akım-gerilim-amper?

Başlatan AKP, 08 Haziran 2009, 00:18:32

AKP

akım ile gerilim aynımıdır?
akım ile amper farklımıdır?

bu akım gerilim amper kafamı karıştırıyor.

ben,

akım=amper=I
gerilim=volt=V=U

bunları biliyorum doğrumu sizce?

dijital74

Akım bir telin kesidinden 1 snde geçen yük yoğunluğuna denir. Yük miktarı coloumb, zaman da saniye olarak alınırsa akım şiddeti birimi Coloumb/sn = Amper olarak bulunur.

Gerilim ise akımı oluşturan potansiyel farktır. Elektrik akımı bir elektron akımıysa eğer tek bir elektronun potansiyel enerjisine gerilim denir. Birimi Volttur.

fahri-

Kusura bakılmasın ama AKIM ve GERİLİMİ bilmeyen bir arkadaşın bu foruma üye olmasına şaşırdım.

erkan614

Alıntı yapılan: "fahri-"Kusura bakılmasın ama AKIM ve GERİLİMİ bilmeyen bir arkadaşın bu foruma üye olmasına şaşırdım.

sebep herkesin elektronikçi veya elektrikçi olması şartmı?
pic ile hobi amaçlı ilgilenen arkadaşlar olamaz mı?
veya mi mekanikçi kontrol sistemini kendi oluşturmak istese bu foruma üye olamazmı?  :roll:  
bence şaşırmamak lazım, hani şaşırsak bile bunu yazmayalım ki bazı çok basit diye tabir edilen konuları bilmeyen arkadaşlar çekinmeden soru sorabilsin.

OG

Alıntı yapılan: "fahri-"Kusura bakılmasın ama AKIM ve GERİLİMİ bilmeyen bir arkadaşın bu foruma üye olmasına şaşırdım.
hayret bir söz.

Temel Elektrik, Elektroteknik gibi kitaplara bakman gerekecek arkadaşım. MEB yayınevlerinden bulabilirsin.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

gallavi

Bence de temel elektronik konularında burada sormak yerine kitaplardan faydalanmak daha doğru olacaktır yoksa forumlardan soru cevap yöntemiyle öğrenmelerine ömürleri yetmeye bilir :)
DemirHan=gallavi;

mcan

Akım ve gerilimi biliyormusunuz? Yazabilirmisiniz buraya, böylece bilmeyenelerede öğrenirler.Merak ettim neymiş akım ve gerilim belki bilmediğimiz bir yerler vardır.

z

@Fahri

Sen bu isleri iyi biliyorsun. eV diye gosterilen elektronvolt un voltajla alakasi varmidir?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

dijital74

eV (elektronvolt) bir enerji birimidir. Mikro düzeyde kullanılır. Örneğin bir elektronun üst bir seviyeden alt seviyeye geçerken kaybettiği enerjiyi bir foton olarak salar. Bu fotonun enerjisi eV mertebesinde ölçülür. Bildiğimiz Volt ile bir ilgisi yoktur.

z

Yok olmaz. Bunu Fahri'den dinleyecegiz.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

dijital74

Alıntı yapılan: "z"Yok olmaz. Bunu Fahri'den dinleyecegiz.

Öyle olsun bakalım. Kendi kelimeleriyle bir de @fahri- den dinleyelim.

fahri-

Arkadaşlar,
Soru soran arkadaşın sorusuna cevap vermektense neden benim yazıma takıldınız. ??? Arkadaş hala cevap bekliyor. Beni eleştireceğinize keşke arkadaşa yardımcı olacak bişeyler yazsaydınız. Ama eleştirmek çok kolaydır bişeyler yapmak değil. Ben yanlışsam doğrusunu siz neden yapmadınız ???

Benim düşüncem yanlış olabilir. Ben bu düşüncemi belirtirken bu forumun elektronik konusunda bilgisi olan kişilerin paylaşım sitesi olarak düşünüyordum. Yanılmışım demekki.
Bazı forumlar referanssız üye kaydetmiyor. Neden acaba !!!