basınç transmitteri

Başlatan enrique_iglesias, 05 Haziran 2009, 20:12:23

enrique_iglesias

Arkadaşlar merhaba elimde 4-20mA çıkış veren bir basınç sensörü var ama biraz canımı sıkıyor...

Basınç ölçmemde sıkıntı yok ama bir rahatsız edici durum var.

voltmetre ile stabil bir çıkış alıyorum basınca doğru orantılı olarak.. Ancak picin analog kanalından okuma yapınca stabil değil fıttırıyor resmen tabi bu okuma sıklığına göre değişiyor 205 okumam gerekirken 195 ile 210 arasında oynayıp duruyor ne yapabilirim. Programdamı hata var dedim potansiyometre okudum gayet stabil ne yapabilirim??????

Salih

Pic'in analog girişine şaseye paralel 100 nF kondansatör bağla . Aynı zamanda analog girişe seri 4,7K direnç bağla.
Birde, örneğin 200 ms de bir örnek alacaksan 10 ms'lik aralıklarla
20 adet okuma yap ve bunların ortalamasını al.
Bu işlemlerin faydası olacaktır.

enrique_iglesias

salih dostum dediklerini şimdi yaptım biraz daha stabil oldu ama biraz daha ihtiyaç var...... :) Ama teşekkür ederim :)

LM358N ile bunu nasıl yapabiliriz peki?

Salih

Bence şimdilik kondansatörün değerini artırarak denemeye devam et.

bigbey

Analog ölçümü yaparken ölçüm kanalını seçtikten sonra bekleme yapılması gerekli. Eğer bekleme süresi var ise bu süreyi biraz daha uzatmanızı tavsiye ediyorum.

(Uygun fiyatlı 0-20 bar, 0-50 bar, 0-100 bar, 0-600 bar transmittere ihtiyacım var.Nereden bulabilirim.)
TA6R

bkrtncr

Microislemcilerde adc stabilitesi icin belki 100 sayfadan fazla bir kitap yazilabilir.

- Oncelikle analog ve digital devrelerin referans voltajlarinin cok stabil olmasi gerekiyor. Bunun icin devre tasarimi cok onemli.
- ADC icin mutlaka opamp sart, belirtildigi gibi LM358 ucuz ve yeterli bir cozum.
- Her Entegrenin besleme pinlerinin hemen 100nF kondansitor mutlaka olmali.
- Analog GNDsi ile Digital GNDsi sadece tek noktadan birlesmeli ve bu nokta pic'in GND pini olmalidir.
Bildigini paylaşan, ALİM'dir...

solidus

@bigbey,
Hocam sanırım fiyat hususunda cvp. gelmemiş. Eğer bilgiye ulaşırsanız ve paylaşabilirseniz sevinirim...
Kimine göre kralım kimine göre yalanım… Herkes rahatına baksın, ben adamına göre adamım..