scanner (Tarayicidan) Motor söktüm....

Başlatan rck8942, 21 Nisan 2009, 19:21:14

cetinkaya

s.a arkadaslar ben iki tane bozuk Tarayicidan motorlarini söktüm. ve bunlari sürmek istiyorum yalniz motorun biri 4 telli digeri ise 5 telli. Ve ikisininde Birer telleri renkli. Motor ile ilgili hic bir bilgiye sahip değilim. Birisinde EM-435 digerinde ise EM-408 28700G SLC-42d004 Shinano Kenshi Co.Ltd. China yaziyor bu motoru internette arastirdim ama sadece bi forumda birisinin yardim aradigini buldum. Simdi ögrenmek istedigim bu motorlari ben denemek icin nasil calistira bilirim? ve ileride PIC ile nasil sürebilirim ? 1ve 3 2 ve 4 sirayla degistirerek baglarsam motor dönermi ?
yardimlariniz icin simdiden tesekkür ederim saygilar

sebo

elinde bulunan motorlar step motordur. önce step motorların çalışmalarını incelemeni öneririm

cetinkaya

peki hocam step motor oldugunu bende tahmin etmistim de neden biri 5 telli ve digeri 4 telli onu anlayamadim ? gerekirse resimde koyabilirim

sebo

step motorların içinde farklı bağlantı şekileri vardır. 5 uçlu olan da da 4 uçlu olanda da 4 sargı vardır. 4 uçlu olanda sargılar 2 şer tanesi birbirinbe seri toplamda 4 uç yani. 5 uçlu olanda ise 2 şertanesi birbirine seri ama  seri sarımların birleştiği iki sarımın orta uçlarıda birleştirilip 5. uç çıkarılır yani 2*12v luk trafo düşün bu trafodan elinde ikitane olursa toplamda 6 uç çıkmış olursun ama şaselerini birleştirince 5 uç olur bunun gibi birşey.

sezgin05

Anahtar kelimeler UNIPOLAR ve BIPOLAR.
Lütfen arama yapmadan başlık açmayalım..