Pic Cıkışı Mosfet Çoklama

Başlatan protech06, 02 Haziran 2009, 20:49:26

protech06

Arkadaşlar pic çıkışındaki bir pine IRF540N Sürdüm fakat ihtiyacım olan Amperi karşılamıyor bu pine 5 adet daha mosfet baglamam gerekiyor yani picin 1 çıkışından 6 adet mosfeti nasıl sürebilirim ? 6 ayrı   direnci ortak tek bir pine girip mosfetleri sürmek saglıklı olurmu ?

cetinkaya

pic cikisini bir tane transistörlen güclendirp öyle mosfetlere girsen derim ben ama tabiki ustalar daha iyi bilirler bu isi

eLectronbLue

Bir mosfeti bile uzun süre kaldırabilmesi bir mucize.Optik izolatör kullanmak şart gibi. PIC çıkışında bir adet transistör kullanıp bu transistör ile led diyotları birbirine paralel bağlanmış optokuplörleri sürebilirsin. Tabi ki de optokuplörlerin foto transistörleri ile de mosfetleri süreceksin.

protech06

Bir mosfeti bile uzun süre kaldırabilmesi bir mucize

Hocam neden mucize olsun  pic cıkısından direk sürülmeye müsait çok mosfet var vgs gerilimi 10-12V olanlar da haklısınız bir ön transistör gereki fakat ben zaten  5v ile sürülebilen bir mosfet kullanıyorum ve mosfeti pwm ile sürüyorum 1 yılı gecti calısan devrem var ve sorun yaşamadım

eLectronbLue

Çoğu arkadaşım mosfeti düzgün süremediği ve Vgs gerilimi 10-15 volt olan mosfetleri PIC 'e direk bağladığı için problem yaşıyordu. Sizin de bu konuda dikkatli olmanızı istedim.

İyi Çalışmalar

kamoz

İstediginiz anahtarlama frekansı  önemli bir unsur.Her ne kadar gate source empedensı çok yüksek olsa da frekans artdıkca kapasitif özellik den dolayı empedans düşüyor ve daha yüksek gate akımına ihtiyac duyuyor.
İkinci bir konu ise mosfetin highside veya lowside sürülmesi: Eger low side sürülecek ise iş kolaylıkla saglanabilir.High tarafında sürülecek ise(yani akım + tarafdan mosfet üzerinden yüke dogru akacaksa) mosfet sürmek için özel sürücü devreler kurmanız gerekir.Ancak böylece gerçek RDS-on degerine yaklaşabilirsiniz. Kamil Özduyucu

eLectronbLue

Çoğu arkadaşımız GS arası 10-15 volt gerilimli mosfetleri direk PIC çıkışına bağlayarak sürmeye çalışıyor ve doğal olarak problem yaşıyorlar. Siz de dikkat edin diye söyledim.

Mastercodex

Alıntı yapılan: protech06 - 02 Haziran 2009, 21:42:43
Bir mosfeti bile uzun süre kaldırabilmesi bir mucize

Hocam neden mucize olsun  pic cıkısından direk sürülmeye müsait çok mosfet var vgs gerilimi 10-12V olanlar da haklısınız bir ön transistör gereki fakat ben zaten  5v ile sürülebilen bir mosfet kullanıyorum ve mosfeti pwm ile sürüyorum 1 yılı gecti calısan devrem var ve sorun yaşamadım

Merhaba ,

Pic işlemciden direk IRL540 mosfeti sürebilmem için bana bir örnek çizim verebilirmisiniz.
Mastercodex