3 axis sürücü problemi

Başlatan ariva, 08 Haziran 2009, 23:14:49

ariva

Öncelikle herkese iyiakşamlar dilerim.

Bu işe gönül vermiş vaktini harcamış sizlere bir sorum olacak. Fikret Duru Bey' den gg. vasıtasıyla 3 axis sürücü (TA 8435'li) aldım. Henüz acemi olduğumdan sanırım bazı problemler olduğunu düşünüp sizlere sorayım dedim.

1- Motorlar çok ısınıyor.
2- Sürücü üzerine bağladığım soğutucu alüminyum çok ısınıyor neredeyse elle tutulamaz.
3- mach 3 le denemeler yapıyorum, bu ısınma problemi bununla ilgili olabilir mi ayarlarımda bir hata olabilirmi?
4- motorların hızı düşük yine mach 3 te ki ayarlarımdan mı?

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürlerimle.

ariva

fractal

1.step motor çok ısınır.çalışma sıcaklıkları cok yüksektir.bir sorun olmaz.ama  üzerine soğutucu monte edip fan takabilirsen cok iyi olur.
2.aynı şekilde sürücüyede ısıtransfer maddesi sürüp o ısıtıcıyı tak sonra bir tarafından fanla üflesin.

bende çok güçlü bir step motor ve sürücü kullandım.30Nm140vdc.10Arms di..kendi yazılımımla bile 3000 rmp çıkabildim...ama yüke bağladığında dikkat et .kuvvetxkuvvet kolu....
Restantum cogniscutur Quantum deligutur

erkan614

çektiğin akıma göre entegrele ısınacaktır eğer o entefgreler max 2.5a çekilir ama soğutması çoook iyi olmak zorunda ben 1.8A in üstüne çıkmamaya dikkat ederdim. bide çhopper frekansı çok düşükse bu ısınma olabilir onuda bi kontrol et
ben sürücüleri motora bağlamadan önce iki bobininede 100R watlı direnç takılı halde ampermetreden tutma halinde entegre çıkışından kaç amper çektiğini ontrol ederim sende bi kontrol et sonra kademeli olarak direnç değerini düşürerek ölçümler yaparım (10R, 1R),
çünkü olabilecek bi aksilikte özellikle chopper varsa işin içinde çıkış kısmı direkt yanıyor,

sürücü kitini nekadara aldın?

turgut94

ariva:
Sendeki sürücü kartına ilave bir devre yapılması lazım.O devreyi ilave edersen sinyal gelmediği müddetçe çekilen akım yarıya inecektir.mach 3 den hareket sinyali  gelince tam güçte çalışacaktır.öyle hatırlıyorum.
http://img191.imageshack.us/gal.php?g=7414b.png

haciman

TA8435 entegresinin datasheetini inceledim otomatik akım kısma fonksiyonu yok. Dolayısıyla durma esnasında entegre akımı kısmadığı için motorlar fuzuli ısınıyor.

Bunun yanında uygulama notunda diyorki: Tavsiye edilen voltaj 24V DC ve tavsiye edilen akım 1.5A.

Eğer sürücü biraz kaliteli olsaydı auto current reduction (Otomatik akım kısma) özelliğini kullanarak durma esnasındaki akımı istediğiniz değere set ederdiniz. Böylece fuzuli ısınmayı önlemiş olurdunuz.

Bu arada merak ettim bu devre için dışarında step sinyali kesildiğinde çıkış akımını kısacak bir devre varmı?
“Buna karşılık sizden hiçbir ücret istemiyorum. Benim ücretim ancak âlemlerin Rabbi olan Allah’a aittir.”  (Şu’arâ Sûresi 109)

ariva

Herkese ilgilenip yorum yaptığı için teşekkür ederim. Ve bazı cevaplar vermek isterim:

Sayın erkan614 :
3 adet 1.4 amper motor kullanıyorum. Ancak chopper olayını anlamadım ve benim sürücü üzerinde böyle bir şey var mı bilemiyorum. Fakat aşağıya yeni bir foto ekliyorum sürücünün daha yakından olan bir görüntüsü, eğer bakabilirseniz bir fikir verecektir düşüncesindeyim. Bir de ne kadara aldığımı sormuşsunuz fakat yukarıdaki fotodaki elemanları ayrı ayrı aldım kit olarak değil. Sürücü 180 TL, Güç Kaynağı 55 TL ve 4 adet motoru 42 $' a aldım.

