7parçalı gösterge sorusu

Başlatan fractal, 19 Haziran 2009, 14:35:51

fractal

arkadaşlar bu ısı kontrol cihazları varya pt100 ile ölçüm yapıyor.bu cihazların göstergesi cok küçük.bana cok büyük lazım en az 17 inç kadar.uzaktan bakılınca bile ısı değeri gözüksün.şimdi ben bu cihazlardan alsam sonuç ta onların ekranıda bu 7 parçalı  göstergelerden oluşuyor.büyük 7 parçalı göstegelere bu sinyalleri nasıl aktarırım.?uln2803 kullansam olurmu?
Restantum cogniscutur Quantum deligutur

Logan

17 inc yaklaşık olarak 43 cm yapıyor. Bu kadar büyük bir display bulamazsın. Ledleri paralel dizerek kendin yapmak zorundasın. Devre üzerinde bulunan küçük göstergelerin sinyalini rahatlıkla kullanabilirsin. Araya ULN2803 değilde BDX serisi bir transistör koyarsan daha sağlıklı olur.
İmza.

fractal

hocam bir sırada 16 led var. toplamda bir dislplayde 7x16=112 tane led yapar .ben 3 haneli kullanıcam sıcaklık değerini toplamda 112x3=336 led yapar..şimdi ben nasıl bir yol izlemem lazım:bana nekadar akım gerekir?direnç kullanmam gerekirmi?led ler beyaz renkte...

MURSEL

@ fractal

320mm lik 7 segmen hazır displayler var 4 tanesi yanyana konuldugunda 1 m  yakın görünür alanı oluyor   sanırım 24 v ile calışıyordu   muhtemelen  uln ile bile sürersin   bence okadar büyüge gerek yok 100mm displaylerden 4 tane yanyana koydugunda yaklasık 40 cm filan yapar

bunuda 25-30 m rahatlıkla görürsün dikkat etmen gereken  göstergesi ufak olan cihazda kullanılan displayin ortak anotmu ortak katotmu ve dispaly ucları direk işlemciden yoksa güç entegresindemi  bunu ögrenmen  gerek.. onları burada paylaşırsan  kısa sürede kesin altarnetifler cıkar kolay gelsin

fractal

mursel hoca açıklamalar için teşekkürler...

bendeki hazır display 20.5 cm -13.5cm. ve 98 tane toplam  beyaz led var.yarın bir ısı kontrol cihazı alıp displayi söküp bunları takıcam.uln2803 kullanıcam.

fractal

birde hocam bu büyük displaylerin cekeceği akım bu cihazın çalışmasını etkilermi?

MURSEL

displaylerin besleme kaynagı cihazın beslemesindenmi  yoksa harici besleme kaynagıylamı veriyorsun ? harici besleme kaynagı ile veriyorsan sıkıntı olmayacagını düşünüyorum.

fractal

bu türk malı pt100 ile ölçüm yapan bir cihaz.direk 220 ile çalışıyor.içi açtım cokta basit görünüyor.bunu picle yapmam cokmu zor.pt100 ile ölçüm yapıcam en fazla 400 derece ölçme yapıcam.

fractal

bendeki displayde 12 adet led seri şekilde bağlanmış.bu sadece 7 parçadan biri.bu ledleri nasıl yakarım?kendim dizdim 5 adet led 5 volt verdim 4.7k direnç ile hç biri yanmadı.sadec 3üne verdim  yandı.ledleri pil gibi dizdim.bunun hesaplaması nasıl..

MURSEL

bir kırmızı  led 1.5v~2v arasında calıştıgı söylenmis kaynakalrda 1.5v yazıyor ama üretrici firmanın degerlerine bakmak lazım

ledler seri baglı oldugu için  1led başına düşücek gerilim minumum 1.5 v ise "seri devrede  yük üzerine düşen gerilimlerin toplamı kaynak gerilimine esittir" bu ifadeden yola cıkarak 12 ledi yakmak için

12*1.5=18v verirsek 12 tane ledimiz yanıcak tabi direk 18 volt yerine; ön direnc takıp 24 v vermek daha uygun ledler seri BAGLI OLDUGU İÇİN
akım tektir böylelikle az akımla(bir_ledin_akımıyla) ledlerin hepsini yakabiliriz

tahmin
her bir sekmende ortalama 20ma cekse   7*20=140ma  display basına cekilen akımdır.  4 display koysak 140*4=560ma  max 560ma filan tabi  8888 degeri gösterdigi zaman ki cekilecek akımdır .  Ortalama 300-400ma arası akım ceker.

fractal

hocam kartaki kücük 7 paçalı göstergeler uln2003ag ile sürülmüş.işlemcisi st7flite diye birşey.7805 ile regüle edilmiş besleme var.kücük birde trafo var.ben bu 24 volt dc nerden alayım.trafo 10v ac yazıyor.ledleri başka kaynakla beslesem - uclar aynı olmadığı icin ledleri süremem...değilmi..

MURSEL

gnd yi birleştirirsen sürersin   uln2003a nın  9 bacagına bak bakalım +5 v mi var  yani 9 bacaga giden bişeyler varsa iletimini kes uln oldugu için
ortak anot displayi sürersin (sürülmüş olmalı)   ön direnclerini takmayı unutma  ortak anotlara 24v dc ver bu arada  tarama ilemi displayler sürülüyor?  durum ona göre degişir

fractal

74hc4094 var ulnönünde oda işlemciye bağlı.sanırım oda tarama yapıyor olmalı.şimdi ben bir kart yapıcam.o kartda başka bir trafo ile  24 dc elde edip. başka bir uln2803ag kullnıcam.eski uln2003 ün 9 gnd ucunu bu  diğer uln ile birleştireceğim.uln2803 comon uca 24 vdc vereceğim cıkışlara direnç takacağım..sanırım uln2003 deki - ucla diğer karttaki 24dc -ucunu birleştirmem  çalışması için yeterli olur..

MURSEL

özel mesaj yolladım gelen kutuna bakabilirmisin