Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

Evrenin Clock Frenkansını

Başlatan fractal, 25 Nisan 2009, 23:57:11

fractal

bu dekoderin algılaması ve anlam kümelerinin dil boyutunda olduğunu düşünüyorum.aynı şeyleri söylüyoruz ama tekrar diyeyim dil geliştikçe mükemmel aktraıma mükemmel transfere dönüştüğünde mana akatarımı ozaman varlığı bilmemizde  o derece ilerleyecek.ama şöyle bir problem elma denen şeygenel olrak yuvarlak kırmızı ve sapı olan bir meyve diye dille varlığı aktarılabilir.peki bir elma sadece bu kadarmıdır.elmayı oluşturan maddeler maddeyi oluşturan moleküller molekülleri oluşturan atomlar ,elektronlar,atomun çekirdeği protonlar nötronlar onları oluşturan kuarklar..1 elmanın tüm varlığıbunların tek tek biriberiyle olan iletişimlerinmin zaman  ve mekan olarak konumlarının toplamı değilmidir.tek bir kelime yada mana ile bu aktarılabilirmi?

neden doğa üstü olaylar anlık.neden süregelen bir doğa üstü olayı yok.neden ermiş mübarek birisi tüm bilimsel otoritelerin karşısında uçmuyor yada inanılması zor bişey yapmıyor.neden olmuş oluyorlar yada olucak konumundalar.
Restantum cogniscutur Quantum deligutur

Salih

Alıntı yapılan: "fractal"
neden doğa üstü olaylar anlık.neden süregelen bir doğa üstü olayı yok.neden ermiş mübarek birisi tüm bilimsel otoritelerin karşısında uçmuyor yada inanılması zor bişey yapmıyor.neden olmuş oluyorlar yada olucak konumundalar.

Evet bu soruları sormakta çok haklısın. Mutlaka cevaplarını sorgulayıp ortaya çıkarmamız gerekli. Ama takdir edersinki bunları cevaplayabilmemiz için konuları çok geniş olarak ele alıp konuşmamız gerekir. Bu işlemde böyle bir forumda böyle yazışmakla başolmaz gibime geliyor.
Ne dersin?

fractal

bzen bir şeyi nerde tartıştığından cok neyi ve ne şekilde tartıştığın daha önemli oluyor.önemli olan sorular sorup yanıtlar arama bir uğraşı içersinde olma hali.butür uğraşıları ben son derece teknik mantıksal matematiksel analitik buluyorum.cünkü bilim ve felsefe uşraşısı aksi durumlarda gelişen ve uygulama alanı bulan kendisine başak bir dal çıkarmamıştır bu yöntemler harici ile sorgulandığında ve irdelendiğinde....sokratesin bu güne kadar yazılı hiçbir metni yoktur.zaten düşüncesine de aykırıdır.tüm konuşmaları öğrencileri trafından kaleme alınmıştır.antik yunan felsefe metinlerinin coğu bir nalatıcı masalcı edasında şiirsel metinlerden oluşmaktadır ve en önemli özelliği soru cevap şeklinde olmalıdırlar. bu dönemde psagorcuların bile bir kuıtsal sayıları kutsal şekillleri vardı.başak bir  konuya gecersek russel başka matematikci bir arkdaşı ile mantıksal bir geliştirmeye çalışmışlardır.oktay sinanoğlu kazım mirşan çalışmları Türk dilinin cok matematiksel olduğunu söyler.ozaman programlama ve dil eğitimi için cok ideal olmalı....acan dil aktarmaya çalıştığı mana ile doğada gizemli kabul edilen ruhsal formdaki şeyler aynı türdenmi?mana aslından akıl oluyor.yada mana nasıl akıl olur?bir şeyin kendini algılaması durgunluktan bir değişime geçmesi biliş olayı akılmıdır?şimdi ruh denen şey yada eneji kendi varlığının bilincinde olmayan başı boş şeymidir?madde neden değişir?madde neden hacme sahiptir uzayda bir yer kaplar?enerji bir yer kaplarmı?enerji bir yer kaplamaz ise neden herşey nerji formunda değil..tekrardan hayaletler neden fotonlardan korkar.gündüz hayaleti neden yok?...insanın kendini bilişide bir muamma madde bir var bir yok şimdi bizim kendi bilişimiz hangi evrede oluyor.kendimizi bilmemiz kesiklimi yoksa süreklimi.kendimizi an larda bilipte süreklilikmi kazanıyor..cogito ergo sum.düşünüyorum ohalde varım.var olmam bir algı olsa bile kesinlikle yadsınmaz birşekilde düşündüğüm kesin.ohalde varlık ve algı sahta olsa bile düşünce akıl gerçek.ozaman tergerçek akılmı.decartmı

