PWMle Mosfet Sürmede Direnç Değerleri

Başlatan protech06, 21 Haziran 2009, 23:01:45

protech06

Arkadaşlar forumda araştırdım bulamadım mosfet ve güç hakkında açılan konularsa hala sonuç bulamamış konusulmus fakat bu şekilde olacak denilen bir konu ve sonuc bulamadım ve yeni bir başlık açtım devredeki sorun şu şekilde ;
 Pic çıkışından pwmle mosfet sürülecek gate gerilimi 5v olan lojik mosfet olmadıgı için bu tip mosfetlerden birini kullanacağım IRF540N ,  IRFZ44N  veya IRF3205  fakat pic çıkışından mosfet sürmek için bir şema bulamadım.nettede çok araştırdım  fakat hepsi birbirinden karısık ve amac ne çözemedim. gate uzerine 12v sürmem gerektiği için mosfet gate ile pic çıkışı arasına nasıl bir devre kurmam gerekir ? pic çıkışını bir adet npn transistor ile  güçlendirip mosfetin fate ucuna 12V gibi bir gerilim vermek uygunmudur ?  mosfetlerden ortalama 5 - 8A bir güç çekilecek.

Benzer bir konu burda acılmıs ama arkadaslar dogru sema vermektense semalarını eleştirmişler kapanmıs konu :))
http://picproje.org/index.php/topic,25268

OG

Aslında önceden çok konuşuldu, aranırsa bulunur.

Yük rezistif ise, frekans 1-2KHz ise IRF3205'e küçük bir soğutucu ile PIC'den birkaç on ohm ile direk gate sürebilirsin.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

protech06

hocam evet forumda cok konu var arastırdım baslık acmadan once ama hepsi sadece anlatım ve sonuc yok yani bir sema bulamadım  mosfet datasheette gate gerilimi 12v olacak sekilde yazıyor ve pic cıkısından suruldugunde 5v gate olur bu normalmi

elt42at

Hocam ben BC237 ile pic yada atmel çıkışını güçlendirip direkt mosfete veriyorum. Mosfetin gate ile toprak arasınada sönümlenebilmesi için 1Mohm da direnç atıyorum.

Eğer direnç atmazsam bazen tirstör gibi açık kalıyor.

Tabiki transistörleri 12 volt ile sürüyorum. Mosfetleri ise istediğiniz gerilimle sürebilirsiniz. Topraklama ortak olacağından parazit kapma olasılığı olacaktır. ( Anahtarlama yüksek frekansta ise sorun. Ama bi motoru açma kapama için hiç bir sorun teşkil etmez. Tabiki PWM ile 1KHz de de sorun olmadı. Üstü frekansları denemedim pek )

12 voltu anahtarlamak gibi düşünelim. Bu anahtarıda 100 ohm direnç ile pic in pini sürsün. Ama dahili pullup direnci olacağı için 1 k lık pulldown direnci atalım değil mi! ( Gerçi pin giriş olmadığı için yani çıkış olacağı için zaten 0 denildiğinde dahili pulldown oluyor ama ben garanti etmek için atıyorum )

Neyse kısa keseyim ve bi şema bişi bulayım

elt42at

valla imkansızlıklardan dolayı böyle bişi çıktı anca.

10K lık direnç ile mosfeti aynı zamanda sönümleyebiliriz.

12 volt yada 9 volt yada limit ne ise o bilemem!

Vxx kısmını bi kere stepper sürerken 48 volta kadar çıkartmıştım. Artık bi uzman arkadaş bu mesajların devamında aydınlatırsa seviniriz!

protech06

Hocam  sizin şema ve bu şemanın farkı nedir ? Siz Transistörün emiterinden mos sürmüşsünüz bu semada ise collectorunden sürülmüş ama işlem aynı işlem , işte benim kafamıs karıstıran konuda burda her şema ayrı ama hepsi çalışıyo şemalar neye göre değişiklik gösteriyor

fahri-

Alıntı yapılan: "protech06"Hocam  sizin şema ve bu şemanın farkı nedir ? Siz Transistörün emiterinden mos sürmüşsünüz bu semada ise collectorunden sürülmüş ama işlem aynı işlem , işte benim kafamıs karıstıran konuda burda her şema ayrı ama hepsi çalışıyo şemalar neye göre değişiklik gösteriyor

Bence sizin devreniz daha güvenli. Mos u direk 12 volt ile sürmektense 10K direnç üzerinden sürmek daha güvenli.

z

http://picproje.org/index.php/topic,25268

Yukaridaki linkte emetor cikisli devrenin mos surmede sakincasini yazmistim.

Eger emetor cikisli devre ile mos surecekseniz emetorunden cikis alinan transistorun beyzinden en az 12.6v giris sinyali uygulamak gerekirki cikisindan 12v sinyal alasiniz. PIC cikisi en fazla 5v verecegi icin emetor cikisli devre mosun gate ucuna en fazla 5-0.6=4.4v uygulayabilir.

Dolayisi ile yukarida semasi gorulen emetor cikisli devre mos surmede kesin kes kullanilamaz.

Ya kollektor cikisli devreyi kullanacaksin ya da kollektor cikisli devrenin arkasina emetor cikisli devreyi koyacaksin.

Mos vs kullanmadan once temel transistor devrelerini ogrenmeniz gerekir.

Lojikmemo size detayli anlatsin.  :D
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

elt42at

Bi denemenizde fayda var!

Bu devre ile ben unipolar stepte sürdüm, PWM ile peltier de!!!

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: "elt42at"

Bu devre ile MOS sürülünce Vgs gerilimi 4.4 V gibi olur,
İsterseniz deneyin,   ( ki uygun değildir )

Direkt MCu ile sürseniz bile 5.0 V u görürsünüz.  

Doğrusu diğer şemadır.
Direnç değerleri değişmelidir zannımca.

elt42at

Hımmmm!

Ozaman kitap karıştırma vaktidir hocam. Öğrenelim :)

mustafa_cmbz

opto couplör kullanmak daha mantıklı değilmidir sizce_?

protech06

Bu devre ile MOS sürülünce Vgs gerilimi 4.4 V gibi olur, 
İsterseniz deneyin, ( ki uygun değildir ) 

Direkt MCu ile sürseniz bile 5.0 V u görürsünüz. 

Doğrusu diğer şemadır. 
Direnç değerleri değişmelidir zannımca.

Hocam dogru diremç degerleri ne olmalıdır ? dogru olan şemada transistor collector 10k ile direk 12V verilmiş peki ya ana voltaj 24V olsaydı ? mosfet gate 12V vermek için  transistor collector ve ana voltaj arasına  bir 12V zener koymak mantıklı olurmuydu ? veya  7812

Birde Bu şekilde Sürülse nasıl olur arkadaşlar;

mustafa_cmbz

gerilim bölücü diren daha mantıklı geliyor bana bu dediğiniz için ama ne kadar sağlıklı olur bilemem....en güzeli opto sanki :D

protech06

Arkadaşlar daha önce pic çıkışından mosfet süren olmadımı uygun olarak sorunsuz kullanılabilecek bir şema varmı nasıl bir yol izlememiz lazım