Güç kaynağı arızası

Başlatan terspolarma, 08 Mayıs 2009, 21:30:41

terspolarma

Elimde  TT-T-ECHNI-C MCH 305D 0-30 V  5A ayarlı güç kaynağı var.

Resimde görülen R30 direnci yanık ve üzerindeki renkler okunmuyor. Aynı marka ve model cihazdan elinde olan arkadaş varsa değerini buraya yazabilir mi direncin?

yussuf

Benim iş yerimde bu çihazdan var idi pazartesi ekleyebilirim .
Kolay gelsin

fofo

stlg

ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

dijital74

Alıntı yapılan: "stlg"Neden yanmış acaba  8O

Üzerinde dikkatle durulması gereken bir mesele bence. Direncin yanmasına sebep birşeyler varsa muadili takıldığında yine yanacaktır.

Bu arada bu tarz güç kaynakları ne kadardan bulunuyor? Yakında alan var mı?

ustad

150 ytl gibi idi fiyatları dolar 1.30 iken, sanırım fazla yükselmemiştir fiyatı.

terspolarma

210 ohm ölçmüştüm ama tam emin olamadım değeri çok değişmiş olabilir diye. Arızalanan ve direncin yanmasına neden olan eleman opamp. Değiştirince sorun kalmadı.

debi

Ben de yakın zamanda bu modele yakın bir güç kaynağı aldım.. Aslında bilinçsizce aldım denebilir.. Yanmasından bozulmasından öte çıkışındaki parazitlerle başım belada.. Direkt olarak hiçbir devremi besleyemiyorum desem yeridir..

dijital74

Desene çok seçici olmak lazım güç kaynağı alırken. Resimdeki alet Konya sokakta gezerken gözüme çok güzel görünmüştü ama...

Aslında en iyisi kendi güç kaynağını kendin yapmak. Ama kutu tasarımı falan güzel olmuyor ki kendin yapınca.

OG

Alıntı yapılan: "terspolarma"210 ohm ölçmüştüm ama tam emin olamadım değeri çok değişmiş olabilir diye. Arızalanan ve direncin yanmasına neden olan eleman opamp. Değiştirince sorun kalmadı.
Aynı yanık bizde de oldu,  2 opamp var ikisini de değiştirdinizmi?
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

terspolarma

Hayır bir tanesini değiştirdim diğeri sağlamdı. Opamplar için LM358 kullanabilirsiniz. Zaten baskı devrede de opampın altında LM358 yazıyor ama arızalanan LM2904D idi.

terspolarma

Mesajlara cevap geldiğinde haber verme sistemi çalışmıyor mu ? Son yazılan mesajı tesadüfen gördüm.