TDA1562 2X70W stereo amplifikatör

Başlatan Erhan YILMAZ, 05 Mayıs 2009, 15:13:58

Erhan YILMAZ

Yapalı bayağı olmuştu bir kaç yerdede paylaşmıştım burdada paylaşayım dedim TDA1562 nin stereo baskı devresidir. Baskı devre bana aittir ve tarafımca denenmiştir.
Dosya şifresi:tekniker_erhan
TDA1562 2X70W stereo amplifikatör

dijital74

Arkadaşlar TDA serisi entegreler iyi kalitede ses verirler. En önemli özellikleri ucuzdur ve dışarıdan eklenecek birkaç pasif elemanla kolay bir şekilde devre kurulabilir.

mucit07

Erhan YILMAZ

7 watt derken ne demek istediğini anlamadım datasheetlerini inceleyebilirsin entgere H sınıfı çalışmada 70 w veriyor bende pcbyi H sınıfı çalışma çizdim konuyu biraz daha açarsan iyi olur. Ayrıca entegrenin piyasada bol miktarda sahtesi var

dijital74

Bundan daha küçük gövdeye sahip olup 50 Watt RMS güc veren TDA entegreleri var. 7 Watt istiyorsan TDA 2008 kullanabilirsin. Ayrıca bu devreyi sürmek için bize en az 150 Watt trafo lazım.

AKP

tekniker_erhan eline sağlık güzel görünüyor

bunu 4 giriş 4 çıkış yapabilirmiyiz.

Erhan YILMAZ

Devre stereo yanına bir tane daha aynısından yaparsan 4 kanal olur. Ama bu haliyle 2 kanal

AKP

sizi anladım iki adet yaparsam paralel beslemede sorun çıkarmı?

Erhan YILMAZ

Her bir entegre için yaklaşık 100w güç lazım araba aküsü falan olursa kaldırabilir öbür türlü 1-2 tane pc güç kaynağı ile beslenebilir.

mikrop_2

2.sorum var

Bu devre için beslemeyi atx den versek yeterli olurmu ?
lm1036 tonkontrol devresiyle kullanabilirmiyiz ve lm nin beslemesinide atx den versem olur mu ?

Erhan YILMAZ

Atx güç kaynakları iş görür fakat çıkışlarında bulunan kapasitörlere ilave yapmak gerekir.Tonkontrol için regüleli bi güç kaynağı daha iyi olur. Aynı kaynaktan beslemek ses kalitesini bozabilir.

mikrop_2

Alıntı yapılan: tamirci_erhan - 28 Temmuz 2010, 00:14:45
Atx güç kaynakları iş görür fakat çıkışlarında bulunan kapasitörlere ilave yapmak gerekir.Tonkontrol için regüleli bi güç kaynağı daha iyi olur. Aynı kaynaktan beslemek ses kalitesini bozabilir.

elektronikle ilgili  fazla teknik bilgim yok sadece hobi olarak ilgileniyorum atx in çıkışındaki kapasitörlere nasıl ilave edebiliriz  bi link veya küçük bi anltım yapabiirmisiniz.. regüleli güç kaynağı dediğiniz piyasada satılan ayarlı adaptörlermi ?

Erhan YILMAZ

Aslında atx güç kaynaklarını modifiye edip çıkış voltajını 16 volta kadar yükseltiyolar bu durumda 12v çıkışındaki kondastörler değiştirilip hem gerilim hemde kapasite değeri arttırlıyordu. Güçkaynağında böyle bir modifiye yoksa hiç bir kondastör sökmeden direk paralel olarak aynı şekilde 6800-1000uf arası bir kondastör bağlarsan yeterli olur. Ton kontrol içinse gerilimi yine atx güç kaynağından alıp 7812 tarzı regüle entegreleri ile regüle edebilirsin.

adoka

atx lerin çıkışı zaten regüleli degil mi???
Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla, ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlana)

Erhan YILMAZ

Üstüne regüleli yazıyorlar doğrudur fakat tda1562ler yüksek akım çektğinde gerilimde oyanamlar olacaktır bu oynmalar seste sorun oluşturabilir.Bu yüzden basit bir regüle devresi eklemende fayda var.Profesyonel yükselteç şemalarını incelersen ön yükselteç ve ton kontrol katlarının besleme gerilimlerini ana besleme geriliminden zener diyotlarla ayrıca regüle ederek elde ederler.