Mosfet Yanıyor Neden ?

Başlatan protech06, 23 Mayıs 2009, 14:38:30

protech06

Arkadaşlar 12V çalışan bir devrem var. Devrede yük olarak power ledler bağlı  devre üzerinde IRF540N var ve IRFZ44N de denedim fakat  datasheette IRF540N için 33A  ve IRFZ44N için ise 49A yazıyo fakat ben devreden soğutucusuz olarak 4A cektikten sonra aşırı ısıdan dolayı mos yanıyo soğutuculu olaraksa 5-6A larda yanıyo  bu mosfetlerden ortalama 10-12A çekmek istiyorum nasıl bir yol izlemem gerekir.  Mosları pic çıkışından direk bir  1k8 dirençle sürüyorum  daha önce bu sorunlarla karşılaşan arkadaşların çözümleri nelerdir ?

bymrz

49 Amper yazıyor diye 49 Amper çekeceğini sanma hocam(soğutucusuz)  :D

Rds=17 yada 25mohm dersek
I=4 A
Pd= 4*4*0,025=0,4W

soğutucusuz olursa 0,4*62,5 = 25
ortam sıcaklığı = 30

sıcaklık= 30+25 = 55 C derece gibi bi sıcaklık olması normal. Tabi fet etrafındaki sıcak havayı dağıtamazsanız bu daha da artar.

Bir de 12V la felan değil de 5V gibi değerle gate ini tetikliyorsan bu da daha fazla Rds ve daha fazla ısı demektir...

Asıl diğer önemli bi mesele de malzemenin kalitesi, patates mi soğan mı olup olmadığı  :D

emrahmrcn

Merhabalar Mosfet leri direkt pic çıkışından sürersen o sıcaklık anormal değil. Mosfetleri aşağıda verdiğim şema ile sür. Tr yerine BC serisi bişeyler kullanabilirsin ve en önemliside Vs gerilimi 12V olsun. Mosfetler söylediğin gibi datasheet te 49A kaldırır fakat, Gate voltajına dikkat ettinmi kaç yazmışlar. (Vgs 10V). Bu önlemleri aldığında sorunun büyük ihtimalle çözülmüş olacak. İyi Çalışmalar

Benim yaradılışımda bir ayrıcalık varsa o da TÜRK olmamdır. M.K ATATÜRK

mustafa_cmbz

bu devreyi fet sürmek içinmi kullanacaksınız_?

eğer öyle ise bunun yerine el817 opto kullanılması daha mantıklı olur...hem fazla yer kaplamaz.... yada uln2003'te olabilir denemedim ama mantıklı olabilir....

teknikelektronikci

mustafa bence uln olmaz da udn olabilir

ayrica piyasada pek bulunmasada lojik mosfet ler var onlari da kullanabilirisniz irf yerine irl gibi
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

lojikmemo1

Merhaba

Isınma ve yanma normaldir mosfet sürerken şunlara dikkat ediniz.
Mosfetlerin ısınmasının nedeni iç direnç değil mosfetin kesim ve iletime gitme anındaki gecikmeden kaynaklanmakta özellikle de hızlı anahtarlama yapılan devrelerde(PWM ve benzeri) mosfetin iletime geçmesi için gate ucundan verilen gerilim(yukarıdaki mosfetler için) kesinlikle 10V civarı olmalıdır ve ayrıca mosfetin iletime geçme anında yüksek elektron yani akım ihtiyacını karşılayan bir gate sürme devresi kullanılmalıdır. Zaten  bu mosların datasheeti incelenirse gate gerilim tablosu göze çarpar. Gate sürme devresi için bir çok entegre vardır mesela ir2111 bu işler için yeterli low ve high tarafları aynı anda sürebilir bu mos driverler incelenirsa bazı modellerin, mosfeti iletime geçirmek için anlık olarak mosfetin GATE'sinin çekebileceği 30A gibi bir akıma karşı dayanıklı ve yeterli olduğunu görebilirsiniz. Aslında tüp sorunu çözmek için mosfetin modelini proteusun spice aracı ile simule etmek en iyisi. Mosfet modeli ise ileal bir anahtar ve gate source arasına bağlanmış 20 40pf arasında değişen bir kondansatördür bu kondansatörü ne kadar hızlı doldurursanız o kadar sorunsuz bir devre, anahtarlama ve performans alırsınız.