Salih

Size özelden mesajla bir link vereceğim.

Ziya

Alıntı yapılan: "salih"Size özelden mesajla bir link vereceğim.
Hocam, sürekli size bir cevap vermeye niyetlendim ama hep vazgeçmiştim. Verecekseniz linki açıktan verin. Gizli propaganda yasaktır.

Dinin amacı veya tarifi ile ilgili yazdıklarınız saçma. Dinin tarifini, amacını bu güne kadar yüzbinlerce tefsir alimi yazmış. Size mi kaldı tarifini değiştirmek. Üstelik te yazdıklarınızla Allahın isim ve sıfatlarını görmezden gelerek olayı dekoderini geliştiren sırasıyla büyük zat ve sonrası peygamber oluyor sırvalığına getirmen kadar saçma bir düşünce olamaz ve olmamalı. Ama maalesef cismani yaratılışı saptırarak bid'at sokmaya çalışan A...t H....i'nin ekolünden giderek ortalığa karıştırıyorsun. Sana tavsiyem önce Allahın isimlerini ve kainattaki tecellilerini oku ve kainata öyle bak. Kainatla dalga geçme. Kainattaki dalgaları inceleyeceksen de buna dini karıştırma, sadece sanatkarını sena et.

Vahdet-i Vücut son derece tehlikeli bir yaklaşımdır. Ateistler de aynısını savunur, ama Allahı inkar ederek herşeyi tabiata bağlar. Vahdet-i Vücut için bir çok imam açıklama getirmiştir ve bu konu kökünden çözülmüştür. Varlık alemini ne nisyan perdesine atmak ve ne de yok saymak, fakat Cenab-ı Allah'ın isim ve sıfatlarının tecellilerini gösteren mahluklar nazarıyla bakmaktır.  

Kusura bakmayın bu forumda dini konularda (lehine veya alehine) yazmak yasak olduğunu bildiğim halde konu kalkıp başka mecralara gidince yazmak zorunda kaldım.
Bu günden sonra hiç kimse sarayda, divanda, meclislerde ve seyranda Türk dilinden başka dil kullanmaya. (13 Mayıs 1277) Karamanoğlu Mehmet Bey

Salih

@Ziya Hocam,

Konuştuğumuz konu geldiği aşama itibari ile bu forumun çerçevesini aştığını zaten söyledim. Ve devam ettirmek istemedim.
Toplum olarak maalesef fikir paylaşımı konusunu olgunlaştıramadık. Herkesin bir fikri vardır. Doğrudur yanlıştır. Önemli olan medeni bir şekilde fikir alışverişinde bulunabilmektir. Ben fikirlerim yüzde yüz doğrudur demedim. Diyemem çünkü bunu ispatlayacak elimde imkanım yok. Çoğu insanın olmadığı gibi. Sadece fikirlerimi ortaya koydum. Tabii olarak beğenende olur saçma bulanda. Fikirlerimi saçma bulmuşsunuz saygı duyarım. Ama şu söylediklerinize itirazım var. Propaganda yaptığımı ima ediyorsunuz. Yazılarıma dikkat ederseniz elimden geldiği kadar kaçındığımı görürsünüz. Bir kere propaganda yapılması mümkünse açıktan yapılır, doğası gereği. Benim böyle bir niyetim olmadığı için arkadaşa özelden mesaj göndermek istedim.
İyi niyetinize inanmakla beraber. İkinci olarak din kimsenin malı değildir. Bazıları kendilerine göre sahip çıkmaya çalışsada. Din temel olarak Allah ile kul arasındadır. Herhalde buna itiraz etmezsin. O zaman bırakalım herkes Allah'a uygun gördüğü bir biçimde ulaşmaya çalışsın. Nasılsa her kulun hesabı Allah'a ait değilmi. Sizin telaşe etmenize gerek yok. Herkes kendi hesabını kendi verecek.

