HBRIDGE MOSFETLER YANIYOR

Başlatan enrique_iglesias, 16 Mayıs 2009, 16:26:03

enrique_iglesias

Arkadaşlar merhaba ;

Aşağıdaki gibi bir h bridge yaptım motorum 12v 15a 55A LİK araç aküsü kullanıyorum ama daha motoru takmadan IRFZ44N ler 500mA akım çeken motorda bile yanıyor :(

Simulasyonunu yaptım buradan indirebilirsiniz.
http://rapidshare.com/files/233642829/MOTORHBRIDGE.DSN.html

İki motor kontrolü yapan 16f877 li kartın resmide aşağıdaki gibi daha ısınmadan yanıyor :(

İLK ÇALIŞTIRDIĞIMDA GND TARAFINDAKİ YOL YANDI BENDE LEHİMLE SAĞLAMLADIM ARDINDAN IRFZ44N 'LER YANMAYA BAŞLADI KISA DEVREMİ YAPIYOR ANLAMIYORUM :(

enrique_iglesias

Arkadaşlar sorunu buldum ama anlayamadım ;

resimlerde gözüktüğü gibi 16f877 ile iki motoru ccp1 ve ccp2 pinleri ile kontrol ediyorum ters düz içinde röle kullandım..

picin beslemesi olan tarafta 7805 çıkışında 100nf capasitor ve 1000uf kondansatör var bu kısımda sorun çıkıyor.Testini şöyle yaptım 7805 in 1 numaralı 12 volt besleme tarafının lehimini kestim sorun ortadan kalktı nedendir anlayamadım????????

EDİT : Arkadaşlar sorun devam ediyor :( IRF4905 in gate bacağını el ile toprağa çektiğimde sağa ve sola döndürebiliyorum.. ama işin içine pic girdiğinde cufffffff... sol moddan sağ moda geçerken yanıyor...arada 2 saniye bırakmama rağmen...

debi

Hmm,, devreyi pek bi inceleyemedim çizimden dolayı,, fakat alttaki mos'lar sanki yanlış bağlanmış gibi??
2. olarak ise madem pic ile yapıyorsun uygulamayı röle bağlama istersen..
3. olarak da kalkış duruş için az bir zaman dilimi dahi olsa, hızlanma ve yavaşlama rampaları kullanırsan çok daha sağlıklı olacaktır..

ayban

Mosfetlerin kesime gitme ve iletime geçme süreleri eşit olmadığı için(ki sizin devrede mosfetlerin yanma sebebide budur) bipolar transistörler gibi kulanılamazlar mosfet sürücü entegreleri ile sürerseniz sorun kalmaz.
"Tek kitap okuyandan kork!"

enrique_iglesias

Anladım peki ne önerirsiniz sürücü olarak daha önce hiç kullanmadım..şimdilik 2 röle 1 mosfetle hallettim ama h köprü yapmak istiyorum.. bağlantılarım değişecek ozaman değilmi_

a.zorba

ben şuna benzer birşeyler düşnuyorum

Bilenler bilir . Biz maraşlilar için şehir olarak şubat ay' i bayram ,kurtuluş ,yaz in gelmesiydi. Şimdi karalar in yas in ayı oldu.

xenix

IRFZ44 ler aşağıda, PMOS lar ise yukarıda olmalıdır, bu devrenin sorunu bu.

hgvolt

Aradan çok uzun zaman geçmiş ama yinede yazayım dedim.
Şemanı göremiyorum fakat girişlere tek tek sinyal veriyorsan çalışıyorsa Hbridge sağlam demektir.
Demekki girişe aynı fazda  sinyal  aynı anda giriyor ve 4 mosfet üzerinden aşırı akım geçiyor ve mosfetler den bir kaçı  anında yanıyor.