İpek ile baskıdevre

Başlatan er-de, 18 Aralık 2003, 13:41:42

er-de

arkadaşlar ipek ile baskı devre çıkaracağım
laboratuvara 15 20 devre yapacağım
ama sadece ipek

var diğerleri yok
ne malzemesi lazım?
birde nasıl yapılacağını bilen arkadaşlardan
yardım bekliyorum
ipek ile baskıdevre işi bana çok lazım

PicProje

İzindeyiz Ulu önder Mustafa Kemal ATATÜRK

er-de

maalasef hocam
akdeniz bölgesi

aynı zamanda ben bunu öğrencilerin
devre yaptığı, pcb

çıkardığı
laboratuvara pano gibi asacağım

PicProje

istanbulda olsaydin burada kurulu tezgah vardi en azindan cok rahat ogrenirdin yukardaki linte cok abarti var mesela

camasir suyu ile tirmalarsin ama onun yerine emisyon silici kullanirsan 1dk da isin tamam
İzindeyiz Ulu önder Mustafa Kemal ATATÜRK

mmengi

picproje ye katılıyorum çamaşır suyu çok geç temizliyor emisyon silici hem çabuk hemde daha temiz yapıyor. Bu iş için

tezgah şart ben tezgah yerine kadınların kullandığı yuvarlak kasnaklardan kullanmıştım o da iş görüyor ama kullanımı zor oluyor.ipeği çerçeveye gererken ıslatılmış olmasında yarar var.kuru

gererseniz ıslandığı zaman biraz gevşiyor. Yapacağınız işin inceliğine göre ipek seçmeniz gerekli ben 120 lik ipek kullanıyorum. 1Kg. emisyon boyaya 100 gr. hızlandırıcı veriyorlar. Bunları birbiri ile

karıştırdığınızda buzdolabının alt gözünde saklamalısınız. Ömrü çok fazla olmuyor.bunu yerine ben ihtiyacım kadar boyayı bir kaba koyup 1/10 oranında hızlandırıcı katıyorum bu karışımı

kullanıyorum dolayısıyla emisyon boya oda şartlarında uzun süre saklanabiliyor.

pcb çıkarma işlemi için sentetik boya kullanıyorum bunun yerine daha iş görecek bir boya kullanan varsa

önerilerini bekliyorum.

ground

evimize böyle bir tezgah kurmak ne kadara patlar acaba?
⌒╮'╭⌒╮⌒╮.
╱◥██◣                  
| 田︱田田|              
╬╬╬╬╬╬╬╬╬

Picproje - Sözde değil özde paylaşım..

salim ALTIN

İPEK KALIP İLE BASKI YAPMAK
    Profesyonelce bu işle ilgilenenler fazla sayıda imalat yapanlar ipek baskı

yöntemi kullanırlar.Bu zor değil(çünkü asla zor yoktur.Çinlilerin onlarca yılda yaptığı dünyanın en büyük duvarını dedelerimizin bir günde aştığını unutma) fakat biraz uğraştırıcı bir yöntem.Bu

yöntemde ipek kalıbın hazırlanması en dikkat isteyen iş ama gerçekten kolay.

İhtiyaçlarımız şunlar:

İpek germek için tahtadan yapılmış bir çerçeve.

İpek çerçeveyi

üzerine menteşe ile monte edeceğimiz baskı masası.

Baskı raglesi,emüsyon raglesi.

Emüsyon (saatipol veya kingsellak

marka)

Mikromat

Sertleştirici

Boyalar

Kalıp pozlandırmak için füloresan lamba

Kalıp temizlemek için çamaşır suyu

Temiz bez ve

kağıtlar ile koli bantı.