fractal

Ziya üyeyinin fikirlerine katılmıyorum konuyu başka yere çekmiş..biz burda din tartışmıyoruz.konuyu herkesin birşey söyleceğini konuşmak için bir disliplin bilimsel bir bilgi gerektirmeyen!! kişisel inançları evrensel sanan  mukaddes metinleri ve şahsiyetleriden alıntı yapıpta ,benliğini psikolojik olarak bunlarla içselleştirdiği!! için başkarının düşünceleri bir çok defa kendine tehtit sayabilecek kaldıramayacak birisi olarak algıladım.özellikle kendini tutamamışta evrensel mihenk taşı olarak bu kepazeliği durdurayıp deyipte mesaj yazmış.içselleştirdiği dünya görüşü sağ tarftan hanesine bu sayede bir çarpı atmış.. neyseee.....bu konuda ne bir propaganda nede bir din konusu tartışılıyor.burda evren işleyişi kuamtum kozmoloji,metamtik mantık  felsefe hakkında birkaç bişey söyledik.sonuç :mikroişlemci tasarımı hakkında kaç kişiyle konuşursunuz ve bu konuda kaç kişinin söylecek bir şeyi vardır.peki ya inanç konusu herkes birşeyler zırvalar.konuşmak için çokta bir bilinç faliyeti gerekmez.zaten şöyle birşey bizim bu konuda birşey düşünmemizde grekmez çünkü nedense hep bizim aklımız kısıtlı olduğu için üstün şahışların aklını ikame etmemiz gerekir.

neyse bakın elektrikte çok kullandığımız karmaşık sayılar ile oluşturulan mandbrot kümeleri.evreni anlamamızda evrendeki matematik yapılar hakkında çok şey anlatıyor.
http://www.coolmath.com/fractals/fractals_lesson.html

gladi

adalet odur ki , herkes kanunlar önünde eşit olsun ... hiç bir organın bir diger organdan üstün olmadığı gibi ... bazılar harika işler yapsada bir digerine mahlukatça eşit mesafededir ...

mesala güneş ve ay  

biri kalkar mehtap der aşk şiirleri besteler ... fizikçiye olağan üstü fikirler verir , kozmografya için ekmek teknesidir ilmini merakını artırır ... matametikçi için bir geometridir , vs vs ... bir dindara soruldugunda " bir mumdardır der , güneşte kandil , insanoğluna " der ...ayrıntıya girmez ... diğer organlar yapsın der bu işi

bir İstanbul var ama herkeze ilham verir gözlerini herkez kaparsa ...
- ulan istanbul senmi büyüksün , benmi ? diyende
- bir istanbulu düşünüyorum ........... diyende ,  haklıdır ikiside kabahat istanbulda değil ki ...

kapalı kapılar ardında bir odada bi " A " çizsem ve saklansam , ardından sen çıkagelsen ve bu harf e gözün takılsa ...

diyeceksin hemen bunu biri çizmiş , ardın da da ilim sahibidir diyeceksin ... kudreti var diyeceksin yoksa çizemezmiş ... gözleride görüyor ki düzgün çizmiş diyeceksin ...ve beni söbeliyeceksin hemen .... sonra kainata bak ve göreceksin ansiklopediler yazılmış cilt cilt ...

bahçemi sularken fark ettim ... bu kadarını ben yapabildim ... yarabbi sen ne büyüksün demek kainatı da sen suluyorsun ... sonra bahçedeki suyuda ona  teslim ettim ...

ben düşünmesemde varım ... sahipsiz değilmişim ... anladım tam 5 yıl sonra ...

