18-93-8 led gruplarını sürmek.._?

Başlatan mustafa_cmbz, 06 Nisan 2009, 02:20:02

mustafa_cmbz

arkadaşlar bir arkadaşımız için kimyacıların ellerinden dşürmedikleri periyodik cetvelin ledlisi yapmam gerekiyor...metal-ametal-yerımetal leri farklı ledler ile belirteceğim fakat ledleri nasıl besleyeceğim hakkında bir bilgim yok...tavsiyelerize ihtiyacım var.12v beslemem olacak...iyi çalışmalar...

stlg

Birkac hafta once fen lisesinde okuyan bir arkadasa ,lcd gostergeli ve uzerinde 120 tus bulunan elementlerin tum degerlerini uzerinde gosteren aynı zamanda ledlerlede bilgi veren bir devre yapmıstım tam olarak ne ogrenmek istiyorsun
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

mustafa_cmbz

hocam 2-3 günden buyana periyodik cetvel ile uğraşıyorum....benim yapmak istediğim şey mantıken kolay gibi geliyor okadar basit değil...

metal-ametal-yarı metalleri 3 farklı ledler ile ifade edip elimizde 3 butona basarak metal-ametal-yarımetal led gruplarının ledlerini yakacak olan bir devre tasarlamaya çalışıyorum...gerçi devre değilde pcb tasarlamaya çalışıyorum....elimde 18v adaptörüm var ledleri 7 seri şekilde birbirine bağladım...metal gurubunu sarı ledler ile ifade edeceğim ve toplamda 7 şerli seri 14-15 tanede parelel grup yapıyor...7'li seri grubun önüne 75-80R gibi bir direnç atıyorum ledler gayet güzel ışıldıyor....benim merak ettiği ve takıldığım yer ise bu 93 adet ledleri ne tarz bişeyle sürebileceğim..._?

muhittin_kaplan

Yeni Bitiridim
BD139 1,5A lik NPN transistör. Bese e 10 k lık bir dirençle pic e bağladım. gayet güzel çalışıyor.

mustafa_cmbz

yah ben bu ledlerin akımını ölçemiyorum yoksa hiç akım çekmiyorlarmı bu ledler :D

minik ledlerden 93 tanesini 7'li gruplar halinde sürmeyi deniyeceğim...normal 5mm ledler 20ma çekiyor diye biliyorum ama bu 3mm ler ne kadar çekiyor onu bilmiyorum...sizce 7li gruplar 12v ta sorun yaratırmı_? tabi 7 tane 13 adet parelel bağlanacak led grubu olacak...

sebo

kaçarlı grup olduğu pek önemli değil 5 li 7 li farketmez ama ledlerin çalışma voltajları önemli. 3V ta çalışan ledleri 7 şerli seri 12V  a bağlarsan olmaz. deneyebilirsin herhangi bir 7 li grubu güçkaynağından parklaklığı iiyi yeterli diyorsan tamamdır.

mustafa_cmbz

ledlerin parlıkğı iyi yaklaşık olarak 1.25 ile ideal bir ışıldama yapıyor sarı ledler...bu 7'li grupların önünde 75r direnç var...toplam akımı ölçecem 1 grup için ölçü aleti kıpırdamıyor bile yoksa ölçü aletinimi yaktık :D

sebo

belkide ölçü aletin 20mA in altında ölçüm yapmıyordur birkaçtane 7 şerli gruplardan paralel bağlayıpda dene