Analog Servo sürücü

Başlatan sezgin05, 21 Nisan 2009, 20:20:57

sezgin05

Arkadaşlar  web de araştırma yaparken servo motor sürücülerinin bir çeşidi olan analog servo sürücülere rastladım.Bu sürücülerin amplifilatör kısmı dijital olanlarla aynı fakat kontrol kısmı oldukça farklı bir mantık.Örneğin STEP-DIR girişleri bir converter ile +-10 volt veya +-5 volt olarak dönüştürülüyor.Bu dönüştürücülerde genelde DAC var.
Benim öğrenmek istediğim şey analog sürücülerin digitalden farkı/avantajı/dezavantajı nelerdir?
Çalışması hakkında bilgisi olanların veya tecrübeleri olanların bilgilerini paylaşacağını umuyorum..

ground

Pulse Dır ı analog a çevirmek pek sağlıklı gelmiyor.
Bu çeviriciler enkoder dan gelen pals leri çevirmek için kullanılıyor olmasın.?
Kullanılsa da pek düzgün bir yaklaşım değil.
ac servo motorlarda birçok kontrol yöntemi var..

ac servo driverlarında bu istekler karşılanmış oluyor.

analog , pulse , dahili hızlar (i/o larındaki pinler ile kaç adetse) , dahili pozisyonlar (i/o ların konumuna göre)

kapalı çevrim sistemler de ya da paralel bağlanabilecek (ki çok başarılı olmaz yine) servolar da bu dediğiniz yöntem kullanılıyor olabilir.

benim gördüğüm özellikle kapalı çevrim cihazlar analog kumanda ediliyor ama feedback i pulse le alıyor.  

örneğin bir servoyu analogla sürdünüz geribesleme sinyalini hem kapalı çevrim için kontrolcüye hemde  bu cihaza girip diğer servoya bağlarsanız paralel çalışabilir. ama servo da servo olabilmesi için gerçek paralel çalışma, kontrolcüde olması gereken bir özellik , kontrolcünün aynı sinyali 2 farklı çıkıştan verme özelliği olması geribeslemeyide ayrı ayrı alıp kontrol etmesi aynı anda senkron çalıştırmaya uğraşması gerek.

bu özelliğe sahip cihazlar var  hatta bu özelliğin bir adı da var ama aklıma gelmiyor şuanda :)
⌒╮'╭⌒╮⌒╮.
╱◥██◣                  
| 田︱田田|              
╬╬╬╬╬╬╬╬╬

Picproje - Sözde değil özde paylaşım..

erkan614

servolarda analog girişi kullanmak için encoder similasyonunu okuyup kontrol hesabınıyapıp çıkışı veren sistemler olması lazım yani cnc panelleri gibi bunlara encoder  bilgileri girer ve 0-10v çıkış verilir, kontrol algoritması kendindedir,
steo dır ile kullanımda pozizsyonlama işini servo surucunun içinde bulunan algoritma yapar

analog servo sadece 0-10v girişi olup encoder similasyonunu çıkşı bilgisi olarak veren cihazlardır

sezgin05

Kesin olmayan bazı bilgilere göre analog servo sistemlerde digital anlamda işlemci olmadığı için gecikme-kilitlenme gibi sorunlar olmadığı gibi daha hızlı çalışıyormuş...