Haberler:

Forum kuralları güncellendi LÜTFEN  okuyunuz:  https://bit.ly/2IjR3ME

Ana Menü

dış ortamda infrared

Başlatan selvi, 14 Haziran 2009, 16:50:31

selvi

sony sirc protokolu kullanarak 10m de sinyal kesildiginde alarm calan bir devre yaptim.fakat dis ortam faktorlerinden(gunes,bulutlu gokyuzu v.b) olumsuz etkileniyor.ve yanlis alarm veriyor.
 sormak istedigim gun isigi ortaminda infrared sistemini saglikli calistiran var  mi?ir_verici ve ir_alici surekli acik olacak.gun isigindan sistemin etkilenmesini asgariye cekecek yontem var mi?
 normal sony tv kumandasi gun isigindan bayagi olumsuz etkileniyor.ic ortamda mesafe bayagi uzun iken dis ortamda mesafe cok dusuyor.ve dis ortam kosullarindan olumsuz etkileniyor.
 bir ara arastirma yaparken otoparka giren ve cikan araba sayisini ogrenmek icin karsilikli konulmus verici -alici sistemi kullanmis.merak ettigim infrared ic ortamdan mi yoksa dis ortamdan mi kullanilmis.dis ortamdan kullanilmista dis ortamfaktorlerden olumsuz etkilenmemmesi icin ne tur yontemler kullanilmis?
Yaşam anlamlandırıldıkça kutsaldır....

akkoyunlu74

https://www.picproje.org/index.php/topic,24565&highlight=

mesafeyi led sayısı ve gerilimini artırarak halledersin.
devre kendi frekansında çalıştığından ortam işiğından ve çevresel faktörlerden minimum etkilenir. ancak tek sinyal gönderiyor. kumandadaki gibi birden çok kod gönderemezsin. kolay gelsin
ayrıca ortam ışığından daha az etkilenmesi için alıcı ve ir ledi boru içine yerleştirirsen ortam ışığına direk maruz kalmayacağından dış etki azalır.

selvi

alici ve vericiyi boru icine koydum.fakat buna ragmen olumsuz etkileniyor.vericiden tek bir veri(veri=3) yollaniyor.

arslan74

Merhaba,

Ayrıca devreni infrared flitreli bir kutuya koy. Bunun için kırmızı pleksi uygundur. Dırşardan diğer ışık süzmelerini gecirmesin, sadece infrared ışık geçsin. o zaman sorun düzelir. Ayrıca ek olarak birde önüne birde mercek eklenirse, tam istediğin şekilde çalışır.

Selamlar

fahri-

Gönderilen ve alınan verilerin doğrulamasını yapmaya çalış. Yani 3 gönderirken yanında başka bir sayı da gönder. Gönderilen bilgi ve gönderdiğin doğrulama sayısı alıcıdan alındığında her ikisini de kontrol ederek gönderilen bilginin doğruluğunu kontrol edebilirsin.

selvi

devrenin kendisi plastik kutunun icinde.ir goz kutunun dis tarafina monte ettim.ir gozu , 6cm uzunlugunda plastik hortumun icine yerlestirdim. ir led icin herhangi bir sey yapmam gerekiyor mu?ayriten mercegi nasil yerlestirmem gerekiyor.ve hangi cesit mercek gerekli.ir goz olarak TSOP1738 kullandim.
kırmızı pleksiglas kalinligi nasil olacak.istanbulda nerde bulabilirim.

Gönderilen ve alınan verilerin doğrulamasını yapacak bir ornek vermeniz  mumkun mu?tam anlayamadim.zaten sony sirc protokolunu kullandim.

arslan74

Merhaba,

Eğer böyle bir şeyi sadece bir kere yapacaksanız o zaman bir tane hazır alın.  Fiyatı paahalı bir ürün değil o yüzden yapmakla vakit gecirmemiş olursunuz.

