Motor Alarm Projesi

Başlatan karakule35, 15 Mayıs 2009, 10:22:46

karakule35

Herkeze Selam,

Yardımınıza ihtiyacim var arkadaşlar yapmak istediğim şu, makinaya 3 adet motor bağlı ve bu motorların ayrı ayrı start butonları var,start butonuna bastığım zaman eğer motora elektrik gelipte çalışmıyorsa alarmın veya ışığın yanmasını ıstıyorum...nasıl bir yol izleyebilirim yardımcı olursanız cok sevinirim.

Teşekkürler,

dijital74

Şöyle bir mantıkla yola çıkabilirsin mesela. Motora giden akımı ölçersin, akım sıfırsa motor çalışmıyordur, akım .....A in üzerinde ise sıkışmıştır gibi. 3 motor için 3 kanal ADC ye ihtiyacın var. Sanırım bu iş için PIC16F877 işini görecektir.

Cenk_Unur

Arkadaşım motorların ne tipde ve ne için kullanıldığını yazarsanız daha farklı fikirler üretebiliriz.

1. Motorları sıkışma anında korumak için termikler vardır. Bu termiklerin üzerindeki akım ayarı ile belli bir akımı aştığında termik atar. Bu termik üzerinde ayrıca kontaklar varıdı. Bu kontaklara bir siren bağlanabilir.

2. Motorun ucundaki kapline küçük bir mıknatıs yapıştırıp her dönüşde görücek şekilde küçük manyetik kontaklardan takabilirsiniz. Bu çıkışıda pic ile izleyebilirsiniz.

3. Motorunuzun çalıştırdığı ünitenin yapması gereken işi kontrol ederek. Yani bu bir pompa motoru ise pompa çıkışındaki basıncı ölçmek gibi.

karakule35

Arkadaşlar, aslinda motorları potansyometreyle devirlerini değiştirerek kullanmaktayız yani motorlar herzaman aynı devirde dönmuyorlar motorların giriş voltajı 80 ile 380 arasında değişmektedir...regülatör kullanarak 220 volt sabit voltaj elde etmek vardı aklımda ama oda cok masraflı olcaktı, aklıma birde motorların bağlı olduğu hızkontrol ünitesinden bişeyler yapabilirmiyim diye geçirdim ama bulamadım,yardımlarınızı bekliyorum arkadaşlar

Teşekkürler,

Salih

Motorların türü (DC motor Asenkron motor gibi) ve güç bilgilerinide verirsen daha iyi olur. Aynı zamanda varsa motorlara bağlı sürücülerin bilgileri.