Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

Evrenin Clock Frenkansını

Başlatan fractal, 25 Nisan 2009, 23:57:11

Ziya

Hocam kusura bakma, sizinle hiç ilgisi yokken beklediğim cevap sizden geldi. O nedenle sanki size yazıyormuşum gibi oldu. Sizin yazımınızdan sizin inanç dünyanıza yönelik bir yazım olmazdı ama sizin yaklaşımınız inanan insanların tabiin sınıfına konması beni biraz üzdü. Malum asrımız bilim ve teknolojinin çok ileri gittiği bir asır ve bu asırda insanlar aynı hızda ilerleyemiyorlar. Bir kısmı ki, bu kısımdan insanlarla da karşılaştım, hiç bilmediği fizik konularından beyni yıkanmış ve eski yolundan sapmış. Didero ve Çiçero'nun sohbetinden bir kısmı aktarıp, elinde tuttuğu kaşıkla konuşmasını söyledim. Aklı başına geldi sanırım (sene 1993).

Neyse konu bu değil. Konu evrendeki maddelerin birbirleri ile etkileşimi ve bu etkileşimden muhteşem eserlerin ortaya çıkması değil mi? Burada atomların kendilerine bir varlık ve kudret vererek bu etkileşimi kur demek herhalde akıldan uzak bir yaklaşım olurdu. Zira sizi ve beni oluşturan bu varlıklar eğer benim hayat programımı ve bindiğim uzay gemisinin (cesedin) bütün planlarını hazırlayacaklar ve bir iş bölümü yaparak bu cesette herkes yerini bilecek. Dahası, bekası için çocuk yapma biçimi, onun programı vs. bilecek, vs. eğer böyleyse benim cesedimde benden en az bin kat daha akıllı varlıklar varsa neden ben onlar kadar akıllı değilim ve doğduktan sonra ölünceye kadar sürekli öğrenerek bilgimi arttırıyorum? denmez mi?

Bir de tabi hazır programlı gelenler var. Onlar düşünmeyecekler. Eğer düşünürlerse atlar, eşekler, filler, aslanlar insana binip çalıştıracaklardı. Belki de kasaplarında insan eti satacaklardı.

Atomun yapısını modellemişiz ama eksik kalmış (bir çok parametre deneyler sonucu tespit ediliyor hala). Bu gün yağmurun başlangıcının bile çözememişiz. Eve gelirken (araba ile) bazı yerlerde yağmur var, 200 metre ilerisinde yok, 300 mt. sonra tekrar var görüyorum. Bazen oluyor bilinen bütün sebepler var ama yağmur yağmıyor. Demek yağmur da bir iradenin takdiri ile gönderiliyor. Kelebek etkisi dediğiniz şey sadece transport denklemini hiperbolik yapan atmosferik koşullarda oluşur ve o da sizin benim çizdiğim hat boyunca değil, koşulları sağlayan yerlerdedir. Durağan da değil yön değiştirebilir, sönümlenebilir.. O da bir emir altındadır.

Siz bu konularda istediğinizi düşünebilirsiniz, hatta konuşabilirsiniz, buna kimsenin itirazı olmaz.
Alıntı Yapdüşünmemizde grekmez çünkü nedense hep bizim aklımız kısıtlı olduğu için üstün şahışların aklını ikame etmemiz gerekir.
Bu konuda da size bir kısıt yok, onları reddetme hakkına da sahipsiniz, ama kendinize karşı samimi olun ve kendinize itiraf edin, özgün bir felsefe geliştirebildiniz ve hayatınıza uygulayabildiniz mi? Peşinizden kitleleri sürükleyebildiniz mi?
Bu günden sonra hiç kimse sarayda, divanda, meclislerde ve seyranda Türk dilinden başka dil kullanmaya. (13 Mayıs 1277) Karamanoğlu Mehmet Bey