Örneğin aşağıdaki ürün gibi:

http://www.kontal.com.tr/index_enter.php?sayno=4&aksid=3

Selamlar

selvi

devre kapali bir plastik kutunun icinde sadece ir goz kismi acik.sadece bu kismi kirmizi pleksiglas ile kapatsam yeterli olur mu?ayriyeten birden fazla yapacagim.

gcolak

pleksinin faydası olur.

nonstradam

TSOP1738 ile kutu yani devren arasında mesafe uzun ise elektriksel gürültülerede maruz kalıyor olabilirsin. yazılımında problemler oluyor olabilir. kapalı ortamda sorunsuz çalıştığına eminsen yani programının hata yapmadığına eminsen arkadaşların fleksi ve mercek uyarılarınıda gerçekleştirirsen sorun olacağını düşünmüyorum. tsop türü ır alıcılar dış ışık kaynaklarında gelebilecek gürültüleri minimize eder. benim şu anda dış ortamda sorunsuz çalışan bir projem var dediğin gibi bir problemle karşılaşmadım. mercekte koymadım sadece fleksi var.yazılımını kontrol etmeni tavsiye ederim. gönderdiğin kod sayısınıda arttırman faydalı olabilir sadece bir byte yerine "picproje12345" gibi bir kod gönderirsen daha iyi olur kanaatindeyim. iyi çalışmalar kolay gelsin...

not: bu şekildede sorunun çözülmez ise
alarm devresi demişsin, bir taraf sürekli yolluyor bir taraf sürekli alıyor arada kesim olursa alarmın devreye giriyor. sanırım sistemin bu şekilde çalışıyor. gönderme alma zamanların arasında ki çok küçük farklılıklarda sistemini tetikleyebilir. alıcı tarafında kesilimin olduğu bölüme for next döngüsü gibi bir uygulama yapabilirsin. kesilimin devamlılığına bakarsın mesela bir datanın gelmemesi durumunda alarmı aktif et yerine. peş peşe 200ms süresince gelen veri olmazsa alarmı aktif et gibi bir döngü kurarsan arada kaçabilecek bir byte ı veya çevreden gelebilecek küçükte olsa ışık veya elektriksel parazitleride böylelikle filtrelemiş olursun

selvi

bendeki program not ta belirtiginiz gibi calisiyor. sistem sony sirc protokolune gore olusturuldu.baslangic sinyali 2.4ms ve bu sinyal gonderildikten sonra cihaz bilgisi(abyte=1) tus bilgisi(dbyte=3) gonderiyor.alici baslangic sinyali 2.4ms disinda ust uste 15 kez yanlis veri gelirse alarm caliyor ve 1ve 3 verilerin disinda    ust uste 2 kez  yanlis gelirse yine alarm calsin seklinde programin alici kismi duzenlendi.sanki sizin soylediginize denk dusuyor.  
siz programi dis ortamda kullandiginizi herhangi bir sorun yaratmadigini belirttmisiniz.merak ettigim sizin kurdugunuz sistemin mantigi nasil.yani ir_verici-ir_alici surekli acik mi?yoksa belirli zamanda acip kapama uzerine mi?
kirmizi pleksiglasi satin aldim.bugun kullancagim.direk gunesin altinda verici alici sistemini kuracagim.yanlis alarm verip vermeyecegini bakacam.
 diger bir soru mercek nicin kullaniliyor.ne cesit mercek.

