Feedback Compensation

Başlatan Logan, 08 Nisan 2009, 14:49:44

Logan

Merhaba arkadaşlar.

Voltaj geri beslemeli 24 V DC motor sürücü yapıyoruz. Motor uçlarından gerilim bölücü ile aldığımız değeri adcon ile çevirip PWM sinyalini belirliyoruz. Fakat gönderdiğimiz sinyalin geri dönüşü biraz zaman aldığı için yükte veya yükte değil iken salınımlı bir çalışma görülüyor. Allegro'nun bahsettiğine göre, giden sinyalin feedback sinyali ile arasında geçen zamanı ve PWM sinyalinin olması gereken değeri ayarlamak için Geri Besleme Kompanzasyonu ( Feedback Compensation ) yapmamız gerekiyormuş. Nette uzun uzun araştırma yaptım fakat doyurucu ve açıklayıcı bir bilgiye sahip olamadım. Yapmak istediğimiz sistemin muadili sayılabilecek başka bir kartı incelediğimizde 16F684 entegresi ile aynı mantık çerçevesinde çok mükemmel ve stabil bir şekilde bu işin yapılabildiğini gördüm. Bu entegrenin datasheet'ini araştırdığımda aşağıdaki mimari gözüme çarptı.

Yukarıdaki şekil, akım feedback devresidir. Fakat aynı PDF içerisinde voltaj feedback devreside mevcuttur. Bu araştırmaların neticesinde feedback devresinin yazılımsal olarak değil, donanımsal olarak yapıldığı kanısına vardık. Acaba aramızda bu konu ve diğer geri besleme kompanzayonu ile ilgili herhangi bir açıklama yapabilecek olan var mı?
İmza.

Logan

Arkadaşlar aşağıdaki linkte zafzaf82, C ile PID uygulaması projesini paylaşmış fakat mesaj 2007 tarihli olduğu için link silinmiş. Elinde bu dosya olan varsa paylaşabilir mi acaba?

Buradan
İmza.