arkadaşlar bunu paylaştım sizlerle ... tam beş yıl ateis yaşadım ... ve bir gün program yazarken ayıldım ... :D ...  siz siz olun sakın benim hatalarıma düşmeyin ... yoksa bu işler sakat işler bazen hakikatkazarsın kafana dalalet düşer (bir zaman benum gibi :S)...  hepiniz süpersiniz ...

saygılar
misafir olan kimse, beraberce getiremediği birşeye kalbini bağlamaz.

gcolak

@ziya abi adamlar medenice halleşiyorlar. sen başka bir topicde bizi türkiye'nin nükleer durumları hakkında aydınlatsan ne güzel olur. hani can alıcı bir soru vardır bizim atom bumbamız varmı?

gcolak

Alıntı yapılan: "gladi"
arkadaşlar bunu paylaştım sizlerle ... tam beş yıl ateis yaşadım ... ve bir gün program yazarken ayıldım ... :D ...  siz siz olun sakın benim hatalarıma düşmeyin ... yoksa bu işler sakat işler bazen hakikatkazarsın kafana dalalet düşer (bir zaman benum gibi :S)...  hepiniz süpersiniz ...
saygılar
abey boşver, nasıl yaşarsan yaşa her yol aynı kapıya çıkar.

fractal

gladiye itafen

konumuzla a lakası olmayan duygusal ruh halini paylaştığın için teşekkürler gladi tarzın şiir yazmaya yatkın.retorik alanında kendini geliştirebileceğini düşünüyorum.ikincil iş olarak program yazmaya devam edebilirsin böylece erdem basamaklarını cıkmada tek etken gibi gözüken algoritmikyazıtların işlevini yerine getirmiş olur.

10^-16 metre kuark boyutudur. En çok bilinen, alt parçacıklar (kuarklardan) oluşan proton, elektron, nötrondur. Yapısı tamamen keşfedilmemiş olanlara örnek foton (ışık), bozon, mezon, fermiyon, baryon, graviton.
atomlar sürekli titreşir.kelvin sıcaklığında bu titreşme tamamen durması lazım.eğer evren tüm hareketler durduğunda ne olur.?yaşamın devam edip evrenin işlemesi için bu devinimlere neden ihtiyaç vardır.

önceki yazılarda arkadaş açıklamış zaman kesikli olmaz yani zamanı anlara bölemeyiz böldüğümüzde ok pradoxu kablumbayağı gecemeyn tavşan paradoxu gibi zamanın anların toplamı olmadığıyla cözülebiliyor.şimdi madem zaman sürekli de değişimler neden parça ça oluyor.?zamanı parçalıyor.bir işlemci düşünün saat frekansı olmadan çalışsın.bence insan algısı zamanı kavramak için anlara ayırıyor bu anlarıda mekana sığdırıyor.

Ziya

Alıntı yapılan: "fractal"Ziya üyeyinin fikirlerine katılmıyorum konuyu başka yere çekmiş..biz burda din tartışmıyoruz.konuyu herkesin birşey söyleceğini konuşmak için bir disliplin bilimsel bir bilgi gerektirmeyen!! kişisel inançları evrensel sanan  mukaddes metinleri ve şahsiyetleriden alıntı yapıpta ,benliğini psikolojik olarak bunlarla içselleştirdiği!! için başkarının düşünceleri bir çok defa kendine tehtit sayabilecek kaldıramayacak birisi olarak algıladım.... özellikle kendini tutamamışta evrensel mihenk taşı olarak bu kepazeliği durdurayıp deyipte mesaj yazmış.içselleştirdiği dünya görüşü sağ tarftan hanesine bu sayede bir çarpı atmış.. neyseee...
Tam geleceğini tahmin ettiğim bir cevaptı. Bu cevabı bekliyordum.

