pıc dımmer ıcın yardım

Başlatan evren41, 11 Mayıs 2009, 20:13:41

evren41

aarkadasalar pıc dımmer ıle ılgılı bır devrem var asm veya c  yazlımı gereklı  lutfen bana yardımıc olurmusunuz yurt dısnda okuyorum gıcık bır devre verdı yok bole bısey  lutfen yardım zamanım cok azaldıı yardımcı olucak msn adrelerınızı yazarsanız eklıcem arkadslarr  benımkısı siyahşifre@hotmail.com

başlık düzeltildi

teknikelektronikci

arkadasim yumurta kapiya sıkışıncaya kadar aklin  neredeydi ? burasi paylasim forumu paylasim e istekler msnüzerinden değil forum üzerinden yapilir dogrusuda zaten budur . ayrica devrede gicik bi devre değil madem o okulda okuyorsunuz bu programi yazabilior olmaniz gerek yoksa hocaniuz vermezdi değilmi ?  ayrica google da bolcana örnek var  kendin yapmak istersen anahtar kelime pwm mosfet pic  kolay gelsin
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

evren41

hocam senı anlıyorum ama 1- ben bu odevı2 aydır arsatrıyorum yanı  yumurta kapıda fılaln degıl 2- burda tr dekı gıbı gostermıyorlar al yap gel hepsı o  3- google da fılan demıssın ben google da  4 gun 1000 den fazla saffa baktım tam hatırlayamıyorum google da yok 4- bu sartlar altında bıle elımde devre   mevcut  fakat yazılımdan alamadıgım ıcın yardım ıstedım zaten devreye bakan arkadasalar bunu mantıgı yok dıyorlar ama  napalım dustuk ellerıne konuyu yanlıs yerde acmıs olabılırım  bunu ıcın ozur dılerım onda hkalısınız bunların bana yardımcı olursanız msn adresım  yazılı  sımdıden teşekkürlerr

evren41

hocam senı anlıyorum ama 1- ben bu odevı2 aydır arsatrıyorum yanı yumurta kapıda fılaln degıl 2- burda tr dekı gıbı gostermıyorlar al yap gel hepsı o 3- google da fılan demıssın ben google da 4 gun 1000 den fazla saffa baktım tam hatırlayamıyorum google da yok 4- bu sartlar altında bıle elımde devre mevcut fakat yazılımdan alamadıgım ıcın yardım ıstedım zaten devreye bakan arkadasalar bunu mantıgı yok dıyorlar ama napalım dustuk ellerıne konuyu yanlıs yerde acmıs olabılırım bunu ıcın ozur dılerım onda hkalısınız bunların bana yardımcı olursanız msn adresım yazılı sımdıden teşekkürlerr

teknikelektronikci

arkadasim hangi ülkede ne okuyorsun bana yazarmisin merak ettim ? bunu veren hoca size bunu hicmi göstermedi ?
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

evren41

yazıyım hocam  msnden gorusebılırmıyız  burdan  pek saglıklı olmuyor  bulgarıstanda okuyorum   hoca donem bası ılk ders odevı  verdı  sorusu olan  varmı dedı   bız  ne olduggunu anlayaa kadar gıttı hepsı bu  burda bır soz var burası bole  sıkıstılarmı bunu soluyorlarr off off neyse msn siyahşifre@hotmail.com

ferdem

Yukarıdaki resimde LDR kontrollü bir dimmer devresi var(teknomerkez.com dan). Bu LDR nin önüne bir led koyup ledin parlaklığını da PIC PWM ile kontrol ederseniz PIC kontrollü dimmer devreniz olur. PIC den PWM üretmek ise oldukça kolay, mesela aşağıda iki düğmeyle PWM arttır azalt yapan basit bir CCS C kodu var:
#include <16F628.h>
#fuses XT,NOWDT,NOPROTECT,NOLVP,NOMCLR
#use delay(clock=4M)

void main(){
unsigned duty=50;
      setup_ccp1(CCP_PWM);
      setup_timer_2(T2_DIV_BY_16,100, 1);
      set_pwm1_duty(50);
   while(1){
      if(!input(pin_b0) && duty<100){
        duty+=5;
        delay_ms(200);
      }
      if(!input(pin_b1) && duty>0){
        duty-=5;
        delay_ms(200);
      }
   set_pwm1_duty(duty);

}

}

Geçtiğimiz günlerde gerçekledik bu dediklerimi gayet güzel çalışıyor. LDR ile led i küçük, karanlık bir kutuda karşılıklı yerleştirmelisiniz. Bir de LDR nin önüne 3k-4k civarı bir direnç koyarsanız LDR çok ısınmaz. PIC in yazılımını güncellemek, direnç değerlerini daha hassas seçmek gibi ince ayarları daha sonra yaparsınız. Kullanılan elemanların gücünün yüksek olması gerekiyor. 220V un tehlikesini hatırlatmaya gerek yok heralde. Kolay gelsin.