selvi

Alıntı YapÖzel IR etkilerine sahip görüntüler elde edilmek istenirse film üzerine düşecek olan görünür bölge ışınlarının (Gün ışığı) ve UV ışınlarının bir filtre yardımıyla film üzerine düşmesi engellenmelidir. Kısacası IR filmin yalnız IR' yi geçirebilen özel filtrelerle elde edilen IR ışınlarıyla pozlanması gerekmektedir. Pek çok fitre kullanılmakla beraber IR etkilerini kademeli olarak verebilen 25A, 29, 70 kodlu (Kodak filtre sistemine göre) koyu kırmızı filtreler ve (Bu filtreler koyuluk derecelerine göre kademeli olarak IR ışınlarını geçirirler) Yalnız IR ışınlarının geçmesine izin veren, opak görünüşlü, koyu kırmızı filtrelere göre daha koyu olan, kodak filtre sistemine göre 87, 87C, 88A, 89B kodlarıyla bilinen filtreler kullanılmaktadır. Kullanım kolaylığı açısından bu filtrelerin içinden 25A koyu kırmızı filtreyi önerebiliriz. Diğer filtrelere oranla (87, 87C, 88A, 89B) daha pratik kullanımı ucuz ve kolay bulunabilirliği yönünden daha avantajlıdır. IR etkilerinde çok fazla kayıp olmaksızın verebilmektedir. 87, 87C, 88A, 89B, filtreleri 25A koyu kırmızı filtrelere göre çok pahalı (30 $) ve kullanım olarak çok pratik değildir. Opak görünüşlü ve çok koyu olmalarından dolayı netlemede problem yaratmakta ve filtre faktörleri çok fazla olduğu için (8x ve 20x civarında,) Enstantane değerleri çok düşmektedir.
kirmizi fleksiglas kullandim.eski sorunlar devam ediyor.fotograf makinelerinden kullanilan kizil otesi isigi geciren filtreler var.bu filtreleri kullanan var mi?

arslan74

Alıntı yapılan: "selvi"
Alıntı YapÖzel IR etkilerine sahip görüntüler elde edilmek istenirse film üzerine düşecek olan görünür bölge ışınlarının (Gün ışığı) ve UV ışınlarının bir filtre yardımıyla film üzerine düşmesi engellenmelidir. Kısacası IR filmin yalnız IR' yi geçirebilen özel filtrelerle elde edilen IR ışınlarıyla pozlanması gerekmektedir. Pek çok fitre kullanılmakla beraber IR etkilerini kademeli olarak verebilen 25A, 29, 70 kodlu (Kodak filtre sistemine göre) koyu kırmızı filtreler ve (Bu filtreler koyuluk derecelerine göre kademeli olarak IR ışınlarını geçirirler) Yalnız IR ışınlarının geçmesine izin veren, opak görünüşlü, koyu kırmızı filtrelere göre daha koyu olan, kodak filtre sistemine göre 87, 87C, 88A, 89B kodlarıyla bilinen filtreler kullanılmaktadır. Kullanım kolaylığı açısından bu filtrelerin içinden 25A koyu kırmızı filtreyi önerebiliriz. Diğer filtrelere oranla (87, 87C, 88A, 89B) daha pratik kullanımı ucuz ve kolay bulunabilirliği yönünden daha avantajlıdır. IR etkilerinde çok fazla kayıp olmaksızın verebilmektedir. 87, 87C, 88A, 89B, filtreleri 25A koyu kırmızı filtrelere göre çok pahalı (30 $) ve kullanım olarak çok pratik değildir. Opak görünüşlü ve çok koyu olmalarından dolayı netlemede problem yaratmakta ve filtre faktörleri çok fazla olduğu için (8x ve 20x civarında,) Enstantane değerleri çok düşmektedir.
kirmizi fleksiglas kullandim.eski sorunlar devam ediyor.fotograf makinelerinden kullanilan kizil otesi isigi geciren filtreler var.bu filtreleri kullanan var mi?

Basid bir fotosel için bu sistem kullanılmaz. Filtreye 30$ verdikten sonra zaten bu fiyata kendin hazır çalışan bir fotosel alırsın.
Sana söylenen boru olayını gözün önüne yaptınmı?

selvi

bu kadar ugrastan sonra;eger sorun cozulecekse 30$ verilir.hem vericide hemde alicida plastik boru taktim.kirmizi pleksiglasida ekledim sorun devam ediyor.disarda geceleyin de yanlis alarm caliyor.2-3 gundur deniyorum. ilk gun 2 kez yanlis alarm verdi.dun sabahtan aksama kadar hic yanlis alarm vermedi fakat geceleyin yanlis alarm verdi.tabi sistem  surekli acik.  hazir sistemlerin dis ortamdan olumsuz etkillenmeyeni var mi?

gladi

selvi yaptıgın projeyi çizimleri ile programı görsek bence daha rahat olacak
misafir olan kimse, beraberce getiremediği birşeye kalbini bağlamaz.