İpek aralık ve gözenekleri çok hassas olan bir kumaştır.Numaralı olarak satılır.Numarası ise cm karesindeki gözenek sayısını ifade eder.Bizim için en ideali 80 ila 100

numara arasında olanlardır.İpek kalıp çerçevesine mümkün olduğunca gergin olarak yerleştirilir.Daha sonra emüsyon adı verilen kimyasal ile mikromat:  %90 emüsyon %10 mikromat şeklinde

karıştırılır. Yanlız burada dikkat edilmesi gereken konu mikromat ışıktan etkilenir.Bu nedenle mikromatı karanlık oda veya az güçlü sarı ışıkta açıp karıştırmak. Karışımdan sonra artık mikromat daha

az bozulur.Yapılan karışım iki gün dayanır kullanmazsanız sonra bozulur.Yaptığımız karışımı emüsyon raglesi ile önce kalıptaki ipeğin boya konulacak tarafına sürüyoruz,sonra dier yanını çevirip

yine ragle ile sürüyoruz.Sonra tekrar ilk yüze yüzeydeki kimyasal fazlası ragle ile alınacak şekilde tekrar sürüyoruz

Kimyasal sürme işlemi yapıldıktan sonra kalıp üzerindeki emüsyon zarar

görmeyecek şekilde 60 derecelik bir fırında 10 - 15 dakika kurutulur. Kuruyup kurumadığı kontrol edilir.eğer kurumadı ise parmagınızı dokununca yapışır.

Hazırlanan ve kurutulan

kalıp floresan lamba ile pozlandırılıyor. Pozlama işlemi için film veya aydınger kağıda çekilen görüntü kalıp üzerine konularak floresan lamba ışığında 7 dakika (2x20 W) pozlandırılır.Işık gören yerler

sertleşir.Pozlandırma bitince kalıp su içine konur.Emüsyonun açılma durumuna göre 10 - 15 dakikada kalıp üzerinde desen oluştuğu görülür. Oluşan desen akan su altında yıkanarak daha  iyi

ortaya çıkarılır.Desen incelenir ve her hangi bir hata varsa rütuş fırçası ile emüsyon sürülerek onarılır.Daha sonra kalıp güneşe konarak sertleştirilir.Bir süre kurutma işlemi yapılınca kalıbın iki

tarafınada sertleştirici sürerek tamamen sertleşmesi  sağlanır.

Kalıbın temizlenip yeni bir filme hazırlanması için ise çamaşır suyu kullanılır.  

Baskı işleminde kalıp masaya

menteşe ile bağlanır.Üzerine az miktarda boya konur.Ragle ile desenin üzerinden çekilerekboya verilir.Desenin altına plaket yerleştirilir.Kalıp plaketin üzerine indirilir ,boya tekrar ragle ile sürülerek

plakete geçmesi sağlanır.DİKKAT eğer kalıbı plaketten 2- 3 mm kadar yukarıda ve değmiyecek şekilde ayarlarsanız yanlız ragle ile boya verirken plaketle temas olacağından boya dağılmaz ve kalıp

altına gitmez ve iş kalitesini bozmaz.

malzemeleri bulabileceğiniz yerler.

ALMELEK (4. levent istanbul) Emüsyon ve dier kimyasalları satıyor. tel:0212

2805113

PRİNTEX Merter keresteciler sitesi limon sokak  Emüsyon ve kimyasallar

SERİMAK Merter keresteciler sitesi limon sokak  Emüsyon ve kimyasallar

İPEK

için Karaköy Bankalar caddesi  Ankara han.

Fiyatlar hakkında bilginiz olsun:(ekim 2000 fiyatları)

Mikromat 1 Kg lık kutularda                          4.900.000 tl

Saatipol

5 Kg lık kutuda                            5x 6.300.000 tl

77 numara ipek   metre kare fiyatı                4.250.000    Tl

Yukarıdaki tecrübeli arkadaşların söyledikleri daha kullanışlı

olabilir. Her geçen gün teknoloji yenileniyor. ben bir kaç yıldır uğraşmıyorum artık bununla.  Şu sıralarda ultra viyole ışıktan etkilenen ama normal ortamda da kuruyabilecek bir boyaya ihtiyacım

var.
İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....

salim ALTIN

İpek konusu biraz ağır bir konu. prototip için uygun değil.Küçük miktar ve prototip çalışmaları için istanbul karaköyde abet

han da kimyasal lar , pozitif 20 filan satan bir yer var. Orada aynı zamanda pozitif 20 sürülüp pozlandırmaya hazır plaketler satılıyor. Biraz pahalı idi ama çok iyi sonuç veriyor. Çift yüzlüsüde var.

ihtiyacı olan arkadaşlar baksınlar oraya.
İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....

sevgieseri

arkadaşlar kart baskı yapacam ama iletişim bulamıyorum yardımcı olurmusunuz tşkler