Sayın turgut94 :
Bu söylediğinizi nette görmüş fakat anlayamamıştım ne olduğunu ne işe yaradığını, teşekkürlerimle. Ancak yine bir sorun var gibi çünkü bu devreleri yapsam bile sürücüm üzerinde verdiğiniz linkte görülen fotoğraftaki gibi bu devrelerin takılabileceği bir yer yok acaba başka bir yerinden mi bağlanıyor bilemiyorum. Aşağıya sürücüyü daha yakından görebileceğiniz yeni bir foto yüklüyorum.

Sayın haciman :
Söylediğiniz tavsiye edilen değerlerde sorun yok gibi 1.4 Amper 3 adet motorum var ve 24V DC ile bağlı. Ancak motorların üzerinde 2 faz ve DC 4V değeri yazıyor. Ve "dışarında step sinyali kesildiğinde çıkış akımını kısacak bir devre"  var mı şeklindeki sorunuzu da maalesef size bırakacağım çünkü bilmiyorum fakat aşağıya ekleyeceğim yeni fotodan belki görebilirsiniz.

Tekrar herkese ilgi ve alakası için teşekkür ederim. Paylaşılan bilgiler sayesinde bizlerde öğreniyoruz biraz yavaş olsa da  Ama ne yapalım daha yolun başı sayılır…
[/URL][/img]

haciman

@ ariva

Hocam öncelikle birkaç noktayı açıklığa kavuşturalım.

1-) Step motorlar sıcak çalışırlar. Bunda bir sakınca yoktur.
2-) TA8435 üzerine bağladığınız soğutucu pasif alüminyum blok. Bu soğutucunun üzerinden ısıyı uzaklaştırmak için aktif bir fan devreye sokmalısınız. Nasılki bilgisayar işlemcilerinin üzerinde bir alüminyum blok ve fan varsa ve fan olmadan alüminyum blok üzerindeki ısı uzaklaştırılması çok zorsa aynı durum bu entegreler içinde geçerli.
3-) Devre üzerinde akım ayarı söz konusu değil. Sabit akım sens dirençleri var ve çıkış akımı tek bir değere set edilmiş. Eğer bir potansiyometre ile akım ayarlanabilseydi çıkış akımını düşürerek ısınmayı biraz azaltabilirdiniz.
4-) Motorların ısınması ile Mach3 programının bir ilgisi yoktur.
5-) Motorlar yavaş dönüyorsa bunun birkaç nedeni olabilir.
Birincisi Mach3 ün per step ayarı olabilir.

http://www.machsupport.com/docs/Mach3Mill_Install_Config.pdf (Bu pdf dosyasının 77 sayfasını inceleyin)

Bu nedemek? 1 mm ilerleme için motorun kaç adım atacağını doğru girmemiz gerekiyor. Diyelimki elinizde 1.8 derece bir step motorunuz var. Bu motor bir turda 5mm ilerleyen vidalı mili tahrik ediyor olsun. Ve sürücünüzde 1/8 adıma set edilsin. Şimdi Mach3 ün her eksen için gerekli olan per step ayarlarının yapılması gerekiyor. Sürücünüz 1/8 adıma set edilmişti. 1600 hz lik bir sinyal gönderirseniz step motor 1 tur dönecektir. Fakat vidalı milin hatvesi 5 mm ve bu durumda sistem 5 mm hareket edecektir. Ama bizim per step için 1 mm ilerlemeye karşılık gelen adım sayısını girmemiz gerekiyor. Bu durumda girilecek değer 1600/5=320 adım olmalıdır. İşte bu değeri yanlış girerseniz motorunuz yavaş dönebilir.

İkincisi motor voltajı. Step motorun hızlı dönmesi besleme voltajına bağlıdır. Eğer motorun etiket voltajının 10-20 katı kadar voltaj uygulayabilirseniz (İdeali 15 diyorlar) motorunuz yeterince hızlanacaktır. Tabii sadece hız değil aynı zamanda motordan elde edilen tork değeride artacaktır (Tabii tork düşük devirlerde daha fazla yüksek devirlerde daha düşük olacaktır. Çünkü BEMF motorun işe yarar voltajını azaltacaktır).

Üçüncüsü motorun bağlantı şekli. Motorunuz bipolar 4 kablolu değilse 6 veya 8 kablolu ise bağlantı şekline göre motorunuz hızı değişir.
“Buna karşılık sizden hiçbir ücret istemiyorum. Benim ücretim ancak âlemlerin Rabbi olan Allah’a aittir.”  (Şu’arâ Sûresi 109)