evren41

hocam  yardımınıza teşekkür ederım  benım elımde devre seması var ama  yazlımı  yapamıyoruz bıze codu yazabılcek  bır arkadas varsa sevınırım  bu dersın sınavıda yok cunku  programa bakıcagını soledı bu  konuda yardım ıstıcektım devre seması lınkı                                                                     http://rapidshare.com/files/231869681/p__305_c_pot___305_le_d__305_mmer.rar.html

sebo

öncelikle bu msj ı buraya yazdığım için çok özür diliyorum bunun yeri burası değil biliyorum ama yazma gereği duydum.

arkadaşım demişsinki bulgaristanda okuyorum burası böyle. 30 kişilik sınıflarda hoclar 3 öğrenciye ders anlatıyor. derse gelmeyen 27 kişiye hocalar birşey öğretemez. ben misaifir olarak gittim orda arkadaşımın yanına beni derse aldı bulgarca bilmememe rağmen bazı şeyleri anladım.
 2 ay olmuş ödevi alalı ama neden 4 gündür internette araştırma yapıyorsun anlayamadım. hoca verdiğinde birşey soramadınız 2 ay boyunca senmi okula gitmedin hocamı gelmedi diye adama sorarlar.
 orada okuyan ordan mezun olan çok kaliteli mühendisler var o yüzden karalama yapamazsın. buna kesinlikle hakkın yok.
  bulunduğun şehirde ismini bilmediğin gitmediğin disco varmı diye sorsam merak ediyorum vereceğin cevabı.
  herkezden tekrar özür diliyorum.

ipek

evren41

Selam dostum senden bir ricam olacak lütfen Ana dilimize gereken özeni gösterirmisin. yazdıkların hangi uygarlığa ait pek çözemedim??.

Ayrıca www.microchip.com 'da application note kısmında sorunsuz çalışan
12c508 ile yapılmış bir dimmer devresi mevcut.

http://rapidshare.com/files/231903705/Dimmer.rar.html

evren41

Alıntı yapılan: "sebo"öncelikle bu msj ı buraya yazdığım için çok özür diliyorum bunun yeri burası değil biliyorum ama yazma gereği duydum.

arkadaşım demişsinki bulgaristanda okuyorum burası böyle. 30 kişilik sınıflarda hoclar 3 öğrenciye ders anlatıyor. derse gelmeyen 27 kişiye hocalar birşey öğretemez. ben misaifir olarak gittim orda arkadaşımın yanına beni derse aldı bulgarca bilmememe rağmen bazı şeyleri anladım.
 2 ay olmuş ödevi alalı ama neden 4 gündür internette araştırma yapıyorsun anlayamadım. hoca verdiğinde birşey soramadınız 2 ay boyunca senmi okula gitmedin hocamı gelmedi diye adama sorarlar.
 orada okuyan ordan mezun olan çok kaliteli mühendisler var o yüzden karalama yapamazsın. buna kesinlikle hakkın yok.
  bulunduğun şehirde ismini bilmediğin gitmediğin disco varmı diye sorsam merak ediyorum vereceğin cevabı.
  herkezden tekrar özür diliyorum.
oncelıkle burda bu polemıge gırdıgım ıcın uzgunum   burda bılgı almak ısterdım bunları yazmak degıl cok ozur dılerım bır daha bole bırsey olmayacak oncelıkle ben 30 yasındayım askerlıgımı  komondo olarak yaptım  ve senın bıldıgın o derse gırmeyen 27 kısıden bır degılım trde  yuksek okul bıtırdım  ısımı gucumu bırakıp buraya dıplomamı almak ıcın geldım  30 yasından sonra hayata yenıden baslıcam dısco barlarda gezıcek zamanım yok   he gıtmedım  mı evet gıttım ama 3 senede ıkı elın parmaklarını gecmez bılmıyorum bunları anlıcak yastamısınız ama  degılsenız benı anlıcanızı dusunmuyorum 4 gun aramamam gelınce 2 ay ıcınde gecelı gunduzlu 4 gun toplam demek ıstemıstım o kunuda haklısın yanlıs anlasılma olabılır  sımdık sınıflar 30 degıl en fazla 15 kısı ne dersıne gırdın bılmıyorum o yuzden senın gıbı suclama  yapmıcagım bız eng egıtım goruyoruz  burda mıllıyetcılık denen bırsey var yanı ogretmek ıstemıyorlar  adaam dısardan gelen bır ogrencıye neden  bılgılerını paylasın  herkesı turkıyedekı gıbı dusunmee burda kullandıgımız cıhazlar avometreden tut sıngal jen  kadar sscb yazıyor bılmıyorum  bılıyormusun  o ulkeyı sımdık adı  rusya ama bızden once bulgarlara son model osc ve avometerlerı kullandırıyorlar  sordugumuzdada  ben mı gel dedım sana dıyorr  adam haklıı o cagırmadı kıı son olarak evet burdan gercekten kalıtelı  muhendısler cıkıyor  onalrı hıc bır sekılde karalamıyorum ama onlar burda ınsan ustu bır gayret gosterıyorlar 5 lık kagıda 3 verıp 4 u   dılekceyle ve  kagıtları baska hocalara  okutarak aldıgımız cok olmuşturr  umarım bu cevaplar senı tatmın etmıstır buraya bırdaha gelırsen eger banımde mısafırım olursan sevınırım  evım musahıt kardesımle kalıyorum senı  bızım derslerede goturmek ısterım  geceklerle yuzlesmen ıcın  gercekten  cok ama cok  cok ozur dılerım bunları yamam bıle hos degıl ama  burda yanılanlar  bılınsın ıstedım bana yardımcı olucak arkadaslar varsa  sevınıırm  bır daha bole seyler yazmak ıstemıyorummm  arkadasım kırılma lutfen  bunu  senın gıbı dusunenler  zannedenler bılsın dıye soluyorum bu dunyaya tek bır  buyuk ınsan geldı oda  MUSTAFA KEMAL ATATÜRK bızım baska dostumuz yok türkden baska unutmayalım lutfen bunuuu

