Haberler:

Forum kuralları güncellendi LÜTFEN  okuyunuz:  https://bit.ly/2IjR3ME

Ana Menü

lcd

Başlatan selvi, 01 Mayıs 2009, 17:19:11

selvi

bir aydir lcd li devre yapmistim.bugun bir baktim lcd de yazi cikmiyor.2x8 lcd kullandim.sadece 1.satirda siyah kutucuklar gozukuyor.lcd tanimlamasi asagidaki sekilde.portb yuksek bitlerin   pin uclarini avometre ile kntrol ettim.portb.7=portb.6=portb.5=portb.4=5volt.rs ucu 5v e ucu 0v gosteriyor.
  baska calisan lcd devrenin portb degerlerini olctum.portb.4=5v,portb.5=portb.6=portb.7=0v gosteriyor.rs ve e degerleri ayni.ben tumbaglantilarini sokup tekrar taktim bir seydegismedi.
  bu durumu nasil yorumlamak lazim.
DEFINE LCD_DREG PORTB
DEFINE LCD_DBIT 4
DEFINE LCD_RSREG PORTA
DEFINE LCD_RSBIT 2
DEFINE LCD_EREG PORTA
DEFINE LCD_EBIT 3
DEFINE LCD_BITS 4
DEFINE LCD_LINES 2
Yaşam anlamlandırıldıkça kutsaldır....

Logan

Genel olarak LCD'nin bağlantı şekli şöyledir; 1-3-5 nolu uçlar şaseye, 2
nolu uç +5v beslemesi, 4 ve 6 nolu uçlar MCU'ya ( Enable ve RS olarak ), 7-8-9-10-11-12-13-14 nolu uçlar ise data hattıdır. Siz 4 bit modda sürdüğünüze göre data hattının ilk 4 biti boş kalacaktır. Eğer göstergenizin ilk satırında bulunan bütün hücreler  tamamen yanıyorsa, bu LCD'nin init işleminin yapılamadığı anlamına gelir ( Şayet display bozuk değil ise ). Bu problemin birkaç sebebi olabilir. Öncelikle programın başında init için gerekli olan beklemeyi yapmamış olabilirsiniz. Kullanmakta olduğunuz işlemci analog bacaklara sahipse bu sebepten dolayı çıkış vermiyor olabilir. Bacak bağlantıları ters veya yanlış bağlanmış olabilir. Bu saydıklarımı tekrar kontrol ederek hatayı bulabilir veya en azından problemin bu sebeplerden herhangi birinden kaynaklanmadığını anlayabilirsiniz. Kesin sonuca ulaşamazsanız, devreyi proteus üzerinde çalıştırmayı deneyin. Kolay gelsin.
İmza.

mustafa_cmbz

lcd'nin parlaklık ayarını yapan pot'u kontrol etmeni ve ayrıca lcd'nin beslemesini kontrol etmeni tavsiye ederim...ayrıca yaptığın lcd bağlantısının pcbsini veya şemasını yayınlarsan arıza donanımdan mı yazılımdanmı kaynaklandığını kısa sürede çözeriz...iyi çalışmalar

selvi

belirttigim sorun sonradan ortaya cikti.bir ay devreyi surekli calistirmistim.saglikli calisiyordu.bir kac gun once ara sira lcd de yazi bazen kaybolup tekrar geliyordu.bu sabah yazi kayboldu.besleme ve pot ayarlarini kontrol ettim.sorun yok.lcd ile pic baglantilarini sokup tekrar lehimledim.portb degerlerini olctum hepsi portb.7,6,5,4 5volt gosteriyor.RS ucu 5volt,E 0V gosteriyor.halen calismakta olan  baglantilari ayni olan lcd pic degerlerini olctum.portb.4=1,portb.5,6,7 0volt ve rs=5v,e=0 seklinde.ares ciziminde eleman tanimlarini  yapmadigimdan dolayi ares cizimi karisik gelebilir.
 bunuda ekleyim;lcd baglantirini kopartigimda pic portb uclari 0v gosteriyor.lcd baglantisini yaptiktan sonra tum uclar(portb.4,5,6,7) 5volt gosteriyor.

kafa1500

pic'i tekrar programlamayı denediniz mi?
Güzelin nazına, Ford'un ara gazına hastayım.

selvi

elimde ayni lcd baglantilara sahip baska bir devrede denedim  calisiyor.yazilimda sorun yok.pic saglam.
 devrenin lcd sini cikarip yenisini bagladim ayni sorun devam ediyor.sadece ilk satirdaki siyah kutucuklar gozukuyor.birde farkli olarak portb.4=portb.5=5v digerleri porb.6=portb.7=0v gosteryor.eskisinde hepsi 5v gosteriyordu.bu degisime ragmen calismiyor.calisan devrenin lcd baglantisi olan pic de sadece portb.4=1 digerleri 0v.

hoguz

büyük ıhtımalle lcd bozuldu.

selvi

calisan lcd nin entegresiz portb uclarin degerleri:
portb.7,6,5,4=5v   RS=5V E=0V
calisan lcd nin entegreli portb uclarindegerleri:
portb.7,6,5=0v   portb.4=1 RS=5V   E=0V
calisan devrenin kristaluclari:0.85v-0.62v

sorun cikan lcd li devrenin entegresiz portb uclarin degerleri:
portb.7,6=0v   portb.5,4=5v  RS=5V  E=0V
orun cikan lcd li devrenin entegreli portb uclarin degerleri:
portb.7,6=0v   portb.5,4=5v  RS=5V  E=0V
degerler degismiyor.dikkatimi ceken bir diger durum.kristalin uclarini olctum:0.93v-0.93v bu degerlerin ayniolmasi sorun yaratirmi.bazen besleme varken ekranda hic birsey gozukmuyor.bu durumda kristal uclarini olctum:0.93v-0.96v