Mos Şema Doğrumu 8-10A

Başlatan __TECH__, 15 Haziran 2009, 18:17:40

__TECH__

Arkadaşlar  aşağıdaki şekilde pic çıkışından mos sürdüğümde 8-10 lık bir led yükte sorun yaşanırmı mosfet pwm ile sürülüyor.

arslan74

BC548 leri kullanmana gerek yok. 10K'ik direnc de kullanma. sedece mos un gate ile gnd arasına 100K direnc bağla çalışır. Bu dediğim N kanal moslar için gecerlidir.

__TECH__

Hocam yani piç çıkışından mosları direk transistör ve direncler olmadanmı sürelim ? bu sekilde ısınma problemi ortaya cıkmazmı özellikle de çekeceğimiz 8-10A olacak  datasheet baktığımda 10-12v gibi sürülmesi gerektiği belirtiliyor  direk pic çıkışından sürmek sorun yaratmasın ?

Erol YILMAZ

5v Gate Source gerilimi ile de iletime geçecektir.

Mosun İç direnci 0.008 ohm olmaz da,
0.080 ohm olur ayrı konu

__TECH__

Mosun İç direnci 0.008 ohm olmaz da, 
0.080 ohm olur ayrı konu

Hocam o şekilde deneyip  baktığımda çıkışından 3-5A bile cekilemiyor ve aşırı ısınmadan dolayı mos yanıyor  ben burda ısı oluşmaması için böyle bir şey yapmaya çalıştım  ve pic çıkışından direk olarak lojik mosları sürebiliyoruz ama IRF3205,IRF540N veya IRFZ44N  baktığımızdada 12V yazılmış.  Direk  pic çıkışından bir dirençle sürdüğümde sizinde  söylediğiniz gibi iç direnç artacak ve ısıya neden olacak buda çıkışlarından az yük çekmeme neden olmazmı benim sorunsuz olarak 8-10A çekebilmem lazım devreden

lojikmemo1

Merhaba

Mos sürücü devrenin çıkış katı push-pull olursa bi sorun kalmaz ama iki transistörün aynı anda iletime geçmemesi için ölü zaman gecikmesini pwm sinyaline eklemelisin, pwm sinyali 10 KHZ den az ise buna gerek bile kalmaz. Ayrıca mos sürücü entegre kullanabilirsin bu entegrelerde ölü zaman gecikmesi ve push-pull mos sürücü katı mevcut veya 5 volt ile çalışam fevkalade mosfettler var bunlardan da kullanabilirsin.

üsteki devre şemasında push pull örneği var bu resimdeki direnc yerine sen mosfetin gate ucunu bağlamalısın.

kolay gelsin
İnsanlara Akılları Ölçüsünde Söz Söyleyiniz.

Erol YILMAZ

Aslında 5V ile sürerek "ihtiyacını kurtarıyorsa yap" demek istedim.
Yok ben Mosfet i "adam gibi" sürmek istiyorum dersen;
@lojikmemo nunda bahsettiği PUSH PULL sürücü yapısını kullanmalısın.

Sürücü entegre yerine bu tarz transistörle kurulmuş birçok başarılı
uygulama gördüm.

z

@Lojikmemo

Verdigin devre mos surmek icin uygun değil.  Bu devre emetor cikisli bir devre. Cikis gerilimi giris gerilimini izler. Hatta 0.7v geriden izler.

Mosa 12v gate gerilimi vermek istiyorsan giristen 12.7v vermen gerekir.
Besleme geriliminin de 12v dan daha yuksek olmasi gerekir.

Kisacasi semadaki devre sadece guc amplifikasyonu yapmaktadir. Halbuki pic cikisina baglanacak surucu devresinin hem guc hemde gerilim amplifikasyonu yapmasi gerekir.

Bu semanin onune transirstorlu bir devre daha koyarsan ve bu devre PIC cikisindaki 0..5v u 0..12v ye cikartirsa ancak o zaman surucu olarak kullanilabilir.

@Tech

Q2 kollektor direncini (R3) 10K dan daha asagilara cekersen mesela (470R)  pwm tipi calismalarda mosu daha rahat surersin.

Base direncini (R2) yi de dusurmende fayda var.

Scop esliginde sinyalleri izleyip faullu sinyal varsa onu duzeltme yoluna gitmelisin.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

bybik

Şemada anlamadığım bir şey var iki adet ard arda npn transistör kullanmışsın.Birincisi çalışır ama ikincisi çalışmazki. Neden ikinciyi kullandım onuda anlamadım gerçi.

ipek

TECH
uğraşamam diyor isen IRLZ24 logic level bir mosfet edin direkt olarak kullan güvenli olsun diye iki adet paralel bağlayabilirsin. yıllardır böyle kullanırım hiç sorun çıkarmadı bu mosfetin gate source voltajı 5 volt'tur

ben yine kendi mosfetimi sürmek istiyorum diyor isen ICL7667 TC4427 gibi bir sürü sürücü mevcut. senin transistorlü devrede pwm sinyali bilir 2 defa transistorden geçirilmesi evrilmeyi düzeltmek için olabilir.

__TECH__

Arkadaşlar benim tek amacım çıkışlarda max 10A yük olduğunda sorun yaşamamak lojik mosfetler kullandığımda 10A yük olursa sorun yaşarmıyım ? Lojik yada normal mosfet olabilir ve nasıl sürebilirsem artık elimdeki mosfetler lojik değildi ve sürücü olarak kullanmak yerine pic çıkışınıdan transistörle 10V olarak sürmek istedim bu yüzden şemayıda yukardaki gibi çizdim ama bu konuda bilgili ve tecrübeli daha once testler yapmış arkadaşlar bana önerebileceğiniz baska bir şema yada yol varsa oda olur. Mosfetleri PWM kullanarak Süreceğim

Aşağıda bir kaç örnek şema var sizce en uygunu nasıl olmalı

lojikmemo1

Alıntı yapılan: "z"@Lojikmemo

Verdigin devre mos surmek icin uygun değil.  Bu devre emetor cikisli bir devre. Cikis gerilimi giris gerilimini izler. Hatta 0.7v geriden izler.

Mosa 12v gate gerilimi vermek istiyorsan giristen 12.7v vermen gerekir.
Besleme geriliminin de 12v dan daha yuksek olmasi gerekir.

Kisacasi semadaki devre sadece guc amplifikasyonu yapmaktadir. Halbuki pic cikisina baglanacak surucu devresinin hem guc hemde gerilim amplifikasyonu yapmasi gerekir.

Bu semanin onune transirstorlu bir devre daha koyarsan ve bu devre PIC cikisindaki 0..5v u 0..12v ye cikartirsa ancak o zaman surucu olarak kullanilabilir.

@Tech

Q2 kollektor direncini (R3) 10K dan daha asagilara cekersen mesela (470R)  pwm tipi calismalarda mosu daha rahat surersin.

Base direncini (R2) yi de dusurmende fayda var.

Scop esliginde sinyalleri izleyip faullu sinyal varsa onu duzeltme yoluna gitmelisin.

Doğrudur katılıyoruz biliyoruz tebrik ediyoruz :D
Yukarıdaki şema zaten temsili push pull ne demek onu anlattık.
İnsanlara Akılları Ölçüsünde Söz Söyleyiniz.