fractal

söylemek istediğim şöyle birşey vardı.dil mana aktarımda gelişmediği için imgelerimizi,simgelerimizi,işaretlerimiz,varlığı bize bildiren her ne varsa ve bizdende başkasına aktarn herne varsa belli bir noktaya gelmiş değil.cünkü daha öncede yazdığım gibi elma olayına geri dönersek insanın şu anki algısı zaman ve mekan ile kıstılı iken bir tek elmanın varlığı hakkındaki bilgi bile bir insanın hayatı boyunca derleyemeceği kadar fazladır.bu elmanın atom altı parçaıklarından ve bunların kendileri ve evrendeki diğer parçaçıkları ile etkileişimin bir toplamı değilmidir elma.elamanın varlığı biz sadece kırmızı yuvarlak 100 gr  diye cok sınırlı bir şekilde biliyoruz.bu onun varlığının kendisi değildir.buran yola cıkarsak biz bu kavrayışla gerçek bir elmayı bu argümanlarla bu şekilde kavramamız olanasız.ortaya şöyle iki sonuç çıkıyor ya varlığı mükkemmel bir biliş ile bilecek birşeyler gelişecek.ben buna üstün dil diyorum.yani varlık algılamamızda zamandan ve mekandan bağımsız olacağız.diğer donuçta aslında bu bir soru madem bu kadar varlığı kusurlu biliyoruzda nasıl kusursuz kavramlar geliştirebiliyoruz?ve dahası bunlarda nasıl son derece emin olabiliyoruz.vasat algılar ve kavrayışlar ile tanrı gibi mükkemmel bir sonuca nasıl varılı?va dahası bu alanla ilgili ilahi mesajları nasıl kavrıyoruz.bizim dünyamız bir yanılsamalar ortalam algılar bunlardan daha çok bir uylaşım ve uzlaşı dünyası.yuvarlak kırmızı birşey hakkında elma diye bir karar almışız okadar.gecleri olan fotondan korkan şeyede hayalet diyoruz.

amacım felsefi bir ekol oluşturmak değil.sadece merak ettiğim şeyleri soruyorum.bu sorular felsefe ve bilim alanında kendine muhataplar bulmuş olabilir.örümceğin ağındaki hakkikat,yağmurdaki hakikat,doğanın orasına yada burası şıkışmış hakikatler sinsilesi içersinde yaşıyoruz.konuyla alaksı yok ama bunları size söyleyen inançsız bir insan değil.(ben).bir atomdan cıkıpta göz kendi kendine nasıl oluşur..nasıl bir oginasazyon kendi kendine bu şekilde ustalaşırnasıl oluyorda madde tek bir nokta iken tüm evremsel bilgi burada saklana biliyor.dilim yetsede söylesem.
Restantum cogniscutur Quantum deligutur

fractal

gladi

sen şunumu soruyorsun ...

madem yapı taşları atomlar ... toprakta başka bitkide başka iş yapar ... onu biri yer onda başka ....başka başka işlerde çalışır gözde başka bitkide başka meyvada başka

yani diyeceğiz ki ... bir adam bir anda silikon vadisinde yazılım yazarken ... ordan alıyoruz nasaya tayini çıkıyor ... orada bir çok işte mükemmel çalışıyor ... sonra onu alıp ameliyat masasında cerrah yapıyoruz ....

cansız bir atom bunları nasıl yapar .? ...
misafir olan kimse, beraberce getiremediği birşeye kalbini bağlamaz.