Bu konularda İbn-i Sina, Farabi gibi zatlar gitmişler ve boğulmuşlar. Siz kuantum fiziği, kaos teorisi vs. gibi konular o zaman yoktu deyip güya kendinizce bilim dünyasına açılan yeni pencerelerden bakıp bu işi çözmüş veya çözeceğinizi zannetmektesiniz. Ben kuantum fiziğinin dersini almış birisi olarak bu konuşmalarınıza ve eksik bilgilerinizle yanlış yolda gitmenize sadece acırım. en basit örneği, mutlak sıfırda titreşim durur diyorsunuz. Doğrudur ama dönme hareketi mükemmel düzgün bir şekilde devam oder. Çünkü sıcaklık diye tabir ettiğimiz şey atomların titreşimidir, mutlak sıfırda titreşimin durması demek sıcaklığın sıfır olması demektir. O zaman mantık olarak güneşlerin atom yığını halinde sıfır sıcaklıkta dolaşması gerekir. Bunu da kişisel inançlarını evrensel sanan  mukaddes metinlerden ve şahsiyetlerden alıntı yapıpta söylüyorum. İstiyorsan gözat: Fundamentals of Modern Physics, Arthur Baiser.

Allaha şükür 20 yıldan fazladır inanç dünyasına ait pek çok araştırmam olmuştur. Şu an içerisinde bulunduğum zaman diliminde sizin bu yazdıklarınızdan endişe duyacak değilim ve aldığım eğitimin her bir anının da sonuçta Allah'ın varlığını bildirdiğini, eğitimim olmasaydı da balkonumda yavrulayan güvercinden ve aile yaşantılarından tevhide dair binlerce hüküm çıkartabilirdim. Burada meseleyi, eyvah, din elden gidiyor gibi bir endişeye kapıldığımı sanmanıza gerçekten de güldüm. Konu ne dinin elden gitmesi, ne de benim inançlarımın (ispatlanmış gerçeklerimin) zayıflaması değildir.

Din Allah ile kul arasında bir konu olmasına kısmen katılırım. İçinden yaşadığın sürece öyledir, ama başkalarını yanıltacak düzeyde, faraziyeleri gerçek sandırmak dünyevi yaşantıda da suçtur, uhrevi yaşantıda da (kasıtlı ise) ve bu konuda doğruyu göstermek te (sizin tabirinizle, peygamber efendimizin kişisel inançlarını evrensel zannederek) bizim görevimizdir. Kasıt yok ise uyarmak yine görevimizdir.

Henüz atomun kendisini göremeyen bir beyinin, çekirdek altı parçacıkların birbiri ile olan ilişkisini çözmesi ilericilikmi oluyor? Yaklaşık 6 yıllık nükleer mühendislik eğitimimde ve 16 yıllık bu meslek üzerindeki çalışmamda gördüğüm, insanoğlu evrenin sırlarını çözmeye gayret etmesidir. Bunu yaparken de tek başına değil bir çok meslek disiplininden insanlarla birlikte ve çok büyük yatırımlar yaparak bunu yapmasıdır. Yapılan çalışmalar da son derece ciddi ve sistematiktir. Kahvehanede vatan kurtarmak gibi değildir.

Kaos teorisi diye bir ders alacaktım ama zaman müsait olmadığı için almadım. Hocası dersin içerisinde yaprağın neden görünen şekli alacağını açıklayacağız demişti :) İnsanoğlu hep bir kurtuluş çaresi arıyor, herşeyin kendi kendine olmasının kendisine ne faydası olacaksa. Madem ki kainatı kendi kendine devindireceksiniz, o zaman ışık ile gözün, ses ile kulağın, mide ile yiyeceklerin, doğmak ile rızıklandırılmanın ilişkisini çözün, sonuçta evrensel bir iradenin senin, benim olduğu gibi sivrisineğin de gözünü tasarlamadığını, yeni doğmuş bebeklerin rızkının anında ve ihtiyacına göre gönderildiğinin arkasında yine bir evrensel iradenin olmadığını ispat edin. Ve sevginin frekansını ölçün, tesanüd ve teavünün genliğini hesaplayın.

