kartlı geçiş sistemi ile pic kontrollü asansör lütfen

Başlatan sivacioglu, 28 Nisan 2009, 01:13:04

sivacioglu

Merhaba ben 4. sınıf elektronik öğrencisiyim, başıma aldığım derdin farkına sonradan varabildim.  Pic programlama hakkında birazda olsa bilgi edinmek amacıyla ilgili hocama başlıktaki fikri sundum, haliyle kabul etti ama sonradan yardım istediğimde bilgisi olmadığını söledi :x
Tezin detayları şöle bir kart okuyucumuz var burdan şirkete giren kişi kartını okuttuğu zaman yan yana duran 4 asansörden biri o kişiye tayin ediliyor ve kişiler numaralarına göre asansöre binip otomatik olarak  katına çıkıp çalışmaya başlıyor inmek istediğinde sadece zemin kata ulaşma izni var aynı zamanda giriş çıkış saatleride kayıt altında tutuluyor. Şimdi asansörün nasıl gözüktüğünün hiçbir önemiyok yanyana 4 tane kutu şeklindede olabilir bunları servo veya step motorlarla pic yardımıyla belirli sürelerle çekip ayarlanan katlara çıkmasını sağlamam gerekiyor bunuda kart okuyucu kullanarak başka hiç bir müdahale olmadan yapmam gerekiyor. Picle kart okuyucu arasındaki bilgi akışını nasıl sağlarım bunun için özel picler varmı veya izlemem gereken yol nedir? Ayrıca şu an elimde Zebex'in ZM-150BR kodlu kart okuyucusu mevcut tezimde kullanmak üzere. Bu kart okuyucusununda RS-232 klavye çıkışı var buna entegre olabilcek bir pic modeli bulunur mu?
Yardımcı olabilcek birileri varsa çok sevinirim çünkü şu an çok çaresiz haldeyim,şimdiden teşekkürler.

stlg

Elinizdeki kart cıkısıyla pic arasına max232 isimli bir arabirim baglamanız gerekli ,kartınız verileri okudugunda bu arabirime nasıl bir veri gonderiyor onuda bilmeniz gerekiyor, ondan sonrası yazılım ,bu veriyi picle okuyup gerekli kabin hareketlerini yaptırabilirsiniz eger pic yazılım bilginiz yoksa bu konuda hazır kodlar bulmanız zor, birilerinden yardım alırsanız projenizi daha saglıklı surdurebilirsiniz bu iş icin ozel donanımlı picler var ama basit piclerlede bu işlemleri yaptırabilirsiniz
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

Analyzer

Selam,

Ek olarak; Sizin yerinizde olsam bu cihazın öncelikle datasheet'ine ulaşmaya çalışırdım. İlgili firmaya mail gönderdiğinizde, ds'i size gönderirler muhtemelen. Eğer mevcut değil ise, (gerçi mevcut ise de) bilgisayarınızın com portuna bu cihazı bağlayıp terminal programı ile çıkışı takip etmenizi öneririm. Böylece hangi baud rate'de haberleştiğini bilmeseniz dahi daha pratik şekilde veri iletişim protokolünü tespit edersiniz.
Örneğin kart okutulduğunda cihaz çıkış olarak ne veriyor. Düzenli bir çıkış alıyorsanız (örn. birinci kartta çıkış olarak K1, ikincide K2 gibi...) bu çıkışları not alıp, işlemcinize kart okunduğunda kartların id'sine göre tanıma yapmalarını sağlayın. Kart id'sini düzgün okuma yaparsanız geri kalanını halledebileceğinizi düşünüyorum.

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

vebsel

eğer kart okuyucunuzun protokolünü bilmiyorsanız hiç çözmek için
bana kalırsa uğraşma daha çok vakit kaybedersin hemen o kartın içindeki
çip neyse onu öğrenip kart okuyucusunu kendi yaptığın sistemin içine dahil et derim