Li-on telefon bataryasını şarz etmek istiyorum

Başlatan mustafaaxu, 22 Mayıs 2009, 10:37:39

mustafaaxu

değerli arkadaşlar
benim yardımınızı istediğim konu li-on telefon bataryalarını şarjı ile
yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler
bildiğiniz gibi li-on pillerin şarz şekli nikel lere göre farklı
ben ilk denememde pil kaplumbağa gibi şişti nerdeyse patlıyordu
konuyu araştırınca şarzın akımını sınırlayıp
batarya voltajını 4.2 veya 4.5 gibi mutlaka kesmek gerekiyor
aynı zamanda batarya ısısını da konrol etmek gerekiyor
max50 dereceyi geçmemek lazım
sağlam pillerde bütün bunları pilin ön kısmında ki elektronik
devre yapıyor
benim elimde atmaya kıyamadığım bozuk pileri şarz etmem gerekiyor
ben su yolu uyguluyorum   nokia sarz adaptöründen aldığım voltajı
39 ohm direç ile parelel bağlı led üzerinden pile giriyorum
dijital ölcü aleti ile izliyorumli-on pilin voltajı 4,3 gelince kesiyorum
şarz edilirken led yanıyor
saglam pillerde sarj bitince led sönüyor
bozuk pillerde şarz devam ettiği için pil patlaya biliyor
bu konuda yardım ve önerilerinizi bekliyorum
şimdiden çok teşekkür ederim

eLectronbLue

Siz tam olarak ne istiyorsunuz? Elinizde ne var? Neye ihtiyaç duyuyorsunuz?Lütfen biraz daha açın konuyu.

Maxim

li-ion pillerin şarjı çok farklıdır ,detayları bende bilmiyorum ,

size tavsiyem ,
eğer 1 adet yapmayı düşünüyorsanız vazgeçin ve hazır bir tane şarj cihazı alın ,

eğer bu bir ödev ise, yapacak birşey yok işe devam .

eğer bu bir ticari projeyse ,hazır entegrelerden faydalanın,
maxim`in bu iş için hazır entegreleri var .

akkoyunlu74

NiCD ve NiMH piller akımla şarj olurken, lion piller gerilim ile sarj edilir densede; aslında hem gerilim hemde akımla şarj edilir.  Lion pil gerilim değeri asla 4.2 yi geçmemeli patlama ihtimali diğer pillere oranla çok yüksek.
Örnek olarak piliniz 1000mA lik ise 1A akım vererek 1 saatte şarj edebilirsiniz. Buna hızlı şarj denir ve pili çok ısıtır verimini bozar, daha kötüsü süreyi aşarsanız pil önce şişer sonra patlar.
Daha mantıklı olanı 1000 mA lik pili 500 mA lik akımla 2 saatte şarj etmektir. Ancak tüm bunlar için asıl yapmanız gereken paraya kıyıp işlemci kontrollü sarj cihazı almak yada yapmaktır. Manuel yçntemlerle sarj ederim derseniz hata yapma şansınız çok; işi gücü bırakıp hem zamanı hem akımı hemde gerilimi kontrol etmek mantıksız, oluşabilecek risklerde cabası...

Konuyla ilgilenenlerin aşağıdaki şarj cihazını incelemelerinde konuyu ciddiye almaları açısından fayda var.
Yine "atmaya kıyamadığım" deyince bu konudaki ciddi bir hatayı da belirtmek isterim. Bu pilleri kullanmayacaksak saklamak yada  evsel atıklarla birlikte atmakta yanlış .

http://modelucak.thk.org.tr/satis1/satis.php

emrahmrcn

Merhabalar; ekteki dökümanları incelemenizi tavsiye ederim.İyi Çalışmalar

Benim yaradılışımda bir ayrıcalık varsa o da TÜRK olmamdır. M.K ATATÜRK

mustafaaxu

değerliarkadaşlar
sayın  emrahmrcn-akkoyunlu74-maxiboost-eLectronbLu
hepinize ilginiz için ayrı ayrı teşekkür ederim
ben  li-on pilleri bazı yerlerde kullanıyorum kullandığım yerler el telsizimde anolog ve dijital ölçü aletinde pic deney setinde saat ve el lambası gibi  haliyle bunlar boşalıyor benim kullandığım devreyi
741 ile tasarladım voltaj komparatoru olarak kullanılan opamp li-on pil üzerindeki voltaj 4.2 volt civarında konum değistirerek opamp  çikişına bağli (multivibratör)iki konumlu devrenin konumunu değiştiriyor buda
li-on pili şarz eden mosfet transistorü resetliyerek şarjı bitiriyor
tabiki cok güvenli değil
Satın almak istemiyorum kendi yaptığım her zaman iyidir
ticari bir amacım yok bu iş benim hobim  ben radyo amatörüyüm
selamlar
TA5EK  73
Tam olarak şunu yapmak istiyorum yukarıdaki uygulamam opamp ile çalışıyor bir sorun yok düşüncem bazı profesyonelce li-on pilleri şarz eden entegreler var bunları inceledim  bunları malzeme ve şema olarak temin edebirirmiyiz bu konuda yardımlarınız için şimdiden teşekkürler
kullandığım li-on şarjın şeması

hunter

li-ion piller en tehlikeli pillerdendir. Donanım ile ilgili her türlü önlemi almalısınız yoksa bomba gibi patlar ve çıkan alev rahatlıkla yangın çıkarabilir. Protected Li-Ion pillerden bulmanızı tavsiye derim. İçinde bu durumlara karşı küçük bir devre içerir.

Kolay gelsin.

mustafaaxu

sayın hunter
haklısınız tecrübeyi yaşadım  
derlediğim devre aslında profesyonelce kullanılan entegrelerle aynı mantıkla , mesela LP2951 entegresini motorola kullanıyor,
selamlar