Ziya

Alıntı yapılan: "fractal"...amacım felsefi bir ekol oluşturmak değil.sadece merak ettiğim şeyleri soruyorum.bu sorular felsefe ve bilim alanında kendine muhataplar bulmuş olabilir.örümceğin ağındaki hakkikat,yağmurdaki hakikat,doğanın orasına yada burası şıkışmış hakikatler sinsilesi içersinde yaşıyoruz.konuyla alaksı yok ama bunları size söyleyen inançsız bir insan değil.(ben).bir atomdan cıkıpta göz kendi kendine nasıl oluşur..nasıl bir oginasazyon kendi kendine bu şekilde ustalaşırnasıl oluyorda madde tek bir nokta iken tüm evremsel bilgi burada saklana biliyor.dilim yetsede söylesem.
Bahsettiğiniz soruları ben de sorardım ve cevabını arayarak buldum. Bazı konuların bilimsel açıklaması yok ve temsiller ile anlaşılabilir. Tabi bulduğum cevap sizi ne kadar tatmin eder bilemem ve dil bakımından belki size biraz yabancı gelebilir ama madem ki meraktır anlamak için biraz çaba sarfetmek gerekir. Molla google da tabiat risalesi diye aratırsan karşına çıkacaktır.
Bu günden sonra hiç kimse sarayda, divanda, meclislerde ve seyranda Türk dilinden başka dil kullanmaya. (13 Mayıs 1277) Karamanoğlu Mehmet Bey

fractal

-gladi

yazdıklarım içersinde bunları nerden bulduğun ve nasıl bu sonuclara vardığın en az cevaplarını aradığım konular kadar ilgi cekici.

-ziya

sorular sormak kadar yanıtlarıda önemlidir.benim yanıtlarım içersinde esaslı soruların temel unsurları içersinde muğlak ,doğruluğu ispatlanamayan müspet olmayan nedenler barınamaz.tutupta nasları sanıları umut edilmiş sonuçları, erilmek istenen nedenleri aradığım şeylerin merkezine getirip koyarsam sahte bir ruh dingiliği ve içselleştirilmiş hayat bütünlüğüm içersinde kendi matrix imde yaşarım hemde tüm insanlarında bu hakikat denen şeyi neden bir türlü göremediklerini zırvalayarak.yani gemiler nasıl oluyorda yüzüyordan cıkıp suyun kaldırma kuveti birkaç fizik yasası ortaya koyupta gemiyi kaldıran su değildir bu bizim aklımızı ve irademizi aşan bir olaydır bu hikkmeti şu üstün şahıs izahetmiştir....sonra o üstün şahısa bakarsınız sonuç olarak Allah istemeseydi yüzmezdi..(evrendeki herşey tanrılsal bir laf salatası değil -Allahın beşeri istek ve hırlasrla değiştiremeyeceği muazzam yasaları vardır.ç)Açıklayamadığını saptırarak soyut kavramlarla doldurma olayı psikolojik kitleleri manüple etme oyunudur..cünkü soyutladımı beyin döngüye girecek.insan bu döngünün verdiği beyinsel faliyeti bir cevap sanacak.ortaya çıkıpta arapça kelimeler zırvalayıp bilimsel birşey koyan kaç kişi olmuş.yok adam öyle bir alim imişki harcadığı kalemlerin yongası ile caneze suyunu ısıtmışlar.sonra komplo teorisleri.amerika -israil.hep bize takoz.bu şahıslar hep bizdan bir şekilde saklanır.aslında herşeyi doğu bulmuştur.batılılar araklamıştır.daha ülkemizin insanların kacı kutsal kitabımızın tamamı türkçe okuyup anlamay çalışmıştır.hep ikame akıl.hep ikame.üstelik nasıl oluyorda bunu söyleyen akıl kendisi ile çakışmıyor.nasıl oluyorda akılsız olduğunu söyleyen akıl bu kararını doğru kabulediyor.risaleyi foton zamanaşımı insan.tembbellik.Alev alatlıyı her zaman sevmişimdir kitaplarında futurizmden hibernetiğe tarihten kuantuma herşey var...birkaç şey işte.

gladi

kardeş öyle sormasanda seneye bu soruyu soracaksın nasılsa ... adını koy şu çocugun artık ...takip ediyorum merakla  :roll:

fractal

Ziya

fractal,

dikkat edebildiğim kadarıyla her konuya şüpheci bir yaklaşımın var. evet belki olmalı da. Ama senin buraya kadar yazılarında bahsi geçen bir çok fiziksel gerçeği yanlış algılamış ve kurgularını onlara göre yapmışsın. Sonra kalkıp "doğruluğu ispatlanamayan müspet olmayan nedenler barınamaz" diyorsun. Peki sence doğruluğu ispatlanmış olan nedir?

