kayan yazı devresi çizdim bi kontrol ederseniz.

Başlatan cehennem, 07 Mayıs 2009, 17:09:58

cehennem

arkadaşlar bi kayan yazı devresi buldum internette. 4 tane dot matrix var üzerinde ve ben bu devreyi ortak katotlu matrixlere göre baskı devresini çizdim buraya yüklüyorum bi kontrol edermisiniz çalışırmı diye. çalışır dersenizde herkezin yapabileceği bir devre. yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.
download linki
çizimim

stlg

Kardes versiyon farklılıgından dolayı devreni inceleme imkanı bulamadım ,
ama uzunca bir donem elektronikle uğraşmış bir abin olarak sana acizane bir tavsiyem var ,bazen cok iyi elektronik bilgin olmasına ragmen bazı seylerin eksikliginden dolayı o devre calısmaz, o eksikligi olan seyler zaman icinde cok iyi anlasılıyor inan ,ama sen o kadar bekleme , en basitinden başla mesela nicini degistirmeyi dene sevgiler
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

cehennem

cevabın için çok teşekkürler çizimi 7.0 da çalışacak tipte hazırladım bu da adresi
çizimim

cehennem

arkadaşlar dosyaya az önce baktım 10 kişi indirmiş ama bi cevap yok lütfen cevap yazın benim için çok önemli bu biraz acemi olduğumda emin olamadığım için yükledim bu dosyayı eğer doğruysada paylaşım amaclı. lütfen cevap yazın. yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

ilker_32

Bence pek sağlıklı devre değil uğraşma derim.

Sana çalışan basit bir örnek vereyim pcb ve kod var içinde. Bu devreyi kardeşimin ödevi için öncelerden yapmıştım. Pcb'nin yollarını kalınlaştırdım evde pratik yöntemle basabilirsin.

Kolay gelsin...

buradan indirebilirsin...

cehennem

cevabın için teşekkür ederim yolladığın devreyi inceledim ama benim elimde dotmatris displey olduğu için o verdiğim şemayı yapmayı düşünüyorum ama dotmarislerin bağlantılarından emin değilim onları kontrol ederseniz ortak katot lu dot matrise göre doğrumu diye. çok sevinirim.yardımlarınız için şimdiden teşşekürler.

ilker_32

74ls138 var ortak katotlu displey olmalı.

cehennem

cevabın için teşekkürler devrede 74ls138 diye bi entegre yok devrede 74hc154 var dotmatriklerde ortak katotlu. ama bağlantıları doğrumu ondan  emin değilim daha acemi olduğum için kendimden emin olamadım bi bağlantıları konrol ederseniz 74hc154 de doğru bağlamışmıyım diye.yardımlarınız için teşekkürler.

ferdem

Bu devrede 74154 lerin bağlantılarını kontrol etmek biraz zahmetli bir iş :) Aslında bu işi sizin yapmanız gerekiyor ancak önceden de uğraştığım için benim çizimle karşılaştırdım birebir tutuyor, bana sorarsanız çizim doğru.

Bu forumda kayan yazı üzerine çok konuşuldu, tekrar etmeyelim, vakit ayırıp okumalısınız.

Verdiğiniz devrenin mantığına geçmeden çizimdeki yolların çok ince olduğunu ve eğer elde ve tek katlı pcb yapacaksanız çok fazla gereksiz "jumper" olduğunu söyleyebilirim.

Mantığına gelecek olursak devrede ledleri PIC in portuyla sürüyorsunuz ve sütun seçici olarak 74154 gibi pin başına 20ma çekebilen bir entegre kullanıyorsunuz. Bu durumda parlaklık ve titreme sorunları yaşama ihtimaliniz çok yüksek. Ancak panonuz küçük, 8x32 lik bir panoda belki daha iyi sonuç alınabilir.

Ben zamanında aynı mantık ve hemen hemen aynı devre için pcb çizimi yapıyordum, yukarıda söylediğim problemlerden ötürü çizimin %80 i bitmişken satır tarama yapmak üzere vazgeçtim. Yarım kalan pcb
burda, belki işinize yarar. PCB yi basmadan önce beyaz bir kağıda basıp görün, yol kalınlıklarını, pin deliklerini kontrol edin, fikriniz olur. Kolay gelsin.

Düzenleme: Alternatif link.

cehennem

cevabın için teşekkür ederim senin dossyayı indirecektim fakat site telekominasyon tarafından engellenmiş site bi daha yükleye bilirsen sevirim
yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

cetinkaya

30 saniye beklemen lazim kardes link calisiyor

cehennem

şema için teşekkür ederim bende inceledim uyuşuyo gözüküyor inşallah çalışır yapıp denemeyi düşünüyorum. ama gene fikirlerini belirtmek isteyenler belirtsin ben yapıp denediğim zaman tekrar çalışıp çalışmadığını buraya belirtirim. cevaplarınız için çok teşekkürler. herkese iyi günler.

ilker_32

Devreyi ben yapmadım sadece ince olan yolları bir miktar kalınlaştırdım. Fakat iyi çalıştığını söyleyebilirim.

Ama kendi çizimlerimden sizler için birkaç resim yükledim. Bu birinci kart ve ikinci kısımları birbirine eklenerek gidiyor.

Kolay gelsin...