LM3915 ile vu metre [soru]

Başlatan rck8942, 29 Haziran 2009, 20:42:07

cetinkaya

arkadaslar resimdeki vu metreyi yapmayi düsünüyorum ancak bir kac sorum olucak sizlere
1. audio input yazan yere teyip ten hoparlöre giden siyah ve kirmizi kablolar la mi giris yapicam ?
2. Ledleri ön direnc ler ilen beslemelimiyim ?
3. sizin bildiginiz güzel calisan lm3915 li bir vu metre devresi varmi

saygilar yardimlariniz icin simdiden Allah razi olsun.

devreyi kurdum yanliz ledlere herhangi bir oynama yok nedeni ne olabilir sizce ?

BenC

bu tip entegreler genelde amplifikatörden sonra bağlanır. Yani Hoparlöre paralel bağlanır. En güzeli LM3915 datasheetine bakmak. Empedans sorunu yoksa paralel bağla.
ŞEHİT KANIYLA ALINMIŞ BU GÜZELİM VATANIN TOPRAKLARI KARIŞ KARIŞ SATILIYOR!!  VATAN HAİNİ OLMA!!

cetinkaya

hocam paralel bagladim direk teyibin cikisindan hoparlöre ancak ledlerde hic bir oynama olmadi. teyibin tam sesini actigimda 2.5 volt olarak ölcüyordum voltaji.(hoparlöre giden voltaj)

murbay

Amplifikatör çıkışından gerilim bölücü direnç ile sür...
Yani amp. çıkışına iki adet direnç bağlayacaksın. İki direncin bağlantığı nokta ile şaseyi lm3915 e süreceksin. 4ohm hop. kullanıyorsan dirençler 10Kohm. 8ohm hop. kullanıyorsan üstteki direnç 18kohm altaki 10 kohm olacak...
Açıklayıcı olun, gizemli yazmak maharet değildir...

cetinkaya

Alıntı yapılan: "murbay"Amplifikatör çıkışından gerilim bölücü direnç ile sür...
Yani amp. çıkışına iki adet direnç bağlayacaksın. İki direncin bağlantığı nokta ile şaseyi lm3915 e süreceksin. 4ohm hop. kullanıyorsan dirençler 10Kohm. 8ohm hop. kullanıyorsan üstteki direnç 18kohm altaki 10 kohm olacak...

murbay hocam anladigim üzere dediginizi su sekil yaptim.
2 tane 10 kohmluk direnci seri bagladim. Bir ucuna teyipten cikan kirmizi diger ucunada teyipten cikan siyah ucu bagladim.ve direnclerin ortasindan lm3915 in 5. bacagina girdim. Lm3915 in 4.bacagina ise teyipten tekrar siyah uca bagladim(eksiye). ama yine birsey olmadi ?? nasil yapabilirim baska ?

aslan_korhan

LED'lerin arasında akım sınırlama dirençi koyulmayacak.
5 nolu sinyal giriş ucundan şaseye 100K civarında bir direnç ve sinyal giriş ucuna bir kondensatör ( 1uF olabilir ) üzerinden direkt sinyal gir. Şaseler yine ortak. Ayrıca 9 nolu pini direkt + beslemeye bağla...
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.