16F877 yi kopyalamaya karşı koruma

Başlatan Evren KILIÇ, 29 Nisan 2009, 11:56:31

Evren KILIÇ

mrb  arkadaşlar 16F877 yi kopyalamaya karşı korumak için ne yapmak gerekir
adcon1=7
trisa=%111111
trisb=%00000000
trisc=%00001111
trisd=%00000111
trise=%00000111
porta=0
portb=0
portc=0
portd=0
porte=0
'-----------------------------------------------------------------
@ DEVICE PIC16F877, WDT_ON 'Watch Dog timer açık
@ DEVICE PIC16F877, PWRT_ON 'Power on timer açık
@ DEVICE PIC16F877, PROTECT_OFF 'Kod Koruma kapalı
@ DEVICE PIC16F877, BOD_ON
@ DEVICE PIC16F877, XT_OSC
'-----------------------------------------------------------------
DEFINE OSC4

@ DEVICE PIC16F877, PROTECT_OFF 'Kod Koruma kapalı
kısmını PROTECT_ON yapsam olurmu
[email]evren1623@hotmail.com[/email]

dombilik

Olur.Zaten bunun dışında bir koruma da bilmiyorum.
Bildiklerini kime miras bıraktın?kimseyemi? O zaman bildiklerinin ne önemi kalır. ******** /////////// ******** PROTON-ASM PROTEUS 7.4 SP3 EAGLE 5.40

Evren KILIÇ

[email]evren1623@hotmail.com[/email]

mustafa_cmbz

ben siteye ilk üye olduğumda bu tarz bir konu açmıştım çok değişik fikirler üretmiştik :D kapalı bir sistemin (devre kutusunun) açıldığını algılayıp pic'in üzerine asit dökmek gibi mesela (bu fikir bana aitti :D ) araştırmanı tavsiye ederim kendi msjlarınız bölümü çalışmıyor o yüzden bulamadım...iyi çalışmalar...

cenkishan

Alıntı yapılan: "mustafa_cmbz"ben siteye ilk üye olduğumda bu tarz bir konu açmıştım çok değişik fikirler üretmiştik :D kapalı bir sistemin (devre kutusunun) açıldığını algılayıp pic'in üzerine asit dökmek gibi mesela (bu fikir bana aitti :D ) araştırmanı tavsiye ederim kendi msjlarınız bölümü çalışmıyor o yüzden bulamadım...iyi çalışmalar...
Bence bu duruma gerek yok.Sadece bir bellek adresinden belli bir bellek adresine kadar code protect koy daha zevkli oluyor adam işlemciyi okudum zannedip işlemci alıp deniyor ama nafile sadece belli bir adresi bloke oldugunu ogreninceye kadar 5,6 tane işlemci harcıyor.

edit
Bir bit olsam dolaşsam C de byte byte

mustafa_cmbz

peki bu bellek adreslerini nasıl korumaya geçiriyorsun_? yani hangi adreslere koruma koyulacağını nasıl yapıyorsun...?

Tagli

Yine konfigurasyon bitlerinden ayarlanıyor. Ön tanımlı parçalar var. Mesela program hafızasını 4'e bölüyor, bunlardan istediklerini (ama her kombinasyon olmuyordu sanırım) korumaya alabiliyorsun. Ancak bu özellik PIC modeline göre değişiyor. Bazılarında böyle bir ayrım hiç olmayabilir.

Ekleme: 16F877A'da bu özellik yokmuş, aklımda yanlış kalmış. Benim hatırladığım "Write Protect" alanları imiş. Ama 18F2550'de var mesela. Datasheet'ten ilgili bölüm:
Gökçe Tağlıoğlu

cenkishan

Alıntı yapılan: "Tagli"Yine konfigurasyon bitlerinden ayarlanıyor. Ön tanımlı parçalar var. Mesela program hafızasını 4'e bölüyor, bunlardan istediklerini (ama her kombinasyon olmuyordu sanırım) korumaya alabiliyorsun. Ancak bu özellik PIC modeline göre değişiyor. Bazılarında böyle bir ayrım hiç olmayabilir.

@tagli  benden once acıklamayı yapmıs buda resim
Bir bit olsam dolaşsam C de byte byte

stlg

protect acılır diyenler ,eger projeniz tamamlandıysa tek seferde programlanabilen piclere bu veriyi atabilirsiniz ,hem daha ucuza gelir, bir diger yontem  chipi okudugunuz pini hic lehim yapılamayacak sekilde tam dibinden kırın tabi sizde okuyamazsınız :lol:
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

Tagli

Alıntı yapılan: "stlg"protect acılır diyenler ,eger projeniz tamamlandıysa tek seferde programlanabilen piclere bu veriyi atabilirsiniz
Bunun bize kodun korunması konusunda nasıl bir getirisi olur ki?

Aklıma gelen pin kırmaya benzer bir çözüm de PIC'i (hatta istenilirse devreyi de) tamamen çelik macun ile kaplamak. Bu malzemeyi çok seviyorum :)
Gökçe Tağlıoğlu

erhanzeynel

Alıntı yapılan: "mustafa_cmbz"ben siteye ilk üye olduğumda bu tarz bir konu açmıştım çok değişik fikirler üretmiştik :D kapalı bir sistemin (devre kutusunun) açıldığını algılayıp pic'in üzerine asit dökmek gibi mesela (bu fikir bana aitti :D ) araştırmanı tavsiye ederim kendi msjlarınız bölümü çalışmıyor o yüzden bulamadım...iyi çalışmalar...

Bildiğim kadarı ile pbp da kod hafızasında değişiklik yapma komutu vardı.
Böylece pic'in içinde bulunduğu kutu açıldığında pic içeriğini temizle şeklinde bir koruma programı gömülebilinir.