6v ve yukarısında çıkış verecek devre

Başlatan smyomekatronik, 17 Nisan 2009, 12:36:16

smyomekatronik

Esselâmû aleyküm

6v ve yukarısında çıkış verecek devreye ihtiyacım var, resimdeki gibi bir devre yaptım proteusta çalışıyor. Konu hakkında tecrübeli hocalarımızdan yardım istiyorum devrenin daha düzgün çalışması için ne yapabilirim.

tayyar

opamp kullanrak karşılaştırıcı (comparator) mantıgı daha uygun olur sanırım bu iş için.
--EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR--

gallavi

opampla pozitif geri besleme yaparsan histerisis etkisi verip çıkışın kararsız kalmasını önlersin yani 6.1V da çekip 5.9 voltda bırakmasını sağlarsın böylece karasızlık oluşmaz
DemirHan=gallavi;

smyomekatronik

Esselâmû aleyküm

Devrede opamp kullanmak istemiyorum, opampla yaptığım uygulama düzgün çalışmadı sorunun devrenin beslemesiyle ölçüm yaptığım sistemin aynı olması galiba. Yazarken aklıma geldi bu devreyi nerde kullanacağımı belirtmedim, devre rüzgar jenaratöründe kullanılacak çıkış 6 volta ulaştığında jeneratöre yükü bağlayacak.

stlg

Sevgili kardesim

Kolay bir yontem ,olcmek istedigin gerilimin artı ve eksi ucları arasına bir adet ters baglı zener, bir adet 100 r direnc, bir adet optonun ledini bagla ,bu uc eleman birbirlerine seri baglı olsun uygun zener secimiyle istedigin gerilimde optoyu iletime gecirebilirsin optonun cıkısıylada transistor uzerinden role vs calıstırabilirsin

ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

smyomekatronik

Esselâmû aleyküm

stlg hocam ALLAH(C.C.) razı olsun dediğiniz gibi yaptım,devre tam istediğim gibi çalışıyor.