"Açıklayamadığını saptırarak soyut kavramlarla doldurma olayı psikolojik kitleleri manüple etme oyunudur." baştan bu yana sizin de takip ettiğiniz yol budur. Bir de yazımın çok kötü. Sanıyorum entellektüel birikimini gösterme pahasına anlam bütünlüğü ve ifade kopukluklarını görmezden geliyorsun. "yani gemiler nasıl oluyorda yüzüyordan cıkıp suyun kaldırma kuveti birkaç fizik yasası ortaya koyupta gemiyi kaldıran su değildir bu bizim aklımızı ve irademizi aşan bir olaydır bu hikkmeti şu üstün şahıs izahetmiştir....sonra o üstün şahısa bakarsınız sonuç olarak Allah istemeseydi yüzmezdi..(evrendeki herşey tanrılsal bir laf salatası değil -Allahın beşeri istek ve hırlasrla değiştiremeyeceği muazzam yasaları vardır.ç)"

Senin kuantum dediğin konuları biz de gördük, ama konunun uzmanından, sen ise alev alatlıdan (ikame akıl).  Yazının geri kalan ksımlarında tam anlamıyla saçmalamışsın. Hatta sözde benim adıma düşünerek benim düşünce tarzımı eleştirmişsin. Şartlanmış bir bilinçle de yerinde sayarsın ancak.

fractal

sadece merak ettiğimşeyleri sordum.bu beni süpeheciliğe götürürmü?
zaten olağan şeylerden bahsederken bile insanlar zor anlaşıyor.birde bu öz töz zaman mekan nerden geldik nereye gitme bir takım bilimsel felsevi noktalara teğet  geçtiğimizi düşündüğümüzde ve toplumuzun tümevarımcı indirgeyici pasifleyici eleştirel yapısını düşündüğümüzde ve özellikle ve özellikle olayları değilde kişileri konuşmaya daha yatkın olduğumuz için bende bu aynı içgüdü ile yorumlarınızın  işaret ettiği  noktalara bakarak cı profilinizi tahminediyorum.bizim oralar da hava cok cabuk değişir.onun için konuşma tarzım da bir çoşku-çöküntü hali kopukluk atlamar olması tabidir.ben edebiyat eseri ortaya koymaya çalışmıyorum yada retorik yapmakda değil kastım.ama burdaki arkadaşlar yine eninde sonunda konuyu  kişiselleştirdi ve önzeyi yoruma açtı.2 kelime konuşamıyoruz bir konuda.yazdıklarımın okunabilirliği bir entellektüel kaygı barındırmamaktadır.karadenizin bir yüksek dik ve ormanlık bir bölgesinde doğup kuantumdan felsefden bilimden bahsetmekten onur.duyarım.korkarım ki daha önce yazıların icindeki insanların ismi aklınızda kalmamış.bir alev alatlıya çakılı kalacak birisi değilimdir herhalde.:))))çokyöngü olmaya çalışma gayretimi basit bir potada etritmeye çalışmıssınız.nedense sorularım aptalca olsa bile cok az kişi cevaplama zahmetinde bulunmuş...insanlar bir dünyaya bakarken diğer dünyalara okadar kapalıki.bir konuya odaklandılarmı gözleri başka birşey görmez.coğu şey bir alışmışlık halini alıyor sonra mış mış gibi oluyor.sormayan sorgulamayan ..doktor-mış,öğretmen-miş,mühendis-miş...bir şey neyse odur.kendisi gibi davranmayan doğaya akırıdır.filan falan...filan

fractal

gladi

Alıntı yapılan: "fractal"kimse yokmu?
geldim kardeşim selam ...

