Pic ve Proton ile basit robot yapımı önerileriniz?

Başlatan Murat Mert, 20 Nisan 2009, 11:01:40

Murat Mert

Sn picprojeciler
Bugün bir öğrenci, bu cuma okullarında teknoloji günü düzenliyeceklerini söyeyerek benden robot yapımı hakkında yardım istedi. Arkadaş eml elektronik 2. sınıf öğrencisiymiş okuldan yönlendiren tanıdık bir öğretmen selam söylemiş ilgilenmemi istemiş. Aslında elektronikçi değilim hobi olarak bu işi yapıyorum.Yapacağım bu örnekle Mikro işlemcilerle ilgili aynı zamanda okulda ders başlamasına yada bilgi verilmesine vesile olacakmışım bende hemen atladım. Bana bu konuda destek ve yardımcı olursanız sevineceğim. Örnek olacak ilginç bir şey yapmk istiyorum.
Robotu 2x16 lcd ekranlı ve menü seçenekli yapmak istiyorum. Menüde çizgi izeyen, engel algılayan, sese tepki veren vb. şeyler yapmak istiyorum.
1- mikrafonları analog girişlere bağlayarak işlem yapabilirmiyim.
2- Yaklaşım ve çizgi izleme için ır olarak ne önerirsiniz
3- Motor olarak oyuncak motoru kullansam olurmu (nette incledim özel servolardan bahsediyor)
...
..
Menü seçeneğini case komutuylamı hazırlamam daha iyi mi olur
önerilerinizi yardımarınızı  bekliyorum bugün ona göre pcb sini çıkaracağım cumaya yetişmesi lazım teşekkürler. Kolay gelsin.
mert07

Murat Mert

S.A. Arkadaşlar isis te çizimlerini yaptım proton ile programlara başladım. Bir şeyler yapmaya çalışacağım artık. Yinede değerli bilgilerinizi ve önerilerinizi bekliyorum kolay gelsin. :)
mert07

Murat Mert

Kimsenin ilgisini çekmiyor galiba. Neyse ben engel algılama lcd de engel yönünü yazdırma durum belirtme ve engelden kaçma kısmın yaptım. Sıra menülerle robotun kontrol ayarları kaldı. Kolay gelsin. :)
mert07

mertist

merak ettim arkadaşım yaptığın işin sonu nasıl oldu ? bende proton'a çalıştığım yerde başladım bişiler yapmak istiyorum ama hiç neredeyse devre şeması ve herşeyiyle protonda yapılmış örnek bulamadım yani şaka gibi bişey :) neyse tırnaklarımızla da kazsak öğrenicem bu dili. Tekrardan kolay gelsin umarım yapabilmişsindir ?

Murat Mert

S.A.
Arkadaşım devre tamam oldu. 2x16 lcd ekran 6 ad. buton olan hazır bir devreyi kullanarak robot işini okula yaptım güzel birşey oldu. Tam istediğim gibi olmadı biraz araştırma ve boş zaman lazım ama %90'a yakın olmuştu. En azından öğrenci arkadaşlara bir fikir ve istek aşıladık.
Proton için biraz araştırman lazın nette bir çok devre ve programlar mevcut. Kolay gelsin.
mert07