Kolay Gelsin
Mevlüt Aydoğdu
İnsanlara Akılları Ölçüsünde Söz Söyleyiniz.

mustafa_cmbz

irl serisi lojik fetlerden birazdaha bahsedebilirmiyiz_?

mesela ırfz44 ile arasındaki fiyat farkı ne kadardır_?

direkt 5v ile tetikleme yapabileceğimiz bir lojik fet ismi söyleyebilirmisiniz...katalog tükkanda kaldı :D araştırayım biraz...benim bolca kullanacağım bir malzemeye benziyor....şöyle soğutu takmadan 3-4 a taşıyacak bir fet  bulabilirsek tadından yenmez...

bybik

protech06 Acaba bu mosları ankaradanmı aldınız bende ankarada 40 A civarı mos aradım ama ancak npn nini bulabildim.

Lütfi AYYILDIZ

1. Drain pinini 0.1 ohm vatlı bir dirençle beslersen ve gate direncini 100 ohm (bağlamasanda olur)`a düşürürsen  ısınma problemin kısmen çözülecektir.

2. Tlp 251 ise kesin çözüm, fakat bu entegreyi 12v ile beslemelisin.

teknikelektronikci

irl 540 lojik bir mos ama kac Amper Volt bilemem bakmak gerek ben sadec bunu biliyorum o da sagolsun aslan korhan hocam tavsiye etmisti ama izmirde bulamadim ben :D
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

remzi

Lojik Mosfetlerin giriş kapasiteleri oldukça yüksek. Çalışmalarınızı yaparken buna dikkat edin. Mosfeti açıp kapatmak sürücü ile yapmak daha mantıklı...

mustafa_cmbz

fetler ile aram hiç iyi değil aslında matematik ile aram iyi değil biraz da ondan kaynaklanıyor...yada kendimi program olayına çok kaptırdım donanımsal konulardaki inceliklere uzak kaldım...

enson tabelalar için yaptığım animasyon devresinde bd-bdx serisi transistörlerden kullandım fakat led sayısı arttıkça sorun yaratıyorlar...ustalara durumu anlattım dedim tek çare fet kullanmak...kataloglardan araştırdım ırfz44 işimi görecek diye düşündüm ve her ihtimale karşı kaptım katalogu tekirdağda fet aramaya çıktım zaten topu topu 3 tane malzemeci var :D

neyse ilk gittiğim yerde ırfz44 buldum fiyatı biraz uçuk geldi ist. ne kadar bilemiyorum 1.25tl'den adet fiyatı olmak üzere 10 tane aldım...

devre bitti montaja geçtim bütün malzemeleri montajlayıp fet ile pic arasındaki direncleri boş bıraktım...oturup 2 formülle hesap yapmak zor geldi bende deneme bordu üzerinde fet'i tetikleye tetikleye elimdeki malzemelerden en ideal sonucu veren direnci kullandım..

sonuç : 12f675-150r-ırfz44

benim işimi görüyor. zaten bu aralar max. 10 harf harf başınada standart sayabileceğimiz bir rakam verecek olursam 30-40 led gidiyor kimi zaman 3 kimi zaman 4 led seri yapıyoruz...benim için sorun yaratmıyor...bir ara zamanım ve elimde çeşit direnç olursa formülden yola çıkarak hem formülü öğrenmek açısından hemde direncin değerini kullanacağım led değerine göre standart aşamasına ulaştırmak için bişiler yapıcam ....

neyse benim yazarken başım ağırdı hikaye gibi oldu.... :D

iyi çalışmalar....