Motor tecrübesi olanlara bir soru

Başlatan Maxim, 12 Mayıs 2009, 12:18:30

Maxim

motor minik ,çapı 4 cm,boyu 5cm olan ve 30 rpm dönen bir dişli DC motor , max 4kg/cm torku var ,

şimdi soruya geçelim ,
tecrübesi olan arkadaşlar ,
bu nasıl bir tork değeridir ,ucu açık bir soru olacak ama gücünü kuvvetini nasıl kıyaslayabilirim ? mesela elimle tutabilirmiyim sizce? ne kadar güçlüdür ,

yada şöyle bir düzenek kursam mesela ;
masanın kenarına bu motoru sabitlesem ,
motorun ucuna bir şaft taksam ve bir iple ucuna bağlı ağırlığı aşağıya sarkıtsam , motorun beslemesini versem , sizce bu motor kaç kiloluk yükü yukarıya kadar çıkarır-döndürür ?? kabaca tabiki .

sdonmez

eğer bu 4kg/cm ifadesi redüktör çıkışındaki değer ise; siz bunu bir masa kenarına bağlasanız, mile takacağınız bir kolun da tam 1cm mesafesine 4kg yük bağlasanız ve motora enerji verseniz motorunuz 30d/d hızla o 4kg yükü kaldırır demek.. Veya motorun miline bağladığınız kuvvet kolunun 1cm uzağından ters yönde yaklaşık 40N kuvvet uygularsanız motor durdurabilirsiniz.

Maxim

hımm ,
bir kol üzerine 1 cm ileriye takılacak 4 kg yük dediniz .

soru 1 :
bu max tork,
biz buna normal şartlar altında 3.5kg/cm diyebilirmiyiz ?

soru 2 :
devir 30rpm değilde 15rpm olsa tork artarmı ?
bunun için sanırım dişlilerin değiştiğini varsayıyoruz .

soru 3:
ben mil ucuna bir kol bağlayarak değilde ,
mile bir ip sararak ağırlığı yukarıya çekmeyi düşünmüştüm ,
fark varmı ?
yani bir kuyudan mekanik düzenek ve ip yardımıyla 1 kova su çekmek gibi (örnek olması için yazdım, yoksa bu motor ile 1 kova su çekmeyi düşünmüyorum :) )

sdonmez

cevap1:
verimi de kataloglarında yazar normalde ama tam da 4 kg olmaz.  Bizdeki motorların datasheetlerinde her redüktörün kendi verimliliği vardır.

cevap2:
redüktörü değiştirip devri yarıya indirirseniz torku iki katına çıkartırsınız.

cevap3:
direkt mile bağlarsanız mesafe azalmış olacağından döndürme kuvvetiniz artacaktır.

siz yine de motor için yaklaşık %30 fazla güç seçin ki işi sağlama alın :D