ben anlamadım bir de siz bakın

Başlatan Evren KILIÇ, 26 Nisan 2009, 19:35:42

Evren KILIÇ

aşagıdaki kodları pıc e yüklediğimde porta.1 sıfır oldugu halde neden portb.1-5-2 =1 oluyor + 5 volt var (devreye enerji verdiğim anda çıkışlar 1 oluyor)

TRISA=%00011111
TRISB=%01000000
PORTA=0
PORTB=0

BASLA
IF PORTA.1=1 THEN      ' butona basıldı ise
HIGH PORTB.1              ' led i yak
HIGH PORTB.5               'roleyi çektir
HIGH PORTB.2              'kornayı çaldır
ENDIF
GOTO BASLA

ama bunaları yazdıgımda normal çalışıyor

BASLA
PAUSE 1000
HIGH PORTB.1
PAUSE 1000
LOW PORTB.1
PAUSE 1000
HIGH PORTB.5
PAUSE 1000
LOW PORTB.5
GOTO BASLA

bir anlam verebiliyormusnuz

Konu başlığına anlam veremedik, editleyiniz.
[email]evren1623@hotmail.com[/email]

Cenk_Unur

Butonu bağladığınız giriş parazit alıyor olabilirmi? Bu ucu bir dirençle - bağlımı?

Tagli

Alıntı yapılan: "cenkun"Butonu bağladığınız giriş parazit alıyor olabilirmi? Bu ucu bir dirençle - bağlımı?
Benim de aklıma gelen bu oldu. Düğmeye basılı değilken bacak açıktaysa (İngilizce'de "floating" dedikleri durum) bu sorun ortaya çıkar. Arkadaş konuyla ilgili açtığı diğer başlıktaki taleplere rağmen devre şeması vermediği için kesin konuşmak mümkün değil tabi.
Gökçe Tağlıoğlu

Evren KILIÇ

devrenin buton ucu (RA1) boşta herhangi bir şey baglı değil enerji verdiğim anda çıkışlar 1 oluyor şu anda resimde görüldügü gibi bu bahsettiğiniz direnç nasıl bağlanmalı bilgi veririmisiniz

Tagli

İki yöntem var:

1) Pull-down direnci ile: Bu durumda düğmeye basılı değilken bacaktan 0 okunur, düğmeye basılınca 1 olur.
2) Pull-up direnci ile: Bu durumda düğmeye basılı değilken bacaktan 1 okunur, düğmeye basılınca 0 olur.

Not: Resimleri Google'dan buldum. Ben genelde pull-up kullanıyorum ve 100 ohm'luk direnci koymuyorum. Ama pull-down kullanırken koymakta yarar var.
Gökçe Tağlıoğlu

Evren KILIÇ

teşekkürler Pull-down direnci bagladım ama yine aynı

Konu başlığı düzeltilmediği için kilitlendi.