kardeş senin sorgularını herkez yapıyor kendi kapasitesince ... çünkü herkezi bağlıyor ... ama nasılki bir labaratuvarda deneylerle bir şeyi takip ve sorgulamak için gerekli ortam ve labaratuvar gereksimleri lazım , aynen bunun gibide kainatı sorgulamak için de donanıma önce sahip olmamız gerekiyor ... herkezin anlayacağı bir dilde konuşursam ;  malumat ile manasını iyi ayırt etmek lazım ... nasılki ; bir lambayı bulan zat o kadar deney sonucu bir başarı elde etmiş ve bunun manasıda insanlar geceleri ışık la işlerini görsün denmiş ... bunun gibide kainat teferruat ve manası ile bakmak lazım ... mesala bir GÜL e baktıgında aslında büyük bir ilim varken herkezin gördüğü güzelliktir ... bu gün bilim dediğimiz herşey inceleme ve test etme sonucu elde ediliyor .... hiç kimse diyemez ki " arkadaşlar bundan sonra güneş batıdan doğacak bölesi daha iyi " her konuda diyemez ... sen güneş hakkında çok malumat sahibi olsanda manasını bulamassan eğer vardığın sonuç başarısızlıktır ...

sorguları sadece sen yapmıyorsun ... mesala ben

- neden bir odun parçasından elma çıkıyorda ve hatta benim damak zevkimi bilebiliyor ... ve neden kendi çamur içip bana meyvasını veriyor ...
- neden en vahşi hayvanlar dahi yavrularını şevkatle besliyorda onlarıda yemiyor ...
- doğduğumdan beri vücudumda kaçkere öldüm öldüm ve ririldim
- herkezce kabul edilen bir gün dünyanında kıyameti kopacak ve bu kadar masrafa yazık değilmi ...
- bu kadar akıl fikir bana bu dünyada neden var elimde bunlarla ne yapacağım halbuki zengin olmak için bile çok çok fazla iken bile
- ben iki ledi başarısızca yakarken , havadaki yıldız büyüklügünde ledleri nasıl yakıyor ? ...
- ölümsüz isteklerle madem yaratılmışım acaba ölümsüz olacakmıyım ?
- herkez gençlik iksirini ararken acaba ebedi gençlik varmı ?

gibi gibi ...

yani bu seninde benimde herkezinde sorunu ... sadece senin aklına gelmiyor

fractal

neden bir odun parçasından elma çıkıyorda ve hatta benim damak zevkimi bilebiliyor ..ve neden kendi çamur içip bana meyvasını veriyor ...
bu soru şu aslında neden benim algıladığım  şeyleri bu şekilde algılıyorum
çünkü bu şekilde tanımladığım için o şekilde biliyorum.bu algılama sınırlarımıla ve tanımlamarımla ilgili.odun parçası elmaaslında daha parçaık bazında baktığınızda bu organizasyonu göremessiniz.elmada olsa armutta olsa atomlar ve lektronlar var.biz varlığı bilmemiz için onun en azından dil ile bilinebilir olması lazım.atom trafından bakınca camur icip meyva vermek diye bişey yok.bizim bilin ve varlığımız zaten bu atomik dev,inimlerim makro olarak nitelenedirilmesi değilmidir.şimdi odundan karpuz olsa ne olur kürek olsa ne olur.atomik bazda fizik yasalarınca işleye n kanunlar var sadece.

- neden en vahşi hayvanlar dahi yavrularını şevkatle besliyorda onlarıda yemiyor ...
türün devamı için.peki havyan bunu nerden biliyor?en azından bilmese kendini bu zaman kadar taşıyamazdı.

