pic ile zaman ayarlı kontrol

Başlatan rederfi, 25 Mayıs 2009, 10:59:35

rederfi

Öncelikle hepinize iyi çalışmalar arkadaşlar aranızda akvaryumculukla ilgilenen varmı bilmiyorum ama yarı profesyonel akvaryumlarda suyu temizlemek , hava basmak ,ışıklandırmayı çalıştırmak ,yemlemek gün içerisinde hep belirli saatlerde yapılmalı bu yüzden 1 haftadır neredeyse tüm elektronik sitelerdeki arkadaşların pic ile yaptığı çalışmaları okudum ama yapmam gereken sistemin hangisi olduğunu anlayamadım size projeyi anlatayım

Yapmak istediğim pc den pic16f..... entegremi programlamak program gün cerisinde benim belirlediim saatlerde sistemde bulunan 8 tane roleden şeçtiğimi tetikleyerek örnk:havamotorumum çalıştıracak

işin programlama kısmını ben halllederim fakat bana devre konusunda yardım edin lütfen
devreyi önce proteus ta yapıp programı deniyyecem olursa bu devreyi monajlıycam

[/size]kısaca;

pc ------>pic------->8xröle

pic devreyi pcden programlıycam örnek;saat 12:00 da yemleme otomatını 3 sn çalıştır,
saat 14:00 da hava motorunu 1 saat çalıştır.

eğer bu işi ticari amaçla yapmak isteyen arkadaşlar varsa lütfen benimle irtibata geçsinler
yaklaşık 300tl lik balıklarım için bu sistem çok önemli ölmesin hayvancıklar.... [fade]

Maxim

eğer ticari bir proje değilse ,ki gördüğüm kadarı ile değil ,
piyasada bu işlere uygun satılan bir takım kartlar olması lazım ,
usb veya paralel port üzerinden çalışan ,
kendi programı var ,
herşeyi ayarlıyorsun ve istediğin saatte istediğin süre kadar röleler çekiyor ..
pahalı olduklarınıda zannetmiyorum .

araştırma yapmadım çünkü ürünü buraya koymam, reklama girer .

bence en doğrusuda budur , siz bir bakının piyasaya ,
komple sıfırdan öyle bir devre tasarlamak,programını yazmak,baskı devresini çıkarmak sonra kutulamak ,birsürü iş ,dolu problemde çıkacaktır . Bir adet devre için bu kadar uğraşmaya değmez (bence).

zevk sizin ,para sizin ,zaman sizin ,balıklar sizin :) siz bilirsiniz en nihayetinde .

wsxwsx

Arkadaşa ticari teklif ilettim. ama galiba 1 sene beklememiz gerekecek.(ö.mesajı okuması için)  Çünkü 2008 de kayıt olmuş 2009 da 1adet mesaj yazmış. : )
Alıntı YapBu akvaryum sistemini çok güzel yaparız.

Cihaz USBden bilgisayara bağlanır. Açılıp kapanma saatlerini bilgisayardan ayarlarsınız. Sonra USB bağlantısını kesseniz bile , devre ayrı besleneceği için çalışmaya devam eder.  (üzerinde yanıp sönen bir ışık olur)

İsterseniz üzerine saati ve röle durumunu gösteren bir LCD de koyulabilir. Ancak işleri biraz daha uzatacağı için ek maliyet ve süre gerektirir.

Bu sistem seri üretim olacaksa maliyet çok daha düşecektir. ancak prototip olduğu için 1000 TL civarı tutar. Önce ufak bir kapora alınır. 1hafta ila 1 ay içinde sistemi tamamlarız.  Güzelce deneyip  değiştirlimesi gereken yer varsa bildirrisiniz. Sonra o değişiklikleri yaparız. Son halini test edip onaylarsanız.( tam istediğiniz gibi yapabilmişsek) bakiyeyi ödeyerek prototipi alabilirsiniz.

Bilgisayar programı da dahildir. ( özel program yazacağız. ) PIC programlamayla uğraşmanız gerekmeyecek. Tüm ayarları bilgisayardan yaparsınız.  pic hex kodu ve bilgisayar programının kodu hariçtir.