DIŞ MEKAN SAAT-TERMOMETRE İÇİN HANGİ LEDİ KULLANMALIYI

Başlatan border, 26 Mayıs 2009, 18:49:57

border

Arkadaşlar , dış mekan için bir saat-termometre yapmak istiyorum .  segmentleri kendim dizeceğim gün ışıgındada görülebilsin. piyasada bir çok led var karar veremedim daha önce böyle bir projeyi yapan arkadaşım varsa tecrübesinden faydalanmak isterim . ön taraf plexsi olacak. ledin milikandili en az ne olmalı. birde bu ledleri uygun fiyata satan bir yer biliyorsanız . oradan almak isterim. şimdiden teşekkürler.
yorum yapma, üret

Elektron74

Kımızı renk tavsiye ederim. Kandilini bilmem ama mavi renk tavsiye etmem.
Yarın; yorgun kimselerin değil rahatlarına kıyabilenlerindir.

mikromuh

En az 5000mcd kullan,yoksa verdigin para cope gider.
Gunese cikardinmi okuyamazsin yazilari.Kolay gelsin...

mustafa_cmbz

biz bu led'e mantar diyoruz.tabelarda görselliği arttırmak için bunu kullanırız..sebebini sorarsan bu led'ler diğer 5mm'lik ledler gibi ışığı belli bir noktaya odaklamaz...buda tabeların hangi açıdan bakarsan bak yazının okunabilirliğini arttırır...bir nevi plazma ve lcd tv arasındaki görsellik farkı gibi düşün...5mm lik ledlerden kullandığını farz edersek ve ledleri plakete tam olarak düz bir şekilde lehimlemezsen kimilerini az kimilerini çok yanıyormuş gibi görürsün...ledleri düz bir şekilde dizdiğini varsayalım bu seferde yazıyı tam anlamıyla okuya bilmek için ledlere 90derece dik açıyla bakman lazım ki tabeladaki ledlerin hepsinin verdiği ışığı aynı anda gözlemleyebilesin...bunlar işin incelikleri....iyi çalışmalar...

ilker_32

Burada kaliteli "Round led" kullanmıştım. Güneş çarpmadığı sürece iç ve dış ortamda çok güzel diyebilirim. Tabi arkadaşın önerdiği mantar ledi bende öneririm. Fakat o led burada kullandığım round led'e göre iki kat pahalıdır. Tabi görsellikde önemli birde animasyon atarsın süper olur.

teknikelektronikci

5mm round genis acili yüksek candella li led de isinizi görür ama fiatlar gercekten ucuk birde kaliteli led nerden alinir bende hic bilmiyorum eger bildiigniz yer varsa urayada yazarsaniz memnun olurum
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

kemalguler

Dış ortam için HATFON elo'dan (İzmir) oval kırmızı led almıştım.Çok ta güzel oldu.Tavsiye edebilirim.

ilker_32

Yüksek miktar led aldığımız için malzemelerin çoğunu çin'den alıyoruz. Şuan aldığımız yerin web adresi aklımda değil eve gidince adresi buraya yazarım.

Kolay gelsin...

sebo

ledlerin fiyatları renklerine göre farklılık gösterir. mantar ledlerin görüş açısı 100 derecelere kadar ulaşır o yüzden çok geniş bir açıdan okunabilir. ledleri ucuz almak istiyorsan 500 lük yada 1000 lik paketlerde almalısın. kırmızı mantar ledin 500 lük paket fiyatı 500*0.028$   yani 16,52 $ + kdv en ucuz led kırmızı olandır.

mustafa_cmbz

yanlız hatırlamıyorsam bizimkiler led'in tanesini 0.08cent'ten alıyorlar ama yanlış ta olabilir benim aklımda öyle kalmış...

sebo

Alıntı yapılan: "mustafa_cmbz"yanlız hatırlamıyorsam bizimkiler led'in tanesini 0.08cent'ten alıyorlar ama yanlış ta olabilir benim aklımda öyle kalmış...

sonucu öğrenip buraya yazarsan çok sevinirim çünkü ben bu fiyata satış yapan yeri 2 gün önce buldum normalde 0,048$ dan alıyordum.

teknikelektronikci

Alıntı Yap0.08cent'ten

0.08 dolar olmasin o fiyat iyi gözüküyor
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

erdemefe

kardeş bende şu anda tam dediğin projeyi yapıyorum led olarak 5mm 7000mC ultra şeffaf led aldım 1000 tane 980 tane kullanacağım ilk 2 display bitti mantar ledlerin bu iş için daha uygun olduğunu biliyorum ama normal 5mmlik ledin görüntüsü daha hoşuma gitti güneşli havada yandanda okunabiliyor bak birde fotoğraf çektim fotoğraf iç mekanda ama dış mekanda da okunabiliyor

sebo

gündüz güneşin olduğu ortamlarda normal ledle yazılan yazıyı okumak daha kolaydır. mantar ledin avantajı ise daha geniş bir açıdan okunabilmesidir ama gündüz normal led kadar etkili olmaz. mantar ve normal ledi yanyana yakıp dik bir açı ile baktığınızda zaten farkedersiniz mantar ledde ışığın oluştuğu alan diğer lede göre çok daha ufak bir alanda oluşur.

border

bu konuda fikirlerini beyan eden tüm arkadaşlara teşekkür ederim. erdem kardeşim foto içinde sağol oldukca güzel.eline sağlık . ledleri aldığın yerin telefonu veya internet adresi varsa iyi olur.
mustafa hocam şu ledlerin fiyatını tam netleştirirsen iyi olur. bekliyoruz
sebo ledleri aldığın yerin telefonu veya adresi varmı kargo ile gönderebilirlermi ,çünkü ben bandırmadayım 500 lük paketten almak isterim. mustafa hocamın işi netleşince
 bu konuda yol gösteren herkese tekrar teşekkür ederim
yorum yapma, üret