Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

parazit

Başlatan enrique_iglesias, 18 Haziran 2009, 21:45:02

enrique_iglesias

Arkadaşlar merhaba benim ufak bir sorunum var danışmak istedim ;

rs485 ile üzerinde 6 röle bulunan bir kartımı kontrol ediyorum.Kısa kabloda sorun yok çalışıyor ama kablo uzayınca çalışmıyor!

Bende rs485'in A bacağını 100nF ile gnd'ye bağladım sorun çözüldü.

Arkasından bir sorun çıktı :) Röleleri çalıştırdığım zaman saçma sapan veriler geliyor. Yani ben cihazı sorguluyorum port bilgilerini gönder diyorum gönderiyor. Ama röle çalıştırıp tekrar sorguladığımda saçma sapan veriler geliyor. Sanırım parazit yüzünden bende 12 V girişe 1000uF kondansatör bağladım ilk röle için sorun çözüldü ama ikinci röle çalıştığında yine problem...

Acaba röleler çalıştığında gnd hattında parazitmi oluşuyor??? Nasıl çözebilirim ne yapmalıyım?

EDİT : A ve B bacakları arasında 180r direnç var...

cetinkaya

disaridan etki edecek sinyaller varmi ?

enrique_iglesias

elektrik kablolarının yakın olduğu noktalar var....

hoguz

en son noktaya 120 ohm sonlandırma direnci taktınmı?

enrique_iglesias

180r taktım ama? 120r elimde bulamadığım için...

cetinkaya

Alıntı yapılan: "enrique_iglesias"elektrik kablolarının yakın olduğu noktalar var....

koaxial kablolari varya ona benzer kablo kullanirdim ben sinyallere zarar vermezdi cünkü o ayriyeten disaridan gelecek olan parazitleri metall tellerlen topraga cekiyor http://www.satellittech.ch/images/Koaxialkabel%202.jpg

enrique_iglesias

anladım ben data kablosu kullandım...rc45 ile kurdum sistemi zaten... Ama dediğim gibi sadece röle çekince sorun yaşıyorum iletişimde karman çorman veriler geliyor röle çektiğinde... Normalde bir sorun yok ama....

cetinkaya

abez bi  soru olucak ama :) ters diyot bagladinmi rölelere ?

hoguz

Alıntı yapılan: "enrique_iglesias"180r taktım ama? 120r elimde bulamadığım için...

120 ohm converterde var A-B arası bir 120 ohmda en sondaki hatta tak.Birde converter daki A ve B yı artıya ve eksiye çeken direnç degerlerin nedir?

enrique_iglesias

ben oraya direnç takmadım ama?????? kaç takmalıyım ?????

hoguz

şemada 75716 nın A ve B (Pin 6 ve 7)uclarında 2.2k var onları soruyorum kac taktın sen.

cetinkaya

R1, R3, R4, R6: 100kOhm
R2, R5: 120 Ohm

enrique_iglesias

arkadaşlar teşekkür ederim...

Peki 120 R yerine 180 olurmu? elimde yok veya 100R olurmu?

birde benim sistemim bu şekilde değil her bir cihaza toplam 20 tane ayrı ayrı hat gidiyor... Ben hepsini bi yerde topluyorum....Ozamanda bu şekilde mi yapmak gerek?

cetinkaya

sen en iyisi semani buraya ekle bir hocalar baksinlar

enrique_iglesias

benim bağlantı şeklim bu şekilde...kablolar enfazla 50 metre.... uçları topladıktan sonra rs232 'ye çevirip pc'ye alıyorum....

sistem çalışıyor ancak 1 röle çekince veya çektirince abuk sabuk veriler alıyorum...

100K ve 120R GİBİ SONLANDIRMA DİRENÇLERİ BU ŞEMA İÇİN GEÇERLİMİ? YOKSA HER BİRİNE YAPMAM MI GEREKLİ?