Mosfet Çıkışı Güçlendirme

Başlatan protech06, 06 Nisan 2009, 02:44:42

protech06

Arkadaşlar 12V ile çalışan bir devrede 5 adet IRF540N mosfet kullanıyorum fakat mosfet cıkışından aldığım kabloyu bazen 15mt-20 uzağa  taşımam gerekiyor.Devreyi 5 ayrı grupladıgım LED ışık dimlemek için  kullanıyorum ve mesafe uzadığından zayıflama ve kayıp oluşuyor. araya bir ek devre yapmak istiyorum mosfet çıkışklarındaki bu zayıflamayı önleyecek nasıl bir devre önerirsiniz  bir kart üzerine aynı sayıda mosfet koyup ana devreden gelen hatla direk tetiklesekmi yoksa guclendirici kart üzerinde bir optocoupler kullanıp mosfeti kucuk bir transistorle surup devammı ettirsek bu konuda daha once çalışan arkadaşların öneriniz varmı nasıl bir yol izlemeliyim,

eLectronbLue

Eğer mosfetli sürücü kartının LED ler'in yanında bir yerde olabilmesi imkanı var ise sadece kontrol palsini ileten kabloları uzat. Yani mosfet çıkışlarını uzağa taşıma, mosfet gate 'lerini uzağa taşıman daha mantıklı olur ve kayıp da oldukça düşer.

iyi çalışmalar

stlg

ledlerin oldugu bolumlerde kondansator denedinizmi
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

protech06

Eğer mosfetli sürücü kartının LED ler'in yanında bir yerde olabilmesi imkanı var ise sadece kontrol palsini ileten kabloları uzat. Yani mosfet çıkışlarını uzağa taşıma, mosfet gate 'lerini uzağa taşıman daha mantıklı olur ve kayıp da oldukça düşer.

Hocam kontrol palsleri direk picten geliyor yani 5v seviyesinde ve mesafe 15-20 metre oldugunda kontrol palsi tasımak daha zor değilmi ?

e-durgut

arada kullandığın kablo kesiti ile ilgili olmasın, kesit uygunmu?