende expkit aldim ve cok memnunum reklam amacli söylemiyorum ama cok isime yaradi yapanlardan Allah razi olsun

cowon

expkiti bende yeni aldım destek konusunda da çok iyiler.gerçekten kaliteli bir devre ve fiyatı da diğerlerine göre iyi.