pic ile esc

Başlatan TURKSKOPAT158, 14 Haziran 2009, 14:58:22

TURKSKOPAT158

arkadaslar acemi elektronikçiyim.model araba için iler gerisi olan esc devresi yapmak istiyorum.elimde irfz44n ve irf9540 mosfetlerinden oluşmuş bir h köprüsü var ve çalışıyor.ancak pic pwm uyguladığında pic yanıyor.h köprüsünün veri girişlerine pic nasıl bağlanmalı araya hangi elemanalr bağlamalı,bunun içn entegreler var mıdır?
RC'ci

Tagli

Bu konu hakkında pek bilgim yok ama mevcut şemayı eklersen konuya hakim arkadaşlar hatayı bulmada yardımcı olabilirler. Şema olmadan yorum yapmak zor oluyor.

Genelde bu tür uygulamalarda kontrol devresi ile sürücü devresi birbirinden ayrılır (yalıtılır). Bunun için optocoupler denen bir parça kullanılıyor. Bunu kullanırsan en azından PIC'in yanmamasını garantilemiş olursun. Eminim pek çok örneği mevcuttur ama benim ilk aklıma gelen TLP521 entegresi.
Gökçe Tağlıoğlu

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: "TURKSKOPAT158"arkadaslar acemi elektronikçiyim.model araba için iler gerisi olan esc devresi yapmak istiyorum.elimde irfz44n ve irf9540 mosfetlerinden oluşmuş bir h köprüsü var ve çalışıyor.ancak pic pwm uyguladığında pic yanıyor.h köprüsünün veri girişlerine pic nasıl bağlanmalı araya hangi elemanalr bağlamalı,bunun içn entegreler var mıdır?

Hmm aslinda pic in yanmamasi gerek aksine mos larin yanmasi gerek h-körüsü saglammi ? bundan emimisiniz ?

eger yalitmak isterseniz veri girislerini optocuplör ile yalitabilirsiniz örnegin 4n25 entegresi ile ama eger motor fazla akim cekmiyorsa l298 i kullanin derim kolay gelsin
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

TURKSKOPAT158

h kprüsü sağlam devre seması yok elimde:S.benim bi arkadas yapmıştı.optoküplör arastırcam.ne yazııki motor devamlı 6-7 amper çekiyor max 30 amp görüyor.rs540sh
Teşekkürler
RC'ci

buiba

opto olarak tlp251 kullanın mosfet drıver olarak tasarlanmış bi entegre