Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

ccs lcd sürme

Başlatan taytis, 18 Mayıs 2009, 20:38:13

taytis

arkadaşlar selam ,lcd sürmek için lcd.c kütüphanesini kullanıyorum ,yeni bir deneme kart aldım karttan şu şekilde sürmüşler lcd'yi ------ E0-RS,E1-R/W,E2-E,D0-D0,D1-D1,D2-D2,D3-D3,D4-D4,D5-D5,D6-D6,D7-D7-----LCD.C KÜTPHANESİ aşağıda verilmiştir nasıl bunu yukarıda istediğim gibi yapabilirim.

// As defined in the following structure the pin connection is as follows:
//     D0  enable
//     D1  rs
//     D2  rw
//     D4  D4
//     D5  D5
//     D6  D6
//     D7  D7

KAZIMUGUR

CCS bölümünde flexLCD.c  ve ya  LCDflex.c   diye ara.
Bulduğun yerde nasıl kullanılacağı anlatılıyordur muhtemelen.

taytis

yok bulamadım sende varsa gönderirmisin

Ziya

Alıntı yapılan: "taytis"arkadaşlar selam ,lcd sürmek için lcd.c kütüphanesini kullanıyorum ,yeni bir deneme kart aldım karttan şu şekilde sürmüşler lcd'yi ------ E0-RS,E1-R/W,E2-E,D0-D0,D1-D1,D2-D2,D3-D3,D4-D4,D5-D5,D6-D6,D7-D7-----LCD.C KÜTPHANESİ aşağıda verilmiştir nasıl bunu yukarıda istediğim gibi yapabilirim.

// As defined in the following structure the pin connection is as follows:
//     D0  enable
//     D1  rs
//     D2  rw
//     D4  D4
//     D5  D5
//     D6  D6
//     D7  D7
lcd.c kütüphanesini yeniden oluşturman gerekir. Normalde CCS de LCD 4 bit ile sürülecek şekilde yapılıp, kontrol bitleri de aynı porta bağlandığı varsayılarak bir structure oluşturulmuş.

lcd.c kütüphanesindeki lcd.rs=1 gibi kısımları modifiye etmeniz gerekir. Örneğin lcd_1 gibi bir bytelık structure tanımlayıp bu structure'ı da porte e ye atarsanız işiniz daha kolay olur. Sonra alt programlarda lcd.rs gördüğün yere lcd_1.rs diyerek işi basitleştirebilirsiniz. Biraz uğraşırsanız yaparsınız. ISIS üzerinde simule edin.
Bu günden sonra hiç kimse sarayda, divanda, meclislerde ve seyranda Türk dilinden başka dil kullanmaya. (13 Mayıs 1277) Karamanoğlu Mehmet Bey

ferdem

Aslında karakter lcd leri 8bit modda sürme işlemi 8bit mikrolar için çok kolaydır. 4bit modda ise "nibble" göndermeniz gerektiğinden yazılım biraz daha karışık olur. Dolayısıyla CCS C nin lcd kütüphanesi de biraz karışık. ISIS da lcd nin pinlerine "logic state" ler bağlayarak 8bit modda lcd sürmenin ne kadar kolay olduğunu keşfedebilirsiniz.

Yardımcı olabileceğini düşündüğüm bir bağlantı.

İyi çalışamalar.