Güç hattından DATA

Başlatan oyhan, 10 Haziran 2009, 08:39:48

oyhan

Merhaba
30V luk bir güç hattından datayı nasıl taşırız.( 8bit data) Hız konusunda sıkıntı olacak birşey varmı?işlemciden çıkan datayı 30V luk dc üzerine bindirip taşıyabilirmiyim...
BİRLİKTEN KUVVET DOĞAR:

mucit07

hali hazrda kullandıgımız adsl bu şekilde calışmaktadır. beslemenşn üzerinden data  gonderme ve alma yapılmaktadır. yada tlf sistemleride dtmf de bu şekildedir

oyhan

Data ile beslemeyi en iyi hangi yöntemle veya hangi componenet ile birleştirmek uygun olur. Ayrıca mesafeyi ne kadar etkiler sizce?
BİRLİKTEN KUVVET DOĞAR:

aslan_korhan

RF olarak besleme hatına modüle edebilirsin. Birkaç yüz KHz lik RF taşıyıcı frekansı yeterli gelir. Bir nevi X10 sistemi gibi olur...
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.

oyhan

Beslemeyi gnd ye çekerek data yollayabilirmiyim onu düşünüyorum
BİRLİKTEN KUVVET DOĞAR:

aslan_korhan

Besleme voltajınla oynayarak da birşeyler yapılabilir.
Mesela Data-0  için Besleme 30V, Data-1 için ise 32V gibi.
alıcıda ise sadece bu 30V ve 32V fark algılatacaksın.

oyhan

30-35 varası değiştirsek voltajı yaklaşık işimi görür ancak nasıl değiştireceğiz. Referans gerilimleri ile oynayarak olabilirmi regülatör entegrelerinin ne dersiniz? Örnek bir uygulama varmı?
BİRLİKTEN KUVVET DOĞAR:

ustad

Merhaba,

Besleme hattınız DC yada AC olmasına göre farklı çözümleri olmaktadır. Tabii birde ne kadarlık bir veri paketini taşıyacağınızda önemlidir. X-10 gibi sistemler AC hatta saniyede tam emin olmamakla beraber 60 byte gibi bir veri iletmektedir. DC hat üzerinden veri iletimi daha karışık olmaktadır. Maxim ve St nin bu konularla ilgili bir-kaç ic si bulunmakta. AC için ise Philipsin TDA5051 v.b modemler bulunmaktadır. TDA5051 ile ilgili burada http://www.nxp.com/acrobat_download/other/sales/75002296.pdf bilgi mevcut.

Kolay Gelsin.

Murat Mert

Arkadaşlar buna benzer bir sistemi bir kontrol panelinde gördüm fazla inceleme şansım olmadı ama sistem 24 V AC ile çalışıyor ve sadece 2 kablodan oluşuyor ölçü aletiyle ölçmeye çalıştım hatın birisi gnd ye omajlı uç veriyordu. Beki bir diyot ile gnd ye çekmşlerdir. denemek lazım.
mert07

mucit07

burda 2 nokta onemli sonucta besleme asırı yüklenmemek gerekir  beslemeye  cok basit bir yöntemle dc  gerilimin üzerine data bindirmeyi basardım ancak saglıklı oldugu söylenemez hattaki cihazlar artıkca sorunlar baş gösterecektir. biraz komplex vede ugrasılacak zaman ayırcak   kadar  onemli değil diye düsünüyorum

aslan_korhan

Uydu alıcı sistemlerinde kullanılan Diseq sisteminide inceleyebilirsin. Burada da DC hat üzerinden bilgi gönderiliyor. PIC ile yapılan örnekleri vardı. Basit birşeydi...

klax

HART denılen bır haberlesme vae bu sesorlerde cok kulanılıyor bır bak istersen googleden
TB2EOS