Havalandırma Otomasyonu...

Başlatan pruva, 22 Mayıs 2009, 00:41:55

pruva

Çalıştığım işyerinde toplam 27 adet klima santrali, aspiratör bulunmakta. Bu sistemleri manuel olarak açıp kapamaktayız. Cihazların çalışmasını; haftanın belirli günlerinde, belirli saatlerinde on-off olacak şekilde çalıştırmak istiyorum. Bu çalışma şeklini sağlayacak bir controller konusunda tavsiyeleriniz olabilirmi?

tayyar

Eger kendiniz yapacaksanız DS1302 rtc sini ve yanında 16f877 yada biraz daha büyük bellekli bir 18 serisi pic ile yapabilirsiniz.
tek cihaz için kontrol kartı yapıyorum bende şu anda ufak degişikliklerle çoklu cihaz kontrolüne dönüştürülebilir.
--EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR--

timpati

hazır programlanabilir şebeke zamanlayıcı kullanabilirsin (hepsi için ayrı ayrı veya bir kontaktör üzerinden aynı zamanlamaya sahip olanları tek bir cihaz üzerinden). bunların markaları olanlarının fiyatı (adet başına) 150 euro'ya kadar gidiyor. çok ucuzları var ama bulabilirsen.

ikinci seçenek çok şık ama o daha masraflı ve uğraştırıcı. bir SCADA sistemi kuruyorsun, kontrol odasındaki bir monitörden tüm cihazların ne konumda olduğunu (on-off veya çeşitli sensörlerle kontrol bölgesi aralığında olup olmadığını) küçük resim/sembollerle görüyorsun, gerekirse müdahalede bulunuyorsun.

hepsi aynı anda sadece aç-kapa yapılacaksa yapacağın basit bir zamanlayıcıyla (ve güçlü bir kontaktör üzerinden) kontrol edilebilir. zamanlama hatalarının olmaması gerekiyorsa (tam saniyesinde otomatik açılıp/kapanacaksa kristalli/işlemcili bir düzenek kurman gerekiyor, bir önceki mesajda dendiği gibi.
why mr. anderson, why ?

cetinkaya

en iyisi bir akilli röle tarafindan "Siemens LOGO" olabilir istedigin sekilde zamanini ayarlayip kontaktörler üzerinden acip kapata bilirsin en kolay yolu budur

Murat Mert

Alıntı yapılan: "pruva"Çalıştığım işyerinde toplam 27 adet klima santrali, aspiratör bulunmakta. Bu sistemleri manuel olarak açıp kapamaktayız. Cihazların çalışmasını; haftanın belirli günlerinde, belirli saatlerinde on-off olacak şekilde çalıştırmak istiyorum. Bu çalışma şeklini sağlayacak bir controller konusunda tavsiyeleriniz olabilirmi?

Sn. pruva netür klima santralleri bunlar. Bu dediğiniz işlemlerin içerisinde inverter, flitre arızası, fan kayış arızası vb... komutlarda olacakmı bende Antalyada klima servisiyim buna uygun sistemler var bu onuda işlem yapabilirim.
mert07