evren41

Alıntı yapılan: "ipek"evren41

Selam dostum senden bir ricam olacak lütfen Ana dilimize gereken özeni gösterirmisin. yazdıkların hangi uygarlığa ait pek çözemedim??.

Ayrıca www.microchip.com 'da application note kısmında sorunsuz çalışan
12c508 ile yapılmış bir dimmer devresi mevcut.

http://rapidshare.com/files/231903705/Dimmer.rar.html
hocam dilim için ozur dilerim.burdayım uzn zamandır artık kelimeleri birbirine karıstıryorum haklısınız. bana yolladığınız devre için teşekkür ederim o siteye yaklaşık2-3 saat baktım sanırım  ama beni istediğim gibi yok benim istedığim devre (pic dimmer) pot ayarlı olucak  genelde nette butan ıle  var  ve 220 volt olucak  bu ozelıklerde elınızde varsa sevınırm  veya lınk verırsenız sevınırım  ılgınıze tesekur edıyorum  saygılarr

evren41

Alıntı yapılan: "ferdem"(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

Yukarıdaki resimde LDR kontrollü bir dimmer devresi var(teknomerkez.com dan). Bu LDR nin önüne bir led koyup ledin parlaklığını da PIC PWM ile kontrol ederseniz PIC kontrollü dimmer devreniz olur. PIC den PWM üretmek ise oldukça kolay, mesela aşağıda iki düğmeyle PWM arttır azalt yapan basit bir CCS C kodu var:
#include <16F628.h>
#fuses XT,NOWDT,NOPROTECT,NOLVP,NOMCLR
#use delay(clock=4M)

void main(){
unsigned duty=50;
      setup_ccp1(CCP_PWM);
      setup_timer_2(T2_DIV_BY_16,100, 1);
      set_pwm1_duty(50);
   while(1){
      if(!input(pin_b0) && duty<100){
        duty+=5;
        delay_ms(200);
      }
      if(!input(pin_b1) && duty>0){
        duty-=5;
        delay_ms(200);
      }
   set_pwm1_duty(duty);

}

}

Geçtiğimiz günlerde gerçekledik bu dediklerimi gayet güzel çalışıyor. LDR ile led i küçük, karanlık bir kutuda karşılıklı yerleştirmelisiniz. Bir de LDR nin önüne 3k-4k civarı bir direnç koyarsanız LDR çok ısınmaz. PIC in yazılımını güncellemek, direnç değerlerini daha hassas seçmek gibi ince ayarları daha sonra yaparsınız. Kullanılan elemanların gücünün yüksek olması gerekiyor. 220V un tehlikesini hatırlatmaya gerek yok heralde. Kolay gelsin.
hocam ılgınıze teşekkür ederım ama benım elımdekı semayı  programlayabılırmısınız acaba bende bır sema var ama yazlım yok vaktınız varmı  asm veya c de yazabılırmısınız bana devrenın programı lazım hocamız onun dogru olmasını ıstıyor  bende yazamıyorum tabıı :(

teknikelektronikci

valla arkadasim buna resmen hazira konmak derim ben hic emek harcamadan bedavaya notu alacan gececen  bence sen en iyisi c compileri indir bir güzel mantigini kavrayarak programi kendine uydur en azindan yardim isteyene kadar devre semasi bile koymamisin ( rapid linki calismior)

evren41

Alıntı yapılan: "teknikelektronikci"valla arkadasim buna resmen hazira konmak derim ben hic emek harcamadan bedavaya notu alacan gececen  bence sen en iyisi c compileri indir bir güzel mantigini kavrayarak programi kendine uydur en azindan yardim isteyene kadar devre semasi bile koymamisin ( rapid linki calismior)
arkadaslar yardımcı olan olmayan herkese bınlerce tesekkkur ederım  devreyı ve  c yazılımını sıtede paylasacagım  duzeltmelerımı yaptıkdan sonra son halı ıle verecegım bole bır devre gercekten nette yok arkadaslar saygılarımlaa