- doğduğumdan beri vücudumda kaçkere öldüm öldüm ve ririldim
bu cok sıradan kuatum olayı.planck sabiti harikası.burda benim asıl merak ettiğim.böyle var yok şeklinde ise evren.ozaman zaman sürekli değil.anların toplamından oluşuyor.oysa ok paradoksu ne olucak şimdi.ve dahası bir andan diğer ana veriler neyle taşınıyor.ve dahası yok olduktan sonra tekrar varlığa döndüren şey nedir?yada sonra yokluğa.neden varlık yokluk şeklinde dönüp duruyor.ozaman tüm varlık devinime mecbur ozaman....

- herkezce kabul edilen bir gün dünyanında kıyameti kopacak ve bu kadar masrafa yazık değilmi ...
ilahi  muhasebe...

- bu kadar akıl fikir bana bu dünyada neden var elimde bunlarla ne yapacağım halbuki zengin olmak için bile çok çok fazla iken bile
bu kadar akıl fikir varsa ozaman bu sorularıın cevabı nerde...

- ben iki ledi başarısızca yakarken , havadaki yıldız büyüklügünde ledleri nasıl yakıyor ? ...
bunun cevabını bilsen ledleri daha iyi yakardın ve bu soru anlasız kalırdı

- ölümsüz isteklerle madem yaratılmışım acaba ölümsüz olacakmıyım ?
bu sorunun cevabını ancak ölümsüz olduğunda alacaksın.şayet ölümsüz oldğunda bu sorunun cevabı hayır ise ne olucak?

- herkez gençlik iksirini ararken acaba ebedi gençlik varmı ?
evet.horon ve kemençe  gençlik iksiri

gladi

@fractal

kardeş atomunada bak elektronunada ... çevir çevir bak ... yapan ilmini gizlememiş nasılsa... ama en son da tasarımına da bak ... o zaman tam olacak ... bir ressamın sergisine dahi girdiğinde elinde mercekle mikroskopla sürekli dolaşırsan ... güzel şeyler düşünmezler hakkında ... :roll:

cevabında en çok güldügüm horonla   led davası ...

ya ben onu şundan söylemiştim ... tesbih gibi yıldızları gezegenleri kudret elinde nasıl kolayca çeviriyor ona işaret etmiştim ...

horona gelince

- doktor ne kadar ömrüm kaldı ?
- bir hafta
- du ben bi horon tepiim
- aşagıda üç günlükler   kolbastı oynuyo oraya katılsan ?...

süper hoş  sohbet ... teşekkürler kardeşim ...

[/I]

fractal

gladi kardeş ben zaten Allahın bu muhteşem eseriyle bir zorum yok.kim bu sistemi tasarladığınıda tartışmıyorum.birşeyler varsa ortada neden bu şekilde var.birbirleriyle etkileşimi nedir?ve algı denen şey nedir?ve nasıl olur...

atomlar bahsetme olayı şu altında  gübrede aynı sistem emvcut.bunu değerli ayad değerisz olarak tanımlayan bizisiz.bu tür bir noktaya değindim az cok.baktığımız şey ne olursa olsun  onu bilmemiz için tanımlamamız gerekiyor.insan bilmediği tasavur edemez.demek istediğim şey elamnın bizim yaşamımız ila ve bu yaşamla bir  alakası olamsaydı.sen bu soruyu sormayacaktın.neden odundan elma cıkar.makro boyutta bizimle diğer varlıklar gibi bir anlam ve algı kümesinde etken yada edilgen bir yer edinmiş elam odun modun...sonuc olarak bie elam neyin parçası olduğunu bilmez.bir atomda elamnınmı yoksa kirazınmı yapısında bulunduğunu bilmez.silahı ateşlediğinizde mermi gitmek itediği icinmi yada bir hedef aradığı icinmi kendine bir yol izliyor haıyr.fizik yasalarını izliyor.atomlarda bu yasaları izleyerek çeşitli yapılar meyadana getiriyor.sonra biz onunla etkileşimimiz boyutunda ona anlamlar yüklüyoruz.bunu demek istedim..