Her neyse konu ne bu ne de din değil ama oralara geldiğinde de hata yapmamak gerekir.
Bu günden sonra hiç kimse sarayda, divanda, meclislerde ve seyranda Türk dilinden başka dil kullanmaya. (13 Mayıs 1277) Karamanoğlu Mehmet Bey

Ziya

Alıntı yapılan: "gcolak"@ziya abi adamlar medenice halleşiyorlar. sen başka bir topicde bizi türkiye'nin nükleer durumları hakkında aydınlatsan ne güzel olur. hani can alıcı bir soru vardır bizim atom bumbamız varmı?
Hocam, o konu şu an birinci önceliğim. Haftaya ciddi bir rapor hazırlayıp (aslında tamamlamak üzereyim) bu işin önceki iptal edilen projede olduğu gibi bizim tarafımızdan yapılması gerektiği konusunda üst yönetimi ve Bakanlığı ikna etmeye çalışacağım. Şimdilik tek kaldım, elemanlarım başka projelerde çalışıyor. Yardımcı olursanız sevinirim :)

Türkiyenin a.b. sı var mı bilmiyorum. Belki Sovyetler Birliği dağıldığında bir kaç adet yürütmüş olabiliriz (bilmiyorum sadece tahmin). Emin olun bundan çok daha büyük bir bomba var ve şu an İran'da var mesela. Komşu ülkeler müthiş derecede endişeli. Mühendislik, irade ve teşebbüs bombası. Yürüttüğümüz bir projede bize gelen bir proje çizimi vardı, rezalet. Kaç kere uyardık, her seferinde rezalet ve sabunlama. İşte ülkemizin hali...

gcolak

hocam görüşmeye başbakandan başla ki işin kolaylaşsın.

fractal

ziya hoca

elektronik mühendisiyim diye kuantum dersi almadım diye konuya yabancı olmam gerekmiyor.sanırım.birçok konuda sorularımı yanıtlarına göre eğreltilemişiniz.uzun zamandır kuantum mekaniğini takip etmeye çalışıyorum.mutlak sıçaklık ve titreşim konusunda ne demek istediğimi anlarsınız sanmıştım.ama malum erekselcilik.hatalı yada yanlık sizin düşüncelerine ve de cevapları zaten harız olan sorulara karşı kayık çarpık cevaplar vermem gerektiği..zaten baştada söylemişsiniz o cevabı beklediğinizi...ben daha öncede söylediğim gibi bir şey dikte etmiyorum bir sonuçada varmış değilim sadece merak ettiğim konularda sorular sorup konuşmak istiyorum.mesleğimin yanında metamtik ,felefe ,bilim felsefesi,psikoloji,kozmoloji,kuantum mekaniği ,filoloji,hakkında kitaplar okuyor gelişmeleri takip etmeye çalışıyorum.bu alanlarda hangi isimlerin nasıl bir bilimsel disiplin içersinde olduğunu biliyorum merak etmeyin.ve ibni sinanlar gazaliler farabiler,rüştler,inanın hepsini okudum.bunun yanında antik yunan dan günümüze batı düşünce gelişimi inceledim biraz hint ve çin mediniyetleri hakkındada inceleme yaptım.bir dünyaya ne kadar açıksa başka bir dünyada o derece kapalı olmadım ve yadsımadım.

daha öncede dedim bizim kuantumculuğumuz harun yahya kadar olur.iki integral alamazlar ama kuantum mekaniği yemiş yutmuşlar ve içine biraz bergson dan berkleyden katmışlar felsefe katmışlar sonuca gitmişler.zaten batılar bulur bizimkiler biz bunları biliyorduk kutsal kitabımızda vardı bakın siz daha yeni buldunuz.soruyorum kaç tane bu alanlarda isim yapmış bilim adamımız var.lafa gelince...neden bir kerede biz bulup onlara göstermiyoruz.cünkü doğu toplumları batı toplumları arasında düşünme sistemi arasında cok büyük farklılıklar vardır.

inançları konuşmak kolaydır.kolay muhabbet.şurda iki satır matematik konuşsak insanları canı sıkılır onuda birşekilde dinle bağdaştırıp karşısındaki ateist yaparki verdirip verişrirki kendi içselleştidiği dünyasında eskiden öyledim şimdi doğru yolu buldum sen uğraşdur  desin tabi cevaplar önceden bellidirki ne sorduğunun önemi yok.neyse iştee..şöyle böyle...öyle..