saat derece devresi sorunları

Başlatan gevv, 15 Mayıs 2009, 20:36:17

gevv

devre şemasında olmayan ancak pcb üzerinde bulunan elemanları çözemedik "BU" ve lcd üzerindeki iki direnç ne için ve değerleri ne olabilir ?

yapmak isteyen olur ise proje dosyaları http://g.imagehost.org/download/0084/picbasic-saat-tarih-derece

ilker_32

Lcd soketine bağlı olan iki dirençten mi söz ediyorsunuz?

Tagli

Dirençlerden biri LCD arka ışığına giden akımı sınırlamak için gibi gözüküyor. Çünkü devamında 7805 olduğunu tahmin ettiğim elemanın girişine bağlı. Burada 9 V olduğunu varsayarsak bunu dirençsiz bağlamak LED'i bozar yanlış bilmiyorsam. Diğer dirence pek anlam veremedim. O bacak ekran kontrastı için ama benim bildiğim bunun ayarlanması için orada bir voltaj bölücü gerekiyor. Yani direnç üzerinden bağlamakla doğrudan bağlamak arasındaki fark olmasa gerek. "BU" nesnesi için ise malesef hiçbir fikrim yok. Programda da A2 ile ilgili bir bölüm gözükmüyor, çıkışa ayarlanmış olması dışında.
Gökçe Tağlıoğlu

sezgin05

BU yazan malzeme hiç bir işe yaramıyor boş bırakılabilir.LCD soketine bağlı dirençlerden sağdaki olanı lcd aydınlatmasında sınırlayıcı olarak kullanılmıştır.Aydınlatmayı 5 volt hattından almamış 7805 girişinden almış(ısınmayı önlemek için).Uygulama voltajına göre bunu kendiniz tesbit edeceksiniz.Diğer direnç ise lcd kontrast direncidir.Standart lcd lerde 1K kullanıyorum.

gevv

Alıntı yapılan: "ilker_32"Lcd soketine bağlı olan iki dirençten mi söz ediyorsunuz?

evet

Alıntı yapılan: "Tagli"Dirençlerden biri LCD arka ışığına giden akımı sınırlamak için gibi gözüküyor. Çünkü devamında 7805 olduğunu tahmin ettiğim elemanın girişine bağlı. Burada 9 V olduğunu varsayarsak bunu dirençsiz bağlamak LED'i bozar yanlış bilmiyorsam. Diğer dirence pek anlam veremedim. O bacak ekran kontrastı için ama benim bildiğim bunun ayarlanması için orada bir voltaj bölücü gerekiyor. Yani direnç üzerinden bağlamakla doğrudan bağlamak arasındaki fark olmasa gerek. "BU" nesnesi için ise malesef hiçbir fikrim yok. Programda da A2 ile ilgili bir bölüm gözükmüyor, çıkışa ayarlanmış olması dışında.

Bende öyle düşündüm ama emin olmak istedim tahminimce 5 ve son ayak arasında ki direnç lcd parlaklık ayarı için diğeri ise beslemeyi sınırlamak için gerçi buda garip lcd 5v 7805 çıkışı yerine girişinden direnç ile lcd beslemesi verilmiş

"BU" elemanı ise buzer diye tahmin ediyorum

gevv

Yardımlarınız ilginiz için teşekkürler

conquerertr

bu 3. nolu içinse buTTON'un bu'su olabilir
şemada var zaten 10k diye,
(yazının üst tarafını okumadım, şair düşersem hoş görün ;))

muhammedalicivelek

D0,D1,D2 ve D3 backalarını şaseye bağlamayın eğer bağlarsanız LCD nin üst satırı çalışır alt satırını  göremezsiniz.

papsukkal

belki sonradan devreye buzer eklemeyi düşündü ve pcb yi ona göre hazırladı

conquerertr

merhaba muhammet
d0..d3 şase ye bağlanınca 2. satır neden çalışmaz?

(
gördüğüm bir çok şema da hatta kendi yaptığım pcb de d0..d3 şaseye direk bağlı ve hiçbir problem yok.
)

Erhan YILMAZ

BU da bana buzzer gibi geldi diyecektim çözmüssün ne olduğunu yazdığın yazıya dikkat etmemişim :)