Hoparlör çıkışını kulaklığa çevirmek. (Yardım)

Başlatan LhNSvM, 07 Haziran 2009, 14:31:28

LhNSvM

Arkadaşlar merhaba aşağıdaki devrenin çıkışına normalde hoparlör bağlanıyor ama ben projemde bu devrenin çıkışına kulaklık bağlamak istiyorum ve aralarında direnç farkı olduğunu biliyorum, herhangi bir sorunla karşılaşırmıyım? Bunun için ne yapmam gerekiyor? Herhangi bir fikri olan ya da bu konuda tecrübesi olan arkadaşlardan yardım bekliyorum...

fatihlee

Tavsiye edilen 16 ohm 50 mW.Paralel bağlantı yapma cihaza zarar verebilir
Everything for PicProje

LhNSvM

Sadece kulaklık bağlamak için ne yapmam gerekiyor, empedans uygunlaştırıcı devreler var ama bağlantıyı nasıl yapabilirim acaba?

CLR

Yapacağın olay şudur, genelde kulaklıklar 16-32ohm arasında değişir. İlk başta kulaklığa seri direnç gireceksin(devreye ses çıkışına seri gireceksin), önce yüksek değerden başla mesela 22ohm gir. Senin kulaklık 16ohm ise yoplam 22+16=38ohm olacak ve kulaklığa daha zayıf ses gelecek. Bu ses senin için düşükse 22'u düşür veya yerine trimpot tak, istediğin ses seviyesine ulaştığında bırak.
Knowledge and Experience are Power

nurim

Alıntı yapılan: "LhNSvM"Arkadaşlar merhaba aşağıdaki devrenin çıkışına normalde hoparlör bağlanıyor ama ben projemde bu devrenin çıkışına kulaklık bağlamak istiyorum ve aralarında direnç farkı olduğunu biliyorum, herhangi bir sorunla karşılaşırmıyım? Bunun için ne yapmam gerekiyor? Herhangi bir fikri olan ya da bu konuda tecrübesi olan arkadaşlardan yardım bekliyorum...

Kulaklıklar genellikle 32Ohm ve16 Ohm'luktur..Devreki hop.16Ohm gözüküyor.Hem 32ohm ve 16ohm'luk kulaklıkları doğrudan hoparlör yerine kullanabilirsin.Ama 16 Ohm kulaklık en uygun olanıdır. 32 ohm da biraz güç kaybı olur.Eğer daha düşük empedanslı bir kulaklık kullanacaksan devreye seri bir direnç bağlayarak kullanabilirsin.(16,22,33 ohm ...vb)

Kolay gelsin
nurim
"Bilgi paylaştıkça artar ,acı ve keder paylaştıkça azalır"

LhNSvM