Bus komutunda sda scl pin tanımı?

Başlatan mech, 11 Mayıs 2009, 17:50:40

mech

Merhaba Arkadaşlar.

Declare SDA_PIN PORTB.7
Declare SCL_PIN PORTB.6

yaptığımda Busout , busin komutları ile karşı çiple iletişim kuramıyorum.

Fakat;

Declare SDA_PIN PORTC.4
Declare SCL_PIN PORTC.3

Yani Hardware bus pinlerini tanımladığımda ve devreyi değiştirdiğimde çalışıyor. Ancak bu uçlar ekran için lazım. Yardımlarınızı bekliyorum. Teşekkürler.
Bilginin Efendisi Olmak İçin Çalışmanın Kölesi Olmak Şarttır

ErsinErce

Busin Busout donanımsal i2c haberleşmesi olduğundan c3 c4 pinleriyle çalışır. Yazılımsal i2c komutuyla haberleşmenizi istediğiniz pinle yapabilirsiniz
picbasicteki karşılığını bilmiyorum ama proton+da i2cin i2cout komutları kullanılıyor.

Maxim

şu iki tanımlamadan birisi yüzünden olmasın ??

DECLARE SLOW_BUS ON - OFF or 1 - 0

Slows the bus speed when using an oscillator higher than 4MHz. The standard speed for the I2C bus is 100KHz. Some devices use a higher bus speed of 400KHz. If you use an 8MHz or higher oscillator, the bus speed may exceed the devices specs, which will result in intermittent transactions, or in some cases, no transactions at all. Therefore, use this DECLARE if you are not sure of the device's spec. The datasheet for the device used will inform you of its bus speed.

DECLARE BUS_SCL ON - OFF,  1 - 0 or TRUE - FALSE

Eliminates the necessity for a pullup resistor on the SCL line.

The I2C protocol dictates that a pullup resistor is required on both the SCL and SDA lines, however, this is not always possible due to circuit restrictions etc, so once the BUS_SCL ON DECLARE is issued at the top of the program, the resistor on the SCL line can be omitted from the circuit. The default for the compiler if the BUS_SCL DECLARE is not issued, is that a pullup resistor is required.

Maxim

Alıntı yapılan: "cynetron"Busin Busout donanımsal i2c haberleşmesi olduğundan c3 c4 pinleriyle çalışır. Yazılımsal i2c komutuyla haberleşmenizi istediğiniz pinle yapabilirsiniz
picbasicteki karşılığını bilmiyorum ama proton+da i2cin i2cout komutları kullanılıyor.

sizin söylediğiniz ,
HBUSIN VE HBUSOUT komutları olabilir .

mech

scl_bus on
aynı zamanda slow_bus da on ama farketmiyor.  I2CIN OUT denemedim ama bu komutla Start Stop bitlerini nasıl sağlayacağız.

mech

Çok ilginçtir ki; SDA pinini 22K ile şaseye verince düzeldi.:)

muhittin_kaplan

garip normalde sda ve scl 10k ile pullUP yapılmalı (en azından epromda öyle yapıyorum)

mech

4k7 ile pull-